"Sześćdziesiąt lat minęło"… o jubileuszu jeszcze słów kilka
30.11.2010 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zakończyła obchody jubileuszowe 60 - lecia biblioteki. W czwartek 25 listopada 2010 roku odbyła się w Oddziale Dziecięcym biblioteki uroczystość, na którą biblioteka zaprosiła swoich długoletnich czytelników. Była to również okazja aby obejrzeć piękny lokal biblioteki dziecięcej, który od czerwca 2009 roku znajduje się w małym budynku dydaktycznym Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.

Gościem i współgospodarzem tej uroczystości był Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz a ponieważ była to pierwsza w nowej kadencji uroczystość miejska, rozpoczęła się od złożenia gratulacji wybranemu na kolejną kadencję burmistrzowi Kożuchowiczowi. Składając gratulacje dyrektor Małgorzata Grudzińska życzyła wielu sukcesów i satysfakcji na niwie działalności samorządowej jak również tak dużego szacunku dla książki i życzliwości dla działalności bibliotecznej jak do tej pory.

"Nie może być inaczej skoro ta działalność spoczywa w rękach profesjonalistów" odwzajemnił komplement burmistrz dziękując za gratulacje.

Atrakcją tego spotkania był również wykład i prezentacja multimedialna Góry Polski przygotowana i poprowadzona przez Tomasza Rzeczyckiego, autora książki o takim właśnie tytule. Spośród wielu pasm górskich, o których mógłby opowiadać, wybrał on te położone najbliżej Świebodzic, które wielokrotnie były celem wędrówek turystycznych również gości zaproszonych na uroczystość: Góry Wałbrzyskie - z najwyższym szczytem Borową, Góry Kamienne z Waligórą, Góry Sowie z Wielką Sową i Kalenicą, Masyw Ślęży, a z dalszych Góry Izerskie i Bystrzyckie. Mowa była nie tylko o walorach przyrodniczych i krajobrazowych ale również o obiektach, które na nich zbudowano. W większości były to wieże widokowe lecz nie tylko. Wyjątkowo ciekawą zabudowę szczytu ma bowiem położony w pobliżu Wałbrzycha Chełmiec. Oprócz stylizowanej na ruinę wieży widokowej, z której roztacza się wspaniały widok, na szczycie znajduje się ośrodek radiowo-telewizyjny oraz maszt, które to obiekty skutecznie zagłuszały odbiór Radia Wolna Europa. W roku 2000 został tam postawiony pamiątkowy krzyż o wysokości ok. 50 m. Wszystkie te obiekty na Chełmcu są świetnie widoczne z Wałbrzycha i okolicy.

Omawiając pasma górskie w pobliżu Wałbrzycha mowa była także o niezwykle malowniczych Górach Kamiennych z najwyższym szczytem Waligórą. Turyści - nawet ci, którzy często odwiedzają schronisko Andrzejówka, nie wiedzą, że położona niemal przy samym schronisku wysoka góra to właśnie najwyższa w Górach Kamiennych Waligóra. W pobliżu znajdują się ruiny dwóch zabytkowych zamków obronnych - Rogowca i Radosno. Na temat pierwszego z nich wywiązała się dyskusja pomiędzy prowadzącym a obecnym na spotkaniu prof. Krzysztofem Jaworskim, który zna ten zamek z badań archeologicznych.

Dumnie górujący nad okolicą masyw Ślęży jest miejscem turystyki weekendowej mieszkańców okolicznych miejscowości i Wrocławia. W drodze na szczyt można spotkać ciekawe zabytki kultu pogańskiego, do których należą m.in. panna z rybą, niedźwiedź, grzyb, dzik a także kamienne kręgi, które znajdują się także na sąsiadującej ze Ślężą Raduni. Szczyt Ślęży jest - podobnie jak Chełmiec mocno zabudowany. Znajduje się tam ciekawej konstrukcji wieża widokowa, schronisko oraz zabytkowy kościółek, zbudowany na fundamentach średniowiecznych.

Oprócz niezwykle bogatego warsztatu informacyjnego Tomasza Rzeczyckiego można było nasycić oczy pięknem gór pokazanych na fotografiach. A były to zdjęcia wykonane w różnych porach roku i podkreślające niezwykłe walory krajobrazowe Dolnego Śląska.

Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim odbyło się w ramach akcji Autor na żądanie i zostało sfinansowane przez Instytut Książki. Ponieważ wśród gości było wielu czynnych turystów tematyka spotkania zdeterminowała rozmowy towarzyskie. Ale nie tylko. Również długoletnia działalność biblioteki była okazją do wielu wspomnień.