Marek Michalak Rzecznikiem Praw Dziecka
08.08.2008 r.

W dniu 23 lipca 2008 roku Pan Marek Michalak został wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na Rzecznika Praw Dziecka. Z wykształcenia Pan Marek Michalak jest pedagogiem. Założył i od wielu lat prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. Pracą społeczną na rzecz dzieci i młodzieży zajmuje się również w Ogólnopolskim Forum na Rzecz Praw Dziecka.

W roku 1994 został najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu a od roku 2007 jest Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

13 grudnia 2007 roku Pan Marek Michalak był gościem świebodzickiej biblioteki. Przyjechał na spotkanie autorskie z bohaterką tego spotkania Ireną Conti di Mauro, poetką, dziennikarką, tłumaczką. Jej wizyta była ściśle związana z działaniami Fundacji "Serce", ponieważ całkowity dochód ze sprzedaży najnowszego tomiku wierszy I co teraz z tą miłością jest przeznaczony na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy. Budowa tego Centrum jest jednym z priorytetów działalności Stowarzyszenia jak i Pana Marka Michalaka, który od wielu lat pomaga dzieciom chorym, niepełnosprawnym i okaleczonym przez los.

Wybór Marka Michalaka na Rzecznika Praw Dziecka jest z pewnością wyrazem uznania dla dotychczasowej działalności Pana Marka, ale również gwarancją, że stanowisko to obejmuje człowiek nie tylko kompetentny, ale również wrażliwy i od lat działający na rzecz dzieci.

Małgorzata Grudzińska
dyr. Miejskiej Biblioteki