Gustav Becker - śląski zegarmistrz
06.08.2008 r.

Mocno zaawansowane są prace związane z przygotowaniami do Wystawy Zegarów Gustava Beckera, która odbędzie się w dniach od 9 do 12 października 2008 roku. Organizatorem tej wystawy jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic a honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

Gustav Becker nie był rodowitym świebodziczaninem. Do Świebodzic przyjechał w 1847 roku i założył tu zakład zegarmistrzowski, który w ciągu XIX wieku przekształcił się najpierw w manufakturę, fabrykę by w końcu stać się ogromnym kompleksem przemysłowym.

Doskonałe pod każdym względem zegary produkowane przez Beckera, cieszyły się zasłużenie dobrą opinią. Również na dworze pruskim i to z pewnością spowodowało finansowe wsparcie króla Fryderyka Wilhelma IV. Trwająca pół wieku (1863-1912) realizacja rządowych zamówień dla pruskiej a następnie niemieckiej poczty, przyczyniła się do ugruntowania pozycji Beckera i jego fabryki na rynku światowym i niemieckim.

Działalność fabryk Beckera w pierwszej połowie XX wieku zachwiała zarówno rozwijająca się konkurencja jak i obie wojny światowe. Do drugiej wojny światowej produkowane były jednak zegary sygnowane znakiem Beckera - kotwicą w koronie i inicjałami GB.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. milionowy egzemplarz z fabryki Gustava Beckera. Nie jest on obecnie dostępny szerokiej publiczności, będzie więc to niepowtarzalna okazja by go zobaczyć. Ogromne podziękowania ze strony organizatorów dla Pana Ryszarda Satyły, prezesa Termetu, który zgodził się udostępnić ten bezcenny zabytek na wystawę. A ponadto wiele innych zegarów pochodzących zarówno ze zbiorów prywatnych jak i kolekcji Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Udział w wystawie zapowiedzieli również potomkowie i członkowie rodziny Gustava Beckera, którzy utrzymują dość bliskie kontakty z naszym miastem.

Nagrobek Gustava Beckera
na świebodzickim cmentarzu,