CZYTAĆ TO CZYNIĆ SIEBIE WRAŻLIWYM – SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ZBIGNIEWEM NIEDZWIECKIM RAVICZEM
06.03.2013 r.

28 lutego 2013 roku gościem Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach był pisarz Zbigniew Niedźwiecki Ravicz. Na spotkanie zaproszona została młodzież gimnazjalna. Autor zaprezentował im swoją ostatnio napisaną książkę „Grzech przemilczenia”, którego bohaterem jest szesnastoletni Miłosz.

Wychowuje się on w patologicznej rodzinie, w której rządzi ojciec despota katujący żonę i dzieci .Miłosz chce żyć inaczej, ale balansując na granicy prawa trafia do zakładu poprawczego, gdzie życie rządzi się własnymi prawami. Zarówno metody pracy jak i stosunki między osadzonymi w poprawczaku są szokujące. „Ta książka zasadniczo oparta na faktach boli, jest probierzem emocjonalnym, nie wszyscy są w stanie ją przeczytać.” –powiedział autor. Na pytanie skąd taki temat w jego książce Pan Niedźwiecki odpowiedział, że sam jest zaangażowany w ruch przeciw przemocy w rodzinie. Uważa, że powinno się o tym mówić, bo bardzo dużo dzieci cierpi z powodu patologii w rodzinie i w efekcie trafiają do zakładu poprawczego, który jeszcze bardziej je demoralizuje zamiast jak to jest w założeniu resocjalizować.

Pomimo trudnej tematyki książki, autor potrafił stworzyć bardzo miłą atmosferę czytając pogodne fragmenty swojej powieści, które rozbawiły przybyłą na spotkanie młodzież .W książce jest również miejsce na piękną poetycką miłość, na wspaniałych ludzi wyciągających dłoń do życiowych rozbitków. Książka należy gatunku takich, którymi się żyje, o których nie można zapomnieć zamykając ostatnią stronę.

Pan Zbigniew Niedźwiecki Ravicz napisał także sztukę teatralną. Monodram „Błękitna tożsamość”, który jest zbudowany z krótkich opowiadań z życia Księżnej Daisy.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy MBP