AKTUALNOŚCI

 

 

Pisarz z gitarą - Spotkanie z Kazimierzem Szymeczką
11.05.2009 r.

Dnia 07 maja 2009 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach zaprosił na spotkanie autora książek dla dzieci i młodzieży pana Kazimierza Szymeczkę. Impreza z uwagi na liczną grupę biorących w nim udział dzieci (około 100 uczniów klas IV, V i VI ze świebodzickich szkół podstawowych) odbyła się w Miejskim Domu Kultury.

Pan Kazimierz Szymeczko bardzo szybko nawiązał doskonały kontakt z młodymi czytelnikami, którzy jak się okazało byli świetnie przygotowani do spotkania. Nie tylko znali dorobek pisarski autora, ale zadawali również mnóstwo ciekawych pytań. Pisarz nie krył zadowolenia, że ma okazję porozmawiać z tak aktywną i oczytaną grupą dzieci.

Kazimierz Szymeczko urodził się i mieszka w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia jest polonistą ukończył filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Z zawodu jest nauczycielem i od ponad 10 lat bibliotekarzem. Organizuje sesje gier fabularnych, współpracuje z pismami dla dzieci. Jest laureatem konkursu literackiego „Uwierz w siłę wyobraźni”. Pisze książki fachowo
i dowcipnie od 1996 roku. Oto tytuły dotychczas wydanych książek : „Fałszerze w sieci”, „Kłopoty Komendanta Roka”, „Pościg za czarna hondą”, „Tajemnica jednej nocy”, „Święty w kapeluszu”,”Historia Polski w opowieściach”,”Pomolowana historia”, Sprawa dla Rozsupływacza”, „Zemsta Budzika. Opowiastki domowe”. (Wszystkie można wypożyczyć
w bibliotece).

Na pytanie co pisarz robi w wolnych chwilach odpowiedział, że oczywiście bardzo dużo czyta, ale również gra w szachy, piłkę ręczną , koszykówkę, pływa, biega po lesie, jeździ na wycieczki i gra na gitarze. Na spotkanie autor zabrał gitarę więc zagrał i zaśpiewał wspólnie z dziećmi wesołe piosenki, co wprawiło wszystkich w doskonały nastrój.
Najwięcej pytań uczniowie zadawali panu Kazimierzowi na temat jego twórczości.

Dlaczego zaczął pisać książki ? Jak wyznał autor zawsze lubił przedmioty humanistyczne język polski (stąd wybór jego studiów) oraz historię, geografię i biologię. W związku z tym, że zawsze bardzo lubił czytać uznał, że ma wiele pomysłów na teksty, które być może zainteresują innych.

Z potrzeby czytania wyrasta potrzeba pisania i... tak to się zaczęło.
Pierwszą książkę napisał gdy miał 30 lat (naturalnie pisał dużo wcześniej, ale początek swojej pisarskiej kariery datuje od pierwszej wydanej książki). Tą pierwszą napisaną książką, która do tej pory doczekała się już trzech wydań jest „Historia Polski w opowieściach”.

Dzieci były zainteresowane jak długo pisze się książkę. To oczywiście zależy od tematyki jeżeli jest to książka historyczna to wiele czasu trzeba poświęcić na zbieranie materiałów toteż pisanie trwa dłużej, nawet rok. Natomiast w przypadku powieści przygodowej, gdy ma pomysł na fabułę to samo pisanie zajmuje 3-4 miesiące. Pisząc książki zawsze stara się gruntownie zbadać temat jeżeli akcja dzieje się np. w szpitalu to konsultuje się ze znajomą pielęgniarką, natomiast sprawy dotyczące wątków kryminalnych omawia z kolegą, który jest policjantem. Są dni, gdy pisanie idzie bardzo opornie, pan Kazimierz przyznał się, że wypija wtedy kawę za kawą i w nieskończoność poprawia jedno zdanie. Ale bywa również tak, że zaczyna pisać o godzinie 18.00 i pochłonięty pracą nie zauważa, że minęła noc, jest ranek a przed nim stos zapisanych kartek.

Czytelnicy z troską pytali czy od pisania nie boli pisarza ręka na co pan Kazimierz odpowiedział, że zazwyczaj wykorzystuje do pisania komputer, ale gdy pisze piórem to chociaż jest leworęczny potrafi również pisać prawą ręką.
Na zakończenie spotkania czytelnicy mogli zakupić książkę autora i uzyskać wpis z autografem. Natomiast pan Kazimierz Szymeczko otrzymał upominki ze Świebodzic. 

Możliwość poznania autora i jego książek, rozmowa, wspólne śpiewanie piosenek, zdobycie autografu a przede wszystkim wielka serdeczność pana Kazimierza jego dowcip i bezpośredniość sprawiły, że wszyscy byli ze spotkania bardzo zadowoleni i na długo zachowają je w pamięci.

   

   

   

   

   

   
 
   
 
   

Alicja Głąb, Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy MBP w Świebodzicach


 

  •   strona główna  •  do góry  •