JOANNA OLECH Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 2012 W DOLNOŚLĄSKICH OGRODACH SZTUKI
06.06.2012 r.

31 maja 2012 roku w przeddzień Dnia Dziecka, Świebodzice odwiedziła autorka poczytnych książek dla dzieci Pani Joanna Olech. Przyjechała do nas w ramach akcji „Z Książką na walizkach”, które w tym roku przebiegało pod hasłem „W Dolnośląskich ogrodach sztuki.” Było to już 9 spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami. Tym razem z walizką i swoimi książkami po Dolnym Śląsku podróżowało 8 pisarzy i ilustratorów.

Organizatorem tej wspaniałej, przeprowadzonej z wielkim rozmachem akcji była Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Biblioteka Miasta i Gminy Strzegom, Strzegomskie Centrum Kultury,Wydawnictwo Literatura, oraz Wydawnictwo Akapit-Press. Akcja z książką na walizkach ma bogatą oprawę plastyczną organizatorzy zadbali o piękne kolorowe plakaty, zakładki do książek oraz tradycyjnie już wydaną z tej okazji gazetę „Walizka”, którą otrzymały wszystkie uczestniczące w spotkaniu dzieci.

Z uwagi na dużą liczbę dzieci (120 osób) spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury. Nie była to pierwsza wizyta Pani Joanny Olech u nas, ostatnio odwiedziła świebodzicką bibliotekę dziecięcą w 2008 roku. Pani Joanna z wykształcenia jest grafikiem (studiowała na Akademii Sztuk Pięknych) , więc jest nie tylko pisarką, ale również ilustratorką swoich książek. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Publikuje także artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej”i „Gazety Wyborczej”.

Spotkanie było bardzo żywiołowe, Pani Joanna nawiązała świetny kontakt z małymi czytelnikami i wciągnęła je do wspólnej zabawy organizując konkursy za udział w których była słodka nagroda. Pięknie zaprezentowała swoje książki czym zachęciła dzieci do ich przeczytania; „Dynastię Miziołków”,”Trudne słówka” ,”Gdzie diabeł mówi... do usług” oraz „Pompona
w rodzinie Fisiów”. Pompon sympatyczny pluszowy smok przyjechał z Panią Joanną na spotkanie i dzielnie wspierał biorące udział w konkursach dzieci. Był również czas na zadawanie pytań. Dzieci dowiedziały się , że Pani Joanna Olech napisała 9 książek dla dzieci i kilka podręczników do gimnazjum, że uwielbia pisać książki i zamierza to robić do końca życia.

Na zakończenie spotkania autorka podpisywała czytelnikom swoje książki oraz rozdawała kolorowe pieczątki.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy