PODSUMOWANIE EDUKACJI CZYTELNICZEJ
"W KRAINIE KSIĄŻKI"

( wrzesień 2008 - czerwiec 2009)

04.08.2009 r.

Realizowana w latach 2007-2008 edukacja czytelnicza "W Krainie Książki" spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz bardzo życzliwym przyjęciem zarówno Pań Wychowawczyń z Przedszkoli jak i samych przedszkolaków, a co najważniejsze przyniosła wymierne efekty w postaci większej liczby nowych czytelników. Od września 2008 roku bibliotekarki Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak ponownie zaprosiły świebodzickie Przedszkola do współpracy.

Podobnie jak w latach ubiegłych przedszkolaki raz w miesiącu przychodziły do biblioteki (w razie niepogody bibliotekarki odwiedzały dzieci w Przedszkolu). Tematyka spotkań była dostosowana do pór roku, przypadających w tym czasie świąt czy uroczystości. Dzieci z uwagą słuchały czytanych książek, potrafiły opowiedzieć ich treść, z chęcią uczestniczyły we wspólnych zabawach : śpiewały piosenki, odgadywały zagadki i rysowały obrazki. Tradycyjnie już dzieci, które zapisały się do biblioteki otrzymały kartę czytelniczą, w której za każde indywidualne przyjście i wypożyczenie książki dostawały kolorowe pieczątki.

Programem edukacji czytelniczej objęte zostało Przedszkole Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II oraz Przedszkole Nr 3 Niezapominajka z Osiedla Sudeckiego.

Ponadto indywidualnie zapisywały się dzieci, które nie chodzą do przedszkoli, a także uczniowie klas "0" ze Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi
z Cierni.

W wyniku podjętych działań biblioteka Dziecięca zyskała 97 nowych małych czytelników.

Podsumowanie edukacji czytelniczej "W KRAINIE KSIĄŻKI" trwającej od czerwca 2008 do września 2009 nastąpiło 09 i 10 czerwca 2009 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wszystkie grupy przedszkolne zaproszone zostały do biblioteki, gdzie dzieciom, które zostały czytelnikami wręczone zostały nagrody książkowe. Panie Wychowawczynie natomiast za miłą współpracę otrzymały "Poradnik metodyczny" bardzo pomocny w ich codziennej pracy z dziećmi.

Na rozdanie nagród zaproszeni zostali uczniowie kl. I ze Szkoły Podstawowej Nr 4, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Pani Małgorzaty Kulik przygotowali przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka". W tym miejscu warto wspomnieć, że wielu uczniów tej klasy w ubiegłym roku również uczestniczyło w programie edukacji czytelniczej, co pozytywnie wpłynęło na ich oceny w szkole. Pani Małgorzata Kulik stwierdziła, że dzieci pięknie czytają, chętnie uczą się wierszy na pamięć oraz biorą udział w inscenizacjach. Mamy nadzieję, że miłość do książek zaszczepiona we wczesnym dzieciństwie przetrwa i zaowocuje dalszymi sukcesami, czego sobie i dzieciom z całego serca życzymy.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy