AKTUALNOŚCI

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - WAKACYJNIE
17.08.2010 r.

Mimo wakacyjnej pory, w czwartek 12 sierpnia odbyło się kolejne już w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego formuła odbiegała nieco od dotychczas przyjętych gdyż zazwyczaj na spotkaniu DKK dyskutuje się jeden tytuł. I choć Klubowicze zgodnie stwierdzili, że lato nie jest najbardziej „czytelniczą” porą roku, do czytania skłaniają chłodniejsze miesiące, to jednak omówione zostały książki, które przez okres letni przeczytali członkowie Klubu.

Wśród nich przeważała literatura polska. A z obcej- Alabama song - biograficzna opowieść o małżeństwie Zeldy i Francisa Scotta Fitzgeraldów, skandalizującej pary epoki jazzu, pokazana oczami żony pisarza, niepozbawionej własnych ambicji artystycznych. Burzliwe życie i pożycie obojga małżonków, zakończone przedwczesną śmiercią pisarza w wieku 44 lat z powodu choroby alkoholowej. Zelda przeżyła męża o 8 lat. Zginęła w pożarze szpitala psychiatrycznego, w którym przebywała.

Kolejne prezentowane książki to współczesna literatura polska. Letnik z Mierzei Kazimierza Orłosia oraz Historie miłosne Anny Nasierowskiej. Obie opowiadające historie, które jednak w żadnym wypadku nie są lekkie, łatwe i przyjemne i na pewno nie kończą się happy endem. Nie dają też jednoznacznej odpowiedzi na stawiane w nich pytania.

Z prawdziwym entuzjazmem zostały zaprezentowane dwie książki. Pierwsza to kontynuacja znakomitej powieści Joanny Bator Piaskowa Góra. Jeżeli ktoś myśli, że jej tytuł oznacza dzielnicę Wałbrzycha o tej właśnie nazwie to się nie myli. Osią główną tej książki są losy Dominiki Chmury – urodzonej w Wałbrzychu i zamieszkującej tę powstałą po wojnie dzielnicę Wałbrzycha. Ale to fabuła, wokół której autorka snuje opowieści. Każdy bohater pojawiający się na stronach tej książki ma swoją opowieść. I to jaką opowieść ! Nawet jeżeli czytelnik stwierdzi, że jakiś życiorys jest banalny, to jest opowiedziany w sposób, który nie pozwala mu się nudzić.

Kontynuacja tej powieści czyli właśnie omawiana Chmurdalia (Coś srebrnego dzieje się w chmur dali… Bolesław Leśmian) absolutnie nie jest ciągnięciem tematu tylko dlatego, że pierwsza część książki była prawdziwym bestsellerem. Jest tak samo fascynująca jak pierwsza a może nawet bardziej. Akcja powieści coraz mniej toczy się na Piaskowej Górze. Koniec części pierwszej zbiega się czasowo z otwarciem Polski na świat. Wyjazdu z Wałbrzycha Dominika jednak nie pamięta, podróżując do niemieckiej kliniki pogrążona w głębokiej śpiączce.

Znawcy literatury i krytycy często mówią o twórczości Joanny Bator – literatura feministyczna. Część spotkania poświęcona była właśnie temu tematowi. Jakie cechy musi posiadać twórczość literacka by była określana jako feministyczna ? I jakie cechy posiadają książki Joanny Bator, że zyskały taką właśnie etykietkę. Ich bohaterkami są kobiety – Dominika, Jadzia, babcia Kolomotywa, Zofia, Sara Jackson, Grażynka Rozpuch. Czy istnieje jedno wspólne określenie dla nich ? Silne, interesujące, umiejące sobie radzić w trudnych życiowych sytuacjach, myślące, zdolne do zmian, reformowalne. Odpowiedź na pytanie dlaczego jest to literatura kobieca być może powinna brzmieć: być może dlatego, że świat pokazany w książkach Joanny Bator to przeważnie świat oglądany oczami kobiet. Kobiet wrażliwych ale i świadomych swojej wartości.

Kolejną omawianą książką była kontrowersyjna biografia Artura Domosławskiego Kapuściński non- fiction, ale o tym … następnym razem. Małgorzata Grudzińska

   

   

   

   

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •