WAKACYJNE WĘDRÓWKI Z KSIĄŻKĄ 2008
08.08.2008 r.

Wakacje to piękny czas odpoczynku, słońca, wycieczek, wesołej zabawy, piaszczystych plaż i górskich szczytów. Wakacje to piękny czas, w którym można zaprzyjaźnić się z książką i biblioteką. Bibliotekarkom pracującym w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicji Głąb i Ewie Tadeuszak bardzo zależy na tym, aby jak najwięcej dzieci odkryło radość obcowania z książką, dlatego postanowiły zaprosić dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych w Miejskim Domu Kultury na czwartkowe spotkania z ciekawą książką.

Dwa spotkania 10 lipca i 17 lipca 2008 roku przebiegały pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. Dzieci zapoznały się z nowościami wydawniczymi zakupionymi ostatnio do biblioteki oraz opowiadały o swoich książkowych hitach. Było bardzo dużo zagadek literackich
i wesołych zabaw z zastosowaniem elementów KLANZY, w której pedagogika zabawy wykorzystana została do ożywienia i aktywizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego.
Na trzecim spotkaniu 24 lipca 2008 roku ( obecna była również telewizja lokalna ) dzieci podzielone na grupy wybrały się w podróż do „Cudownego świata bajek”. Wędrowały z bohaterami bajkowymi po różnych krajach. Przewodniczką po naszej pięknej ziemi była sympatyczna Pyza z książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Zadaniem dzieci było wykonanie widokówki z jednego miasta, które odwiedziła Pyza. Druga grupa podczas pobytu
w Anglii miała okazję spotkać sie z Kubusiem Puchatkiem. Na dużym arkuszu papieru uczestnicy spotkania rysowali mapę Stumilowego Lasu i zaznaczali domki mieszkających tam przyjaciół.

Dzieci, które wybrały się do Francji - ojczyzny Charlesa Perraulta narysowały Czerwonego Kapturka. Do jego koszyczka wkładały narysowane lub wycięte z gazety różne przysmaki, które dziewczynka niosła do chorej babci. Bardzo ciekawy okazał się wyjazd do Danii, gdzie dzieci spotkały wspaniałego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena i malutką Calineczkę, dla której zrobiły piękne bibułkowe bukiety.

Na czwartym spotkaniu 31 lipca 2008 roku podobnie jak na wcześniejszych wszyscy doskonale się bawili. Dzieci (około 30 osób) miały okazję lepiej się poznać, mogły wykorzystać swoje umiejętności i ciekawe pomysły. Na zajęciach zatytułowanych „Czterokolorowy czterokraj” stały się mieszkańcami czterech kolorowych krain. W jednej wszystko było zielone, w drugiej czerwone, w trzeciej żółte, a w czwartej niebieskie. Dzieci miały za zadanie wymyślić nazwę kraju i reklamujące je hasło ( np. Niebieskolandia to jest raj wszystko tu jest naj...naj...naj...), wykonać plakat promujący swój region oraz ułożyć menu.

Na koniec mieszkańcy kolorowych krain zintegrowali się i wszystko wokół stało się różnokolorowe, odmienne i przez to bogatsze. Zabawa pokazuje jak ważna jest tolerancja i akceptacja ludzi, którzy są inni niż my. Świat wokół nas nie jest jednokolorowy, iskrzy się bogactwem barw, poprzez tę inność i mnogość odcieni jest piękniejszy i lepszy.

Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak
Oddział Dziecięcy