PODSUMOWANIE EDUKACJI CZYTELNICZEJ - „W KRAINIE KSIĄŻKI”
(październik 2007 – czerwiec 2008)

24.09.2008 r.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z Przedszkolem Nr 2 od października 2007 roku do czerwca 2008 roku z powodzeniem realizował program edukacji czytelniczej „W KRAINIE KSIĄŻKI”. Pomysł zaczerpnięty przez panią Jadwigę Ilczuk z doświadczeń bibliotek angielskich, doskonale przyjął się na naszym świebodzickim gruncie. Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką oraz włączenie ich do grona czytelników biblioteki miejskiej.

Przedszkolaki co miesiąc przychodziły do biblioteki, aby spotkać się z ulubionymi bohaterami książkowymi. W razie niepogody bibliotekarki Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak prowadziły zajęcia w Przedszkolu. Stały kontakt umożliwił dzieciom i bibliotekarkom wzajemne poznanie się zarówno w ich środowisku przedszkolnym jak i bibliotece. Projekt edukacji czytelniczej „W Krainie Książki” przyniósł wymierne efekty dzieci nie tylko doskonale poznały bajki, ale zostały także czytelnikami Biblioteki Miejskiej. W bibliotece nasi milusińscy otrzymali kartę czytelniczą, w której za każde indywidualne przyjście i wypożyczenie książki dostawali kolorową pieczątkę. W tym miejscu trzeba podziękować Rodzicom, którzy brali w całym przedsięwzięciu aktywny udział, a mianowicie zapisali dziecko
do biblioteki i codziennie czytali mu wypożyczone książki.

W programie brało udział pięć grup przedszkolaków sześciolatki Biedronki (wychowawca Małgorzata Kocik i Elżbieta Jóźków), Delfinki (wychowawca Grażyna Śmieszna), pięciolatki Smerfy (wychowawca Elżbieta Raszewska i Alicja Mokrzyńska) i Motylki (wychowawca Alina Stefanik i Violetta Żygłowicz) oraz czterolatki Gumisie (Wychowawca Ewa Onopa i Jadwiga Ilczuk). W wyniku połączonych działań rodziców, przedszkola i biblioteki do Oddziału Dziecięcego zapisało się 47 małych czytelników.

13 czerwca 2008 roku w Przedszkolu Nr 2 nastąpiło podsumowanie wspólnej pracy. Panie
Wychowawczynie wraz z przedszkolakami przygotowały piękny program artystyczny. Bajkowe postacie ożyły i zawitały w przedszkolne progi. Dzieci bez trudu rozpoznały wśród nich Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię, Krasnoludki i pięknego Elfa z bajki Andersena „Calineczka”. Na wszystkie zagadki literackie dzieci odpowiadały zgodnym chórem, a ich doskonała znajomość bajek zaskoczyła nawet panie bibliotekarki. Wspaniała zabawa zakończyła się wręczeniem najmłodszym czytelnikom ufundowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną dyplomów i książeczek o sympatycznym żółwiu Franklinie, z którym spotykali się przez cały rok. Dyplomy otrzymały również wszystkie grupy przedszkolne biorące udział w projekcie edukacyjnym „W Krainie Książki” oraz opiekujące się nimi Panie Wychowawczynie.
Realizacja projektu przyniosła wszystkim wiele satysfakcji.

Wspólne spotkania pozwoliły na rozwinięcie współpracy, lepsze poznanie się i zaprzyjaźnienie. Dzieci czuły się pewnie, gdy pierwszy raz zawitały w biblioteczne progi, bowiem w bibliotece witały je znajome Panie. Serdeczna atmosfera spotkań pozwoliła na nowo odkryć przyjemność głośnego czytania bajek, które rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, pogłębiają wiedzę. Cieszymy sie, że wspólnie z dziećmi mogliśmy wyruszyć w daleką podróż do Krainy Książki i mamy nadzieję, że będzie ona dla nich wspaniałą przygodą trwającą przez całe życie.

Od września 2008 roku będziemy kontynuować wspólną zabawę, do której zapraszamy serdecznie wszystkie przedszkolaki.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dzięciecy