XV KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2010
SUKCES PO RAZ SIÓDMY...
26.10.2010 r.

15 października 2010 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz siódmy odbyły się eliminacje gminne do XV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, którego organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się aż 78 uczniów. Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie występowali w trzech kategoriach wiekowych : kategoria I – szkoły podstawowe, II kategoria gimnazja, III kategoria szkoły średnie. Każdy z uczestników konkursu recytował jeden utwór o tematyce religijnej. Utalentowani muzycznie uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne w konkursie poezji śpiewanej.

Jury w składzie: Halina Serafin, Irena Horbaczewska i Renata Gądek-Jarosiak wyłoniło zwycięzców, którzy reprezentowali Świebodzice na eliminacjach powiatowych w Jaworzynie Śląskiej.

I kategoria wiekowa :
Aleksandra Mazurkiewicz - Szkoła Podstawowa Nr 2 - opiekun Małgorzata Krzan
Julia Byra i Klaudia Zyska - Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych Ciernie - opiekun Justyna Gąsior
Joanna Mirowska - Szkoła Podstawowa Nr 4 - opiekun Dorota Gaboń-Bochenek

II kategoria wiekowa:
Patryk Wilman – Gimnazjum Nr 2 – opiekun Halina Serafin
Tomasz Ciesielski – Gimnazjum Nr 2 – opiekun Halina Serafin
Kamila Osóbka - Gimnazjum Nr 2 – opiekun Halina Serafin
Weronika Stolarczyk Gimnazjum Ciernie – opiekun Jolanta Bieniasz

III kategoria wiekowa :
Beata Mitura - Liceum Ogólnokształcące – opiekun Irena Horbaczewska
Marta Chuchro- Liceum Ogólnokształcące – opiekun Irena Horbaczewska
Dominika Sikorska - Liceum Ogólnokształcące – opiekun Ewa Baszak-Grochowska
Jagoda Gwiazda - Liceum Ogólnokształcące - opiekun Ewa Baszak-Grochowska

POEZJA ŚPIEWANA

Anna Lewandowska i Kinga Ostafin – Liceum Oólnokształcące – opiekun Ewa Baszak-Grochowska
Kamil Pfister - Szkoła Podstawowa Nr 3 – opiekun Agnieszka Pelc
ZESPÓŁ ECHO – Julia Byra, Anna Filipczyk, Kornelia Magiera, Natalia Kubiszewska, Alicja Ochman, Klaudia Zyska, Patrycja Skałecka – Zespół Szkół Integracyjnych Ciernie-
opiekun Alicja Banaszak

Na eliminacjach powiatowych, które odbyły się w dniach 20-22 października 2010 roku
w Jaworzynie Śląskiej roku nasi laureaci zajęli wysokie, punktowane miejsca i tym samym zakwalifikowali się do FINAŁU DOLMOŚLĄSKIEGO.

I kategoria wiekowa:
I miejsce Julia Byra
III miejsce Aleksandra Mazurkiewicz
Wyróżnienie Klaudia Zyska

II kategoria wiekowa:
I miejsce Patryk Wilman
II Weronika Stolarczyk

III Kategoria wiekowa:
II miejsce Weronika Sikorska
Wyróżnienie Beata Mitura

POEZJA ŚPIEWANA
I miejsce Zespół ECHO
II Anna Lewandowska, Kinga Ostafin

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Natomiast dla wszystkich pozostałych uczestników przygotowane zostały drobne upominki.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim recytatorom oraz ich opiekunom za dobre chęci, zapał, oraz trud włożony w wybór i opanowanie pamięciowe przepięknych, zawierających głębokie przesłanie tekstów. Podziwiamy entuzjazm, odwagę i elegancję jaką dzieci i młodzież prezentowały deklamując wybrane utwory. Dziękujemy opiekunom, którzy dokładają starań, aby kolejne talenty wyfruwały spod ich skrzydeł.

Już po raz siódmy Biblioteka Dziecięca w Świebodzicach organizuje eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej dla uczniów świebodzickich szkół. Cieszymy się, że z każdym rokiem przybywa recytatorów, którzy odkrywają piękno poezji, w której wiarę, zwątpienie, bunt, miłość, nienawiść, ból odejścia od Boga i radosne z Nim spotkanie poeci zamykają w słowach. Muzyka sprawia, że strofy wierszy brzmią jeszcze piękniej i jeszcze bardziej poruszają czułe struny naszego serca. Są to niezapomniane wrażenia, prawdziwa uczta duchowa, w której mamy szczęście uczestniczyć. Dziękujemy bardzo i życzymy powodzenia.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Odział Dziecięcy