MARZENIA DO SPEŁNIENIA -
spotkanie autorskie z Krystyną Śmigielską

15.03.2011 r.

Czy wy lubicie marzyć ? - tym pytaniem Pani Krystyna Śmigielska rozpoczęła spotkanie autorskie, które 10 marca 2011 roku odbyło się w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Dziecięcej w Świebodzicach. Tak !!! - Zgodnym chórem odpowiedziały dzieci - uczniowie klas III ze szkoły podstawowej NR 2,3 i 4. Skoro tak, to o czym marzycie ?

Ja chciałbym mieć życie pełne przygód, ja chciałbym zostać wynalazcą, a ja pisarką – dzieci prześcigały się w odpowiedziach – ja bardzo chciałabym jeździć konno, ja latać samolotem,
ja chciałbym zamieszkać na bezludnej wyspie.

Pięknie jest marzyć i jak się okazuje wszyscy o czymś marzymy, ale trzeba jeszcze starać się swoje marzenia spełniać. Będąc małym dzieckiem – wyznała dzieciom pani Krystyna - dużo czytałam i bardzo chciałam napisać jakąś książkę. Dopiero po wielu latach moje marzenie się spełniło, zostałam autorką książek dla dzieci i dorosłych. Wcześniej byłam nauczycielką
i bibliotekarką. Zawsze uwielbiałam pracę z dziećmi i młodzieżą, więc cieszę się, że miałam to szczęście z nimi przez wiele lat pracować.

Wiecie o czym jeszcze marzyłam? Chciałam zostać aktorką, ale … w teatrze lalek. Teraz, gdy spotykam się z dziećmi udaje mi się zrealizować moje aktorskie pomysły, między innymi dzięki kaczorkowi Kwako, któremu użyczam głosu i swobodnie mogę rozmawiać z dziećmi (uczestnicy spotkania mieli okazję go poznać). O Kwaku i jego przyjacielu planuję jeszcze napisać książkę – zdradziła nam Pani Krystyna Śmigielska.

A teraz mam pytanie – kto z was chciałby zostać sławnym malarzem ? Zgłosiła się Lena
i pani Krystyna poprosiła ją aby coś namalowała. Wszyscy byli ciekawi co, ale to na razie było tajemnicą. Jak się później okazało była to tytułowa bohaterka książki pani Krystyny lalka Tekla.
Potem mogliśmy porównać tę narysowaną z prawdziwą Teklą, piękną porcelanową lalką, którą Pani Krystyna przywiozła na spotkanie.

A kto z was chciałby zostać piosenkarzem? Marcel i Daniel ! Chłopcy wspólnie zaśpiewali piosenkę, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

A kto chciałby być sławnym aktorem? Klaudia i Marcin. Pani Krystyna przydzieliła młodym aktorom role, która nawiązały do jej książki „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”, a konkretnie do opisanych w niej kieszonkowców grasujących w supermarketach. Na pewno jesteście ciekawi jak to się stało, że zaczęłam pisać książki. Inspiracją do napisania pierwszego opowiadania „Zbieracz grzechów” była fotografia rzeźby znajdującej się w Nowym Mestie. Opowiadanie zajęło II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Literackim „ Nie pochłonie mnie ekran”. Później powstały następne książki wspomniana już wcześniej „Tekla”, „Tekla i płaczący braciszek”, „Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią”, „Skarb z leśnego grobowca”oraz dla dorosłych „Ty to głupia jesteś” oraz „Berżeretka bez przepisu”.

Książki pani Krystyny Śmigielskiej mają wartką akcję, są pełne humoru, ukazują tkwiącą w każdym człowieku potrzebę przyjaźni, zrozumienia, kontaktu z drugim człowiekiem. Spotkanie z Panią Krystyną Śmigielską było bardzo żywiołowe, autorka poprzez zabawę i dialog z uczestnikami spotkania stworzyła bardzo miłą atmosferę. Dzieci miały okazję kupić książki autorki oraz uzyskać pamiątkowy wpis z autografem. Wszystkie książki Pani Krystyny, które znajdowały się w bibliotece zostały wypożyczone i to jest najlepszą recenzją i podsumowaniem tego sympatycznego spotkania.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy