BEZPIECZNY INTERNET
22.05.2012 r.

W cyklu "Bezpieczny internet" młodzież z Gimnazjum nr 2 uczestniczyła w kolejnym spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Świebodzicach, tym razem zatytułowanej "Internet, a przyjaźń, znajomości wirtualne, bezpieczne czy nie?"

Celem spotkania było:

• ukazanie możliwości zawierania przyjaźni przy pomocy internetu
  • uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z korzystania z internetu

Młodzież miała okazję zapoznać sie z programami służacymi do komunikowania sie przez internet ( gadu-gadu, skayp, czat), poznać sposoby działań " internetowych oszustów" podszywających się pod inne osoby oraz rozróżnić korzyści i zagrożenia wynikające z zawierania wirtualnych znajomości.

Zajęcia miały różnorodny charakter z uwagi na zastosowanie wielu form dla przedstawienia problemu m.in.:

• wykład o historii internetu
  • wykład o zawieraniu znajomości kiedyś i dziś
  • prezentacja power-point: top 10 komunikatorów i zasadach posługiwania sie nimi
  • film któtkometrażowy w reż. Agnieszki Smoczynki " 3 love"
  • "burza mózgów" : argumenty " za" i "przeciw" zawieraniu znajomości wirtualnych

Spotkanie miało bardzo żywy charakter i z całą pewnością odniosło pożądany skutek, bowiem na polecenie << wymień trzy korzyści jakie " wypływają" z przyjaźni wirtualnych, jedna z grup odpowiedziała : " prawdziwa przyjaźń internetowa nie istnieje". Ponieważ jednym z celów tej lekcji było uświadomienie młodzieży wyższości zawierania znajomości w świecie rzeczywistym nad światem wirtualnym, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, iż cel ten został osiągniety.

Biblioteka planuje jeszcze jedno spotkanie z cyklu "Bezpieczny internet" adresowane do młodzieży gimnazjalnej.

Kustosz Beata Wiciak.