SENIORZY ODWAŻNIE!
30.04.2013 r.

Kwiecień w świebodzickiej bibliotece obfitował w bogate formy pracy z Seniorami. Po czwartkowym popołudniu w Dyskusyjnym Klubie Filmowym, wyjeździe na spotkanie autorskie z Romą Ligocką do Świdnicy, przyszedł czas na rozmowy o książce. To wydarzenie "zbiegło się" się ze ŚWIATOWYM DNIEM KSIĄŻKI, a bestsellerem, o którym rozmawialiśmy w dniu 25.04.2013 r w bibliotece było "Piędziesiąt twarzy Greya"E.L. James.

Spotkanie zatytułowane "Seks niejedno ma imię..."dowiodło, że rozmowy o intymnej sferze życia człowieka wciąż budzą nie tylko emocje, ale i obawy oraz lęki. Pomimo bardzo długiej listy osób oczekujących na możliwość przeczytania powieści o losach Anastazji i Christiana (w tym sporego grona Seniorów) spotkanie zgromadziło o połowę mniej osób niż to zwykle bywało, kiedy rozmowy oscylowały w klimatach przyjaźni, polityki czy biografii znanych osobistości.

Pomimo tego można je zaliczyć do bardzo udanych. Mówiliśmy o różnych obliczach seksu, o pojęciu słowa <<norma>>, o rozluźnieniu obyczajowości i antykoncepcji, która dała kobietom poczucie wolności. Panie wspominały pierwsze pozycje książkowe, które ukazały się w Polsce w latach 60-tych i 70-tych: "Małżeństwie doskonałym" Theodora van de Velda i "Sztuce kochnia" Michaliny Wisłockiej, z których czerpały wiedzę na temat seksu.

Dyskusja bardzo "wciągnęła" zebrane tego dnia w bibliotece panie. Okazało się, że na tematy intymne można rozmawiać godzinami, a zwłaszcza wtedy, jeśli sprzyja temu klimat i przyjazna atmosfera, a tej niewątpliwie (jak podkreślają Seniorzy) w naszej bibliotece nie brakuje.

Czwartkowe popołudnie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki "przeciągnęło" się do godzin wieczornych. Padło wiele mądrych zdań na temat różnorodności erotycznych doznań człowieka, zaś jedno z nich wypowiedziane przez najstarszą Seniorkę uznaliśmy za credo tego spotkania: "seks jest piękny, ale jeśli idzie w parze z uczuciem" i z tym optymistycznym przesłaniem udaliśmy się do domów.