SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH
16.06.2008 r.

4 czerwca 2008 roku Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie autorkę książek dla dzieci panią Joannę Olech. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury i uczestniczyło w nim około 100 dzieci ze świebodzickich szkół podstawowych oraz ze szkoły podstawowej w Mokrzeszowie.

Joanna Olech jest z wykształcenia grafikiem (studiowała na Akademii Sztuk Pięknych) oraz autorką poczytnych książek dla dzieci „Dynastia Miziołków”, „Trudne słówka”,”Czerwony Kapturek”, „Gdzie diabeł mówi... do usług” i „Pompon w rodzinie Fisiów”. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Publikuje również artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”.

Pierwszą książkę jak wyznała napisała z przypadku. Pracowała wówczas w redakcji czasopisma „Świat Młodych” jako grafik. Kolega, który rysował komiksy zachorował i poproszono ją o zastępstwo. Zamiast komiksu, którego jak twierdzi nie potrafiła zrobić napisała pamiętnik 11 chłopca, który ma na imię Marek i pochodzi z rodziny Miziołków. Historia bardzo się czytelnikom spodobała więc dopisywała kolejne odcinki i tak powstała książka, którą sama zilustrowała.

Warto wspomnieć, że za tę właśnie książkę Joanna Olech otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.
Spotkanie przebiegało w niezwykle serdecznej atmosferze. Pisarka od razu nawiązała wspaniały kontakt z dziećmi (co wcale nie było łatwe zważywszy na dużą liczbę uczestników spotkania) i zaprosiła je do wspólnej zabawy. Przeczytała fragment powieści „Dynastia Miziołków”, w którym przedstawia wszystkich bohaterów, a później zadawała pytania -Co studiował Papiszon ? Co lubił czytać Mamiszon,? Ile lat ma Kaszydło ? Ile zębów ma mały Potwór ? Dzieci bezbłędnie odpowiadały na wszystkie pytania, a w nagrodę dostawały od pani Joanny cukierki i batony. Następnie autorka na środek sali poprosiła trzech chłopców, z których publiczność wybrała tego, który był najbardziej podobny do Miziołka. Kolejny konkurs dotyczył znajomości treści książki „Gdzie diabeł mówi ...do usług”. Dużo emocji wzbudziła też konkurencja dla dzieci, mających talent literacki. Należało wymyślić historyjkę wesołego, smutnego oraz wściekłego smoka Pompona i opowiedzieć ją w czasie, gdy autorka rysowała tego zabawnego Smoka na tablicy. Gromkie brawa publiczności i słodycze od pani Joanny Olech były dla dzieci nagrodą za odwagę, fantazję i refleks.

Uczniowie zadawali pisarce wiele pytań np. „Czy trudno jest pisać książki?”- Łatwizna , można sie wysypiać do syta – odpowiedziała dowcipnie autorka. Jakie książki lubiła Pani czytać ? w dzieciństwie? Takie przy których można było się śmiać np. „Dzieci z Bullerbyn”, „Chatka Puchatka” i płakać np. „Serce” Amicisa. Skąd czerpie Pani pomysły do swoich książek ? Kopalnią pomysłów i inspiracją twórczą była zawsze trójka moich dzieci (teraz już dorosłych).

Otwartość i humor autorki sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili i jak zapewniali, z przyjemnością dołączą do grona miłośników jej twórczości. Na zakończenie spotkania Joanna Olech podpisywała czytelnikom swoje książki. Wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali również pamiątkowe pieczątki i autograf.

Alicja Głąb
Oddział Dziecięcy MBP