RENATA PIĄTKOWSKA Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 2011
czyli 8 Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami

07.06.2011 r.

„Przyjedź do nas, usiądź blisko
Przyjedź z książką i walizką.
Twoje książki przeczytamy
Przyjedź do nas – zapraszamy.”

01 czerwca 2011 roku powitaliśmy serdecznie autorkę książek dla dzieci Panią RENATĘ PIĄTKOWSKĄ, która przyjechała do Świebodzic dzięki akcji Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH, przygotowanej już po raz ósmy w ramach Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Organizatorami imprezy byli : Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego
we Wrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu (tam odbył się uroczysty finał imprezy) oraz Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press. W tym roku w dniach 31 maja do 03 czerwca 2011 roku 9 pisarzy i 1 ilustrator odwiedziło aż 44 dolnośląskich miejscowości.

Biblioteka Dziecięca w Świebodzicach już po raz trzeci miała szczęście uczestniczyć w tej wspaniałej imprezie przygotowanej z wielką starannością i ogromnym nakładem pracy. Mieliśmy już przyjemność osobiście spotkać się z Panią Wandą Chotomską (2005), Panią Beatą Ostrowicką (2010), a w tym roku z Panią Renatą Piątkowską.
Autorka mieszka w Bielsku-Białej, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydała 19 książek dla dzieci między innymi :”Opowiadania dla przedszkolaków”, „Piegowate opowiadania”, „Dziadek na huśtawce” , „Nie ma nudnych dni”, „Gdyby jajko mogło mówić” i wiele innych. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren.

Pani Renata Piątkowska ma dwoje dzieci obecnie już nastolatków Kacpra i Martę. W czasie wolnym uwielbia jeździć konno, spacerować z psem i oczywiście czytać książki. Książki lubi nie tylko czytać, ale również pisać. Na pytanie czy trudno się pisze książki autorka odpowiedziała, że jeżeli lubi się coś robić, to zazwyczaj nie sprawia to trudności. Autorka wyznała, że za pisanie książek zabrała się przypadkowo. Zaczęło się w 2003 roku od „Opowiadań dla przedszkolaków”,
a potem powstawały kolejne książki. I bardzo dobrze, bo książki Pani Renaty Piątkowskiej czyta się doskonale. Osadzone we współczesnych realiach opowiadania o dzieciach i ich problemach ukazane są w sposób dowcipny i ciepły. Czytając je czujemy, że pisze je osoba znająca psychikę dziecka, której jak mówi, „udało się zachować dziecko, które ma w sobie”.
W spotkaniu, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach uczestniczyło 90 dzieci : uczniów klas II – III ze Szkoły Podstawowej Nr 4, uczniów klas I-III z Mokrzeszowa oraz grupa 6 latków z Publicznego Przedszkola Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Autorka przeczytała fragmenty swoich książek, a dzieci słuchały bardzo uważnie.
Pani Renacie Piątkowskiej bardzo podobała się edukacja czytelnicza w KRAINIE KSIĄŻKI, którą Biblioteka Dziecięca W Świebodzicach prowadzi od 2007 roku. Dzięki niej stale wzrasta liczba rodziców czytającym swoim dzieciom, a biblioteka tym samym zyskuje nowych, małych czytelników. Dzięki Organizatorom akcji Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały Gazetę „Walizka”, piękne zakładki oraz mogły zakupić najnowszą książkę Pani Renaty Piątkowskiej „Wieloryb” i uzyskać pamiątkowy wpis z autografem.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy