RADOSNE RYMY WIESŁAWA DRABIKA - spotkanie z autorem
30.09.2010 r.

28 września 2010 roku do Biblioteki Dziecięcej w Świebodzicach zawitał pan Wiesław Drabik autor wierszowanych, pełnych humoru, kolorowych bajeczek dla dzieci.

Na stronie internetowej pisarz zamieścił swój „Bardzo śmieszny życiorys”, z którego wynika, że urodził się w Krakowie. Tam chodził do przedszkola, szkoły podstawowej i Technikum Mechanicznego, gdzie założył wraz z kolegami kółko plastyczne. W wieku 18 lat miał pierwsze indywidualne wystawy malarstwa fantastycznego, między innymi w Kossakówce i w Piwnicy pod Baranami. Ukończył również Akademię Górniczo – Hutniczą, a później jeszcze Szkołę Podchorążych Rezerwy. Nic nie wskazywało na to, że autor obok swoich rozlicznych talentów ma jeszcze jeden talent – literacki.

Zaczęło się bardzo niewinnie od wierszyka o wiośnie, który napisał dla swojej córki Joanny. Było to szkolne zadanie domowe jak widać odrobione na szóstkę, bo wiersz bardzo się spodobał i wkrótce nasz gość został poproszony o napisanie całej książki. Ta propozycja wcale nas nie dziwi, bo bajeczki napisane przez pana Wiesława Drabika mają w sobie wszystko to co lubią młodzi czytelnicy: rym, rytm i bardzo zabawną treść. Na spotkaniu pan Drabik czytał swoje bajeczki, a dzieci poprosił o dokończenie każdej frazy. Rola poetów bardzo się dzieciom spodobała i z wielkim zadowoleniem stwierdziły, że rymy nasuwają się same.

Radosna twórczość dzieci jak i ich wiedza - bezbłędnie odpowiadały na wierszowane zagadki- zostały nagrodzone. Autor przygotował dla nich drobne prezenty: zakładki do książek oraz swoje zdjęcia z przepięknym rudym kotem. Była również nagroda książkowa dla najbardziej aktywnej czytelniczki.

Pan Wiesław Drabik jest niezwykle ciepłym i miłym człowiekiem, jego doskonała umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi wpłynęła na wspaniałą atmosferę spotkania. Każde dziecko ( w spotkaniu autorskim uczestniczyło 72 uczniów klas II ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Nr 4) otrzymało autograf pisarza na pięknej karcie wydanej z okazji Jubileuszu 60 lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Autorowi serdecznie dziękujemy, a wszystkie dzieci zapraszamy do biblioteki. Czeka tu na nich wiele pięknych książek. Wśród nich są bardzo wesołe i kolorowe bajeczki naszego dzisiejszego gościa Wiesława Drabika.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy