BIBLIOTECZNE FERIE ZIMOWE 2013
11.02.2013 r.

Tegoroczne ferie w Bibliotece Dziecięcej 28.01.2013 r. rozpoczął Koncert Kolęd w wykonaniu Społecznego Ogniska Muzycznego pod kierunkiem Pani Patrycji Stępień. Na występ zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Prywatnego Koniczynka oraz dzieci z zimowiska ze szkoły Nr 4. Młoda Publiczność nie tylko uważnie słuchała kolęd, ale na prośbę młodych muzyków aktywnie włączyła się do wspólnego śpiewu. Szczególnie podobały się popisy przedszkolaków, które wykazały się doskonałą znajomością kolęd.

W czasie ferii zimowych 31 stycznia 2013 roku gościem Biblioteki Dziecięcej był pisarz, autor słuchowisk radiowych i informatyk Dariusz Rekosz, który przyjechał do nas już po raz drugi. To spotkanie przeznaczone było dla dzieci i przebiegało pod hasłem „Warsztaty Detektywistyczne”. Autor w swoich książkach często zamieszcza łamigłówki, zagadki, które muszą rozwiązać bohaterowie jego książek i oczywiście czytelnicy.

Na zajęciach Pan Dariusz Rekosz przedstawił parę sposobów szyfrowania tekstów za pomocą liczb. Wszystkie dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Tęczowa Gromada” , a było ich około 50 otrzymały kartki i starały się rozszyfrować zagadki. Szyfr autor wyświetlał na ekranie, a dzieci na swoich kartkach rozwiązywały zaszyfrowane wyrazy. Nie było to łatwe zadanie , ale tym większa była satysfakcja z poprawnego rozwiązania. Zabawa w detektywów bardzo się dzieciom podobała i na pewno z przyjemnością sięgną po książki Dariusza Rekosza choćby po tę „Detektywów para -Jacek i Barbara”. Autor przywiózł na spotkanie wszystkie swoje książki ,aby zaprezentować je czytelnikom. Niektóre z nich można było zakupić wraz z pamiątkowym wpisem i autografem.

Dla najmłodszych czytelników biblioteki przygotowane zostały Bajki Poczytajki, na które złożyły się fragmenty wyświetlanych filmów i fragmenty czytanych bajek. Były to pogodne, pełne humoru przygody Koziołka Matołka, Wilka i zająca, Krecika, Reksia, Bolka i Lolka , Filemona i Bonifacego, Muminków i Pszczółki Mai. Dzieci żywo reagowały śmiechem na zabawne perypetie swoich ulubieńców. W sumie odbyło się siedem takich spotkań w których uczestniczyło 202 przedszkolaków ze wszystkich świebodzickich przedszkoli.

Były też indywidualne zabawy z dziećmi: gry komputerowe, komputerowy język angielski, gry planszowe, kolorowanie obrazków. Na zajęciach plastycznych dzieci zrobiły karnawałowe maski.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach