ADAM SEREDYŃSKI – NASTOLETNI PISARZ
14.01.2010 r.

Pomimo ostrej, śnieżnej zimy 13 stycznia 2010 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki
w Świebodzicach odwiedził niezwykły gość – dwunastoletni autor książki „Przyjaciele z Breslau” - ADAM SEREDYŃSKI. Na spotkanie ze swoimi rówieśnikami, uczniami klas V ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 3 przyjechał z Długołęki (miejscowości znajdującej się niedaleko Wrocławia) ze swoim tatą, polonistą Grzegorzem Seredyńskim.

Adam jest uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej w Długołęce. Interesuje się językiem polskim i historią. Bardzo chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach literackich. Sukcesem zakończył się jego udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania zorganizowanym w 2008 we Wrocławiu, w którym brało udział około 70 uczestników (głównie dorosłych). Dwanaście osób zostało wyróżnionych, a wśród nich Adam Seredyński – najmłodszy laureat konkursu. Nagrodą, oprócz książek był udział w warsztatach twórczego pisania.

Adam w swojej historyczno - przygodowej powieści „Przyjaciele z Breslau” opisał przygody trzech przyjaciół Polaka, Niemca i Żyda, których losy splotły się jesienią 1944 roku we Wrocławiu. Młody autor nie tylko doskonale sportretował swoich bohaterów, ale również bardzo szczegółowo z wielka dbałością o detale opisał ówczesny Wrocław. Wraz z bohaterami przemierzamy ulice Wrocławia, które w owym czasie mają jeszcze niemieckie nazwy, możemy odwiedzić antykwariat, magiel, Halę Targową oraz, wybrać się na spacer nad Odrę. Poznajemy wojenną codzienność i sposoby radzenia sobie z trudną rzeczywistością. Np. aby zdobyć jedzenie dla siebie i na handel, chłopcy organizują wyprawę do pobliskiej Długołęki po wiejskie jajka, masło i kiełbasę.

Pięknie opisana jest również przyjaźń chłopców, których historia z racji ich narodowości ustawiła po dwóch stronach barykady. Wojna dzieje się niejako w tle, ale wywiera ogromny wpływ na wszystkich bohaterów zarówno młodych jak i dorosłych, którzy nieraz muszą weryfikować swoje poglądy. W powieści jest również trzymająca w napięciu zagadka, która wiąże się z tajemniczą szkatułką. Aby ją rozszyfrować trzeba znać Stary Testament oraz Fausta Goethego.
Wartka akcja, ciekawe dialogi i spora dawka humoru sprawiają, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Uczniów, którzy uczestniczyli w spotkaniu interesowało jak długo Adam pisał swoją powieść oraz jak w jego przypadku przebiega proces pisania. Młody pisarz powiedział, że książkę pisał około 11 miesięcy, oczywiście w tym czasie chodził do szkoły, odrabiał lekcje tak jak inne dzieci. Najwięcej czasu mógł poświęcić na pisanie w czasie ferii i wakacji. Książkę pisze na komputerze. Najpierw pisze ogólnie i stara się przelać na papier wszystkie pomysły, a później dopisuje szczegóły. Okładkę do książki zaprojektował sam. Oprócz imienia i nazwiska autora oraz tytułu książki na okładce znajduje się archiwalne, znalezione w internecie zdjęcie zrobione w Berlinie w 1945 roku. Widać na nim czterech chłopców zaś w tle maszerujących nimieckich jeńców.

Na pytanie czy zamierza jeszcze coś napisać powiedział, że planuje napisać dalsze części powieści. Adam zdradził również, że bohaterką następnej powieści będzie Henrietta, która w książce „Przyjaciele z Breslau” jest postacią drugoplanową.
Adam pisze również poezje. Próbkę jego talentu poetyckiego czytelnicy mają okazję poznać czytając książkę „Przyjaciele z Breslau”, ponieważ został tam zamieszczony jeden z wierszy Adama ”Piosenka o rzece”. Poza tym, że czyta i pisze książki to tak jak wszyscy młodzi ludzie w jego wieku bardzo lubi gry komputerowe, oraz zabawy z kolegami.

Na spotkaniu była możliwość zakupienia książki Adama Seredyńskiego wraz z pamiątkowym autografem. Książkę z autografem otrzymali również Wiktoria Chlebowska i Radosław Kokoszka za poprawną odpowiedź na pytanie - jakie miasto kryje się pod niemiecką nazwą Breslau oraz jak w języku niemieckim brzmiała nazwa Świebodzic.

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy MBP