EKOLOGIA NA WESOŁO CZYLI JAK RYCERZ WALDUŚ URATOWAŁ KRÓLESTWO
20.05.2010 r.

Nie jest łatwo wytłumaczyć małym dzieciom co to jest ekologia, recykling na czym polega segregacja odpadów oraz jak dbać o środowisko naturalne i higienę osobistą. Tego trudnego zadania podjął się Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”z Krakowa, który 13 maja 2010 roku przyjechał do Biblioteki Dziecięcej w Świebodzicach. Spektakl mimo, że traktował o sprawach poważnych był bardzo wesoły. Mogły się o tym przekonać zaproszone do biblioteki dzieci ze Szkoły Integracyjnej z Cierni, Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz z Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych.

Poznały one Królewnę Aldonę i Rycerza Waldusia, który wyrusza do pobliskiego lasu, aby pokonać Bestię, która straszy mieszkańców królestwa, bałagani i zanieczyszcza środowisko. Gdy Rycerz Walduś spotyka w lesie Bestię, okazuje się, że nie jest ona ani straszna, ani dzika tylko brudna i nieporządna. Z pomocą dzieci uczy ją jak sprzątać po sobie, segregować śmieci, być przyjaznym dla środowiska, dbać o las i mieszkające w nim zwierzęta. Bestia dowiaduje się również, że aby być zdrowym i lubianym przez innych trzeba dbać o higienę osobistą.

Cała historia dobrze się kończy bo Rycerz Walduś wraca z wyprawy jako bohater, przyprowadza
ze sobą oswojoną Bestię, która cieszy się, że nie będzie już samotna i nareszcie będzie miała swój dom. Królewna Aldona zaś zgodnie z obietnicą zostaje żoną Waldusia. Młodzi aktorzy doskonale potrafili zaangażować wszystkich do wspólnej zabawy. Dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu i jak się okazało wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat ekologii.
Na zakończenie spotkania bibliotekarki zaprosiły aktorów i dzieci do pamiątkowego zdjęcia. Co do Rycerza Waldusia (grał go Michał Świergosz) nie było wątpliwości, natomiast na pytanie kogo dzieci wybierają Piękną Aldonę czy Bestię (w obie role wcieliła się Anna Laszko) odpowiedź była zaskakująca ... BESTIĘ !!! A zatem, to nie piękna Królewna w różowej sukience wzbudziła sympatię dzieci, ale nieporadna, brudna Bestia, która zrozumiała, że dzięki czystości nie tylko ochroni przyrodę, ale zyska wielu wspaniałych przyjaciół.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy