BAŚNIOWE FERIE 2009
04.02.2009 r.

Podczas tegorocznych „Baśniowych ferii” w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach tradycyjnie już przygotowane zostały ciekawe zajęcia z książką, a ściślej mówiąc z baśnią. Baśnie zawsze były bardzo wdzięcznym i bogatym w treść tematem, toteż i tym razem stały się źródłem inspiracji pomocnym przy organizowaniu spotkań dla dzieci z zimowiska.

22.01.2009 roku odbyło w bibliotece pierwsze baśniowe spotkanie, na którym dzieci usłyszały wiele ciekawych informacji o znanych bajkopisarzach, odgadywały zagadki,opowiadały ulubione bajki i rysowały do nich ilustracje oraz bawiły się przy dźwiękach muzyki.

27.01.2009 roku do biblioteki zaproszony został MARIUSZ URBANEK – pisarz i publicysta z wykształcenia prawnik. Jest on autorem wielu książek dla dorosłych jak również napisanych z myślą o młodym czytelniku zbioru baśni”Mostek czarownic”oraz „Baśni Dolnego Śląska”.

Spotkanie z Mariuszem Urbankiem doskonale wpisało się w baśniową tematykę tegorocznych ferii, którą podjęliśmy wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Świebodzicach.

Autor ciekawie opowiadał o swojej twórczości i życiu prywatnym. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, a pan Mariusz na wszystkie udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Wspominał jak czytał swojemu synowi i córce różne baśnie między innymi smoku wawelskim, poznańskich koziołkach czy warszawskiej złotej kaczce. Niestety nie było wśród nich baśni i legend o Wrocławiu. Postanowił to zmienić i na motywach istniejących w nielicznych polskich przekładach legend
o naszym śląskim grodzie, napisał dla dzieci wspomniane wyżej zbiory baśni. Dzieci z uwagą słuchały czytanych przez pana Mariusza Urbanka baśni o Liczyrzepie i duchach na zamku Chojnik. Na koniec wszyscy otrzymali autograf pisarza, który będzie pamiątką tego miłego spotkania.

29.01.2009 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach, których scenariusz oparty został na motywach baśni Hansa Chrystiana Andersena „Królowa Śniegu”. Ta ponadczasowa i uniwersalna baśń ukazuje jak poprzez przyjaźń pokonać samotność. Dzieci poznały pojęcie samotności, odkryły, że w swoich uczuciach nie są odosobnione. Uznały, że najlepszym lekarstwem na samotność jest przyjaciel, do którego trzeba wyciągnąć rękę i zaprosić do wspólnej zabawy.

Zatem wszyscy przystąpili do integrujących grupę zabaw. Między innymi do rysowania postaci Kaja i Gerdy – należało  obrysować leżącą postać kolegi lub koleżanki, pięknie pokolorować i ... baśniowy bohater gotowy.

Spotkania przyniosły wszystkim wiele radości i niezapomnianych wrażeń oraz po raz kolejny ukazały, że w baśniach tkwi niewyczerpane bogactwo treści, które można odczytywać wciąż na nowo.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dzięcięcy