AKTUALNOŚCI

 

 

Wytnij sobie kwiatek czyli jak ozdobić stół - spotkanie autorskie z Panem Rajmundem Królikiem 
16.12.2009 r.

Gościem ostatniego w 2009 roku spotkania autorskiego był Pan Rajmund Królik. Rodowity Świebodziczanin i mieszkaniec naszego miasta. W tym roku wydał dwie książki poświęcone carvingowi. Carving to dekorowanie stołu i potraw wycinanymi czy wręcz rzeźbionymi warzywami i owocami. Fantazyjnie powycinane dodają niezwykłej wręcz atrakcyjności potrawom jak i samemu stołowi. Sztuka carvingu wywodzi się z Tajlandii i jest bardzo stara a jej powstanie wiąże się z tajskim świętem nazwanym Loi Kratong. 

Obchody tego święta w Tajlandii łudząco przypominają nasz rodzimy, świętojański obrzęd puszczania wianków na wodę. Kratong to właśnie kompozycja kwiatowa puszczana na wodę. Setki lat temu, jedna z poddanych króla tajskiego ozdobiła swoją kompozycję wyrzeźbionym ptakiem (z jakiego owocu lub warzywa o tym historia milczy) i od tego czasu carving traktowany jest w Tajlandii niemal jako sztuka narodowa.

Wiele warzyw i owoców nadaje się do rzeźbienia, zarówno tych małych jak i większych. Przepięknie wyglądają róże powycinane z buraków i białej rzodkwi, tulipany z marchwi, wazon z cukinii czy świecznik z melona. Również większa forma w tej sztuce jest możliwa. Arbuz może posłużyć jako duża dekoracja kwiatowa ale również można wyciąć z niego arbuzowy torcik.

Większość z tych kompozycji została zaprezentowana przez Pana Rajmunda Królika podczas spotkania autorskiego, którego częścią był pokaz sztuki carvingu. W okresie świątecznym, do którego zbliżamy się wielkimi krokami może przydać się kilka nowych pomysłów na ozdobę stołu.

Nie jest oczywiście możliwe takie mistrzostwo jakie na spotkaniu zaprezentował autor.
Do takiej biegłości dochodzi się latami i nauka nigdy się nie kończy. Choć z wykształcenia Pan Rajmund Królik jest leśnikiem i technikiem biurowym to gotowanie było zawsze jego wielką, życiową pasją. Tylko moimi umiejętnościami mogłem przekonywać moich kolejnych pracodawców, że warto mnie zatrudnić - śmieje się Pan Rajmund. Pracował w wielu restauracjach a jego przygoda z carvingiem zaczęła się w restauracji chińskiej gdzie spotkał swojego mistrza Lou, który wprowadził go w tajniki carvingu.

Do uprawiania takiej sztuki koniecznych jest trochę narzędzi kuchennych przydatnych do dekorowania . Ale podstawą udanych działań kulinarnych jest ostry nóż co podkreślił mistrz. Nie tylko zresztą do dekorowania, a do wszystkich prac związanych z gotowaniem i przygotowaniem potraw.

Oprócz skomplikowanych i czasochłonnych dekoracji wymienionych na początku Pan Rajmund pokazał kilka łatwiejszych kompozycji z pomidora, ogórka, marchewki i jabłka oddobionych dodatkowo sałatą. Pokazał również sposób mocowania tych dekoracji na talerzu. Słowo czasochłonny jest tu oczywiście względne. Wyrzeźbienie misternej róży z twardego przecież warzywa jakim jest burak zajmuje mistrzowi zaledwie 5 minut.

Obecnie Pan Rajmund Królik jest szefem kuchni w trzygwiazdkowej restauracji wałbrzyskiej działającej również jako klub muzyczny. Wspólpracuje również z dwiema szkołami gastronomicznymi w regionie.

Chociaż z uznaniem wyrażał się o mistrzach tej sztuki - Mirosławie Bobrowskim, Marku Rybackim czy Czechu Ludku Prochasce, sam nie bierze udziału w zawodach. Nie czuję potrzeby rywalizacji, zarówno gotowanie jak i carving są dla mnie przyjemnością samą w sobie - mówi autor książek Carving i Wielka księga carvingu. Również o tych książkach była mowa w trakcie spotkania. Projekt pierwszej - Carving - został przez autora wysłany do stu wydawnictw, z których odpowiedziało jedno. Starannie wydana edytorsko, sprzedała się w ilości ok. 20 tysięcy egzemplarzy co na dzisiejsze czasy jest prawdziwym bestsellerem (przeciętny nakład to pięć tysięcy). W tej sytuacji wydanie drugiej nie stanowiło już większego problemu. Obie książki (przepięknie wydane), w których dekorowanie stołu za pomocą carvingu opisane są krok po kroku są do nabycia w Bibliotece przy ul. Świdnickiej 15 oraz na stronie internetowej wydawcy www.adoculos.pl

Małgorzata Grudzińska

 

 

  •   strona główna  •  do góry  •