Kopa lat czyli jubileusz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach
13.10.2010 r.

W wyjątkowo piękny październikowy czwartek odbył się jubileusz świebodzickiej biblioteki. Właściwie przypadał on w roku ubiegłym ale swoją rocznicę obchodziło również miasto w związku z czym obchody zostały przeniesione na rok 2010. Wśród wielu znakomitych gości znaleźli się między innymi: Andrzej Tyws - dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu , Alicja Raczek - zastępca dyrektora Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, Alicja Leszczyńska - Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Wrocławiu, Sylwia Bielawska - dyrektor Wydawnictwa i Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Jako współgospodarze uroczystości uczestniczyli w niej: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz jego zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska. Byli również świebodziccy radni - Marek Gąsior oraz Łukasz Kwadrans.
Najważniejsze kwestie jakie zostały podkreślone w przemówieniu jubileuszowym dyrektor Małgorzaty Grudzińskiej to dobry klimat rozwijany przez władze miasta dla działalności kulturalnej oraz duża ilość publikacji o Świebodzicach.
"Popularyzacja miasta i regionu zajmuje ważne miejsce w działalności biblioteki, ten zapis statutowy biblioteka realizuje ze szczególną starannością" mówiła dyrektor Grudzińska. Za równie ważną sprawę zostało uznane stworzenie Świebodzickiej Biblioteki Cyfrowej w zasobach Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor Alicji Raczek została umieszczona kolekcja dokumentów życia społecznego Świebodzic gromadzona przez bibliotekę przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Do świebodzickiej biblioteki trafiają również zbiory przynoszone przez czytelników i użytkowników jak kilka segregatorów wycinków prasowych zbieranych przez Pana Cyryla Ratajskiego, księgi założycielskie Powszechnej Spółdzielni Spożywców Pionier, kroniki miasta, dokumenty powstania związku Solidarność w Świebodzicach.

Dzięki Internetowi w każdej, również świebodzickiej bibliotece, jest dostęp do zasobów cyfrowych bibliotek całego świata a systematyczny dopływ nowości satysfakcjonuje czytelników, którzy lubią książkę w jej tradycyjnej, kodeksowej postaci.
Następnie goście obejrzeli film pokazujący historię świebodzickiej biblioteki oraz wysłuchali wykładu Ryszarda Turkiewicza o tym co się czytało przez ostatnie sześćdziesiąt lat - również w świebodzickiej bibliotece. Wśród wymienionych książek znalazł się zarówno Plastusiowy pamiętnik jak i książki Karola Maya, literatura iberoamerykańska i Ulisses Joyce'a.
Z polskimi noblistami-poetami wygrywa nie noblista, w dodatku ksiądz - Jan Twardowski, z harlekinami, które zalały polski rynek pod koniec lat osiemdziesiątych - współczesna polska proza dla kobiet. Młodsze nastolatki zafascynowane Harrym Potterem szybko przechodzą do literatury "wampirycznej" na potęgę czytając sagę Zmierzch.
Współczesna książka to nie tylko treść ale również forma, zamykająca ją w niewielkim urządzeniu, do którego możemy załadować kilkaset książek.

Wiele ciepłych słów pod adresem świebodzickiej biblioteki skierował Burmistrz - Bogdan Kożuchowicz jak i zaproszeni goście. Dyrektor Andrzej Tyws życzył aby świebodzicka biblioteka mogła nie tylko gromadzić ale również eksponować wszystkie cenne regionalna jakie trafiają do niej drogą zarówno darów jak i depozytów.

Dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie, Maria Tyws składając życzenia powiedziała, że świebodzicka biblioteka jest damą i jako takiej do wieku można, a nawet należy się przyznać.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył nagrody oraz listy gratulacyjne pracownikom biblioteki a następnie goście mogli wysłuchać koncertu Jesienny pan, w wykonaniu uzdolnionej świebodzickiej młodzieży, uczestniczącej w warsztatach wokalnych Zabawy dźwiękiem, finansowanych z budżetu gminy. Projekt ten zrealizowało Stowarzyszenie Bona Fide, a zachwyceni goście nagrodzili młodych ale bardzo profesjonalnych wykonawców entuzjastycznymi brawami.