Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BEATĄ OSTROWICKĄ
28.05.2010 r.

Kto najlepiej zareklamuje książki, zachęci do czytania, kto wyczerpująco odpowie czytelnikom na pytania dotyczące pisania i wydawania książek ? Oczywiście najlepiej zrobi to osoba, która się tym zajmuje, a więc- pisarz. Aby umożliwić jak największej liczbie czytelników bezpośredni kontakt z autorem i jego książkami od 2004 roku prowadzona jest akcja „Z książką na walizkach”, która w tym roku zorganizowana była już po raz siódmy w ramach Dolnośląskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami.

W dniach 26-29 maja 2010 roku dziewięciu pisarzy i jeden ilustrator znanych i lubianych książek dla dzieci wyruszyło w drogę, aby odwiedzić wiele dolnośląskich miejscowości.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz drugi miał szczęście uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu. W 2005 roku odwiedziła nas Pani Wanda Chotomska. Natomiast 27 maja 2010 roku gościliśmy Panią Beatę Ostrowicką, która w Miejskim Domu Kultury spotkała się z uczniami Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Integracyjnego
z Cierni oraz uczniami Szkoły Podstawowej Nr 3 i Nr 4 (76 osób).

Beata Ostrowicka urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma męża i dwóch synów Jakuba i Huberta. Współpracuje z czasopismami dla dzieci „Misiem” i „Świerszczykiem”. Od 2001 roku związana jest z wydawnictwem Literatura. Napisała 18 książek dla dzieci i młodzieży, za które otrzymała wiele prestiżowych nagród. Warto wspomnieć, że wiele powieści autorki zostało przetłumaczonych na języki obce, a także uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej oraz zapisania w systemie Braille'a dla dzieci niewidomych. Pierwsza książka Beaty Ostrowickiej „Niezwykłe wakacje” ukazała się w 1995 roku. W kolejnych latach wydała „Eliksir przygód”,”Tajemnica szkatułki”, „ Kraina Kolorów Księga Nadziei”, „ Kraina Kolorów Księga Intryg”, „ Zaledwie kilka dni”, „Strychowe opowieści”, „Opowieści ze starego strychu”, „Świat do góry nogami”, „Lulaki”, „Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi”, „ Zła dziewczyna”, „Ale ja tak chcę”, „ Bobek i wyprawa rzeczy w sam raz”, „Mój kochany Kotopies”, „Anatol i przyjaciele”, „Dzikoludek”, „Wyć się chce”. Pani Beata przywiozła na spotkanie wszystkie swoje książki,
o których bardzo ciekawie opowiadała. Przyznała się, że w powieściach młodzieżowych głównymi bohaterkami są dziewczyny, natomiast w utworach dla najmłodszych chłopcy. Tematyka utworów jest różnorodna są w nich elementy powieści historycznej, fantastycznej oraz baśni, uzupełniają je wątki przygodowe i sensacyjne. W powieściach porusza problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie, a także podkreśla niezwykle ważną w ich życiu rolę miłości, przyjaźń i tolerancji.

Z samym procesem pisania bywa różnie - wyznała Pani Beata Ostrowicka - raz pisze się doskonale, innym razem pisanie nie przynosi zamierzonego efektu ( Zwłaszcza gdy się ma rodzinę i wiele związanych z tym obowiązków). Pierwszymi recenzentami zazwyczaj są jej synowie i mąż, których prosi o korektę i krytyczne uwagi na temat nowej książki. Na napisanie książki potrzebuje około jednego roku. Chociaż jak wspomniała bajeczka „ Lulaki”, powstała w ciągu 20 minut i to podczas podróży pociągiem, ale za to bardzo długo myślała nad jej tytułem. Chociaż nieraz proces pisania jest krótki to przygotowanie książki do wydania jest długie. Wiadomo, że w książkach dla dzieci obok tekstu bardzo ważne są ilustracje dlatego często sama wybiera ilustratorów.

Pani Beata potrafiła nawiązać świetny kontakt z czytelnikami, z którymi prowadziła swobodną rozmowę. Autorka została poproszona o wręczenie nagród książkowych ufundowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach uczennicom biorącym udział w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Przyjaciele z Breslau” :Magdalenie Ślusarczyk, Ewelinie Saji, Weronice Stolarczyk, Idze Krzystek, Magdalenie Kysiak, Aleksandrze Okopniuk Paulinie Szyszce i Zofii Dal Canton. Pani Beata Ostrowicka również otrzymała upominek, który jak powiedziała będzie bardzo miłą pamiątką ze Świebodzic. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki autorki, uzyskać autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej