SENIORZY Z ŚWIEBODZICKĄ BIBLIOTEKĄ NA SPOTKANIU AUTORSKIM W MBP W ŚWIDNICY czyli SKĄD SIĘ WZIĘŁA "DZIEWCZYNKA W CZERWONYM PŁASZCZYKU?
29.04.2013 r.

Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź w dniu 12.04.13 r., a to za sprawą spotkania autorskiego z Romą Ligocką, jakie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Nie zabrakło tam naszych aktywnych Seniorów, którym biblioteka zorganizowała wyjazd do sąsiedniej placówki.

Roma Ligocka (ur.1938) to legendarna postać, malarka i pisarka, której udany, rewelacyjny debiut pisarski przypadł w wieku 63 lat. Przyczynkiem do napisania pierwszej książki zatytułowanej "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" była premiera filmu "Lista Schindlera" w reż. Stevena Spielberga. Będąc na tej uroczystości, Roma Ligocka, (prywatnie kuzynka Romana Polańskiego)rozpoznała siebie na jednym z dokumentalnych kadrów jakie pojawiły się w filmie. To wydarzenie wyzwoliło w autorce falę wspomnień i skłoniło do napisania przepięknej powieści o sobie i tragicznych losaach Żydów z krakowskiego getta. Książka zyskała ogromną popularność z uwagi na autentyczność i szczerość wypowiedzi, a także z uwagi na niezwykle optymistyczne przesłanie: człowiek jest w stanie "pozbierać się" z najgorszych przeżyć, pokonać depresję , własne lęki oraz słabości i nadać życiu sens. Po "Dziewczynce w czerwonym płaszczyku" powstały inne powieści:

• Kobieta w podrózy
  • Tylko ja sama
  • Znajoma z lustra
  • Wszystko z miłości
  • Czułość i obojętność
  • Róża
  • Księżyc nad Taorminą
  • Dobre dziecko

Roma Ligocka czytając w czasie spotkania fragmenty powieści reklamowała i zachęcała do głębszego zapoznania się ze swoją ostatnią książką zatytułowaną "Dobre dziecko".

Czy warto było znależć się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w dniu 12.04.13 o godz. 18.00 niech świadczą wrażenia naszych Seniorów, którzy powiedzieli:

Miejska Biblioteka Publiczna jest w posiadaniu większości wymienionych książek autorstwa Romy Ligockiej. Zainteresowanych twórczością artystki serdecznie zapraszamy do biblioteki!