AKTUALNOŚCI

 

 

KAŻDY MA ULUBIONE KSIĄŻKI SWOJEGO DZIECIŃSTWA -
SPOTKANIE Z PISARZEM I WYDAWCĄ WOJCIECHEM KARWACKIM

15.09.2009 r.

Dnia 07 września 2009 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w swoim nowym lokalu przy ul. Wolności 23 (budynek Szkoły Podstawowej Nr 3) gościł pisarza i wydawcę
pana Wojciecha Karwackiego. W spotkaniu z zaproszonym gościem uczestniczyło 86 uczniów
klas III ze świebodzickich Szkół Podstawowych Nr 2, 3, 4 oraz ze Szkoły Integracyjnej z Cierni.

Wojciech Karwacki, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej w latach 1999-2008 sprawował funkcję dyrektora Wydawnictwa Ossolineum. Obecnie pracuje w założonym przez siebie Wydawnictwie FOKA.

Jest autorem książki „Krótka historia słowa”, w której w sposób przystępny i bardzo ciekawy opowiada o historii pisma i książki. Do napisania tej książki jak wyznaje autor skłoniły go bibliotekarki. Otóż gdy odwiedzał z cyklem prelekcji województwo pomorskie zapytały : „Dlaczego prowadząc tak interesującą prezentację multimedialną dla młodzieży nie zdecydował się Pan napisać książki na ten temat, przecież nie wszystkie dzieci mogą brać udział w takim spotkaniu, a każde z nich chciałoby się dowiedzieć nieco więcej niż to, czego uczy się w szkole.”

Pan Wojciech zatem postanowił uporządkować notatki i zdjęcia, aby przelać je na papier. W ten sposób powstała”Krótka historia słowa”, która nie jest wykładem historycznym, lecz uporządkowanymi chronologicznie ciekawostkami z historii pisma.

Drugą książkę „13 skrytka”napisał wspólnie z autorką książek dla dzieci panią Kaliną Jerzykowską. Książka jest przeznaczona dla młodszych dzieci, które oprócz sympatycznych bohaterów Asi i Michałka poznają tajemnicę starego biurka, a także wiele ciekawych informacji o tym jak powstaje książka, na czym polega praca wydawcy oraz o ulubionych książkach z dzieciństwa.

Te dwa tematy „ JAK POWSTAJE KSIĄŻKA” i „KAŻDY MA ULUBIONE KSIĄŻKI SWOJEGO DZIECIŃSTWA” pan Wojciech Karwacki omówił i wzbogacił pokazem multimedialnym na spotkaniu w naszej bibliotece. Opowiadał jaką drogę przechodzi książka zanim trafi do czytelnika. Na początku oczywiście pisarz musi mieć pomysł na książkę i ją napisać. Kiedyś pisano książki ręcznie na kartkach i taki plik zapisanych kartek nazywano rękopisem. Później zaczęto używać maszyny do pisania, a tekst zwano maszynopisem. Obecnie pisarze używają komputerów i do wydawnictwa wysyłają wydruk komputerowy lub teraz coraz częściej płytę z tekstem. Gdy tekst książki trafi do wydawcy ten zastanawia się czy warto wydać tę książkę na ile zainteresuje ona czytelników i oczywiście czy zechcą ją kupić. Wydanie książki jest kosztowne więc trzeba wszystko przewidzieć. Trzeba zapłacić autorowi za tekst, zatrudnić ilustratora, żeby namalował obrazki i okładkę, potem korektora, który poprawia wszystkie błędy, następnie redaktora, którego zadaniem jest ładnie ułożyć cały tekst i ilustracje na stronach.

Gdy projekt książki jest już gotowy można je oddać do drukarni gdzie maszyny drukują
ją w tysiącach egzemplarzy. Potem kolejne strony się zszywa lub klei na koniec dodaje się okładkę
i książka gotowa. Wydawnictwo więc można powiedzieć jest fabryką w której powstają książki. Sprzedażą książek zajmują się księgarnie, zaś wypożyczaniem biblioteki. I w ten oto sposób książka trafia z rąk pisarza do czytelnika.
Aby powstała książka potrzebnych jest wiele pomysłów zarówno na tekst jak i ilustracje,
ale nawet wtedy gdy książka przyjmie już ostateczną formę jest w dalszym ciągu źródłem inspiracji dla czytelników i artystów. Pan Wojciech jako przykład podał Biblię, która jest niewyczerpaną kopalnią pomysłów dla malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy i poetów.

Na pytanie pana Karwackiego do czego inspiruje książka ich jako czytelników, dzieci prześcigały się w odpowiedziach:
można książce wymyślić nowy tytuł lub zakończenie
można do przeczytanej książki samemu zrobić ilustracje
można z książki wybrać dialogi i scenografię i na tej podstawie zrobić teatr
można wykonać różne prace plastyczne, rzeźby, obrazy, makiety
można również skomponować muzykę np. do wierszy i wtedy powstaną piosenki

Pan Wojciech Karwacki powiedział dzieciom, że książka to najbardziej magiczna rzecz
na świecie mieści się w niej bowiem wszystko – ludzie, ptaki, drzewa, gwiazdy, czas... i wszystko co człowiek zdoła sobie wyobrazić. Dlatego warto czytać książki bo są wśród nich takie, które pozostaną w pamięci przez całe życie. Powiedział również, że każdy ma ulubione książki swojego dzieciństwa. Prezentację owych ulubionych lektur rozpoczął od - KSIĄŻEK WASZYCH DZIADKÓW

Co czytali dziadkowie ? Dziadkowie czytali przepiękne Baśnie Andersena , baśnie Charlesa Perraulta, baśnie braci Grimm, Kubusia Puchatka, Doktora Dolittle, Pinokia, Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej i oczywiście O krasnoludkach i sierotce Marysi Marii Konopnickiej. W tym miejscu autor opowiedział dzieciom ciekawostkę jak doszło do napisania tej pięknej książki.

Dawno temu pewien znany warszawski wydawca Pan Michał Arct, przywiózł z zagranicy piękne ryciny, przedstawiające dziewczynkę gęsiarkę i zabawne małe ludziki. Któregoś dnia, gdy jego księgarnię odwiedziła pisarka Maria Konopnicka, poprosił ją, żeby napisała do tych obrazków opowiadanie dla dzieci. Pani Konopnicka się zgodziła i tak powstała opowieść „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, która od ponad stu lat jest chętnie czytana przez wszystkie dzieci.

KSIĄŻKI WASZYCH RODZICÓW
Rodzice bardzo chętnie czytali wiersze dwóch wspaniałych poetów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Często sięgali również po Dzieci z Bullerbyn, Akademię Pana Kleksa, Porwanie Baltazara Gąbki oraz Przypadki i wędrówki Misia Uszatka.

KSIĄŻKI WASZEGO DZIECIŃSTWA to książki autorstwa Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Ludwika Jerzego Kerna, Grzegorza Kasdepke, Kaliny Jerzykowskiej, Anny Onichimowskiej, Beaty Ostrowickiej, Barbary Gawryluk, Kazimierza Szymeczki i Izabelli Klebańskej.

Oczywiście jest wielu innych autorów, których książki są chętnie czytane, wszystko zależy od zainteresowań i gustów czytelników, które z czasem się zmieniają. Są jednak książki, które mimo upływu lat ciągle zachwycają swoim pięknem małych czytelników.

Na zakończenie spotkania autor rozdawał dzieciom autografy, a do Kroniki Bibliotecznej wpisał następujące życzenia „Czytelnikom Biblioteki Miejskiej w Świebodzicach życzę dużo zdrowia, a kłaniając się nisko samych ciekawych lektur nade wszystko”.
Dziękując panu Wojciechowi Karwackiemu za spotkanie z przyjemnością mogłyśmy stwierdzić, że biblioteka nie tylko posiada w swoich zbiorach wymienione przez autora książki, ale również miała szczęście gościć w swoich progach wielu znanych i cenionych pisarzy między innymi: Annę Onichimowską, Wandę Chotomską i Kazimierza Szymeczkę.

Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci i młodzież do biblioteki. Ulubione książki dzieciństwa czekają - wybór należy do Was.

 

   

   

   

   

   

     

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy
Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach

 

  •   strona główna  •  do góry  •