ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI – ŚWIĘTO LUDZI SERDECZNYCH
13.05.2008 r.

W maju 2008 roku Biblioteka Dziecięca już po raz trzeci włączyła się do Ogólnopolskiego Święta Niezapominajki, które tradycyjnie obchodzone jest 15 maja, chociaż tak naprawdę może być obchodzone przez cały rok.

Aby uczcić to sympatyczne święto do Biblioteki zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Nr 3 Niezapominajki, Smerfy i Gawronki wraz z wychowawczyniami panią Danutą Podstawką, Anną Rychlik i Małgorzatą Oczkowską. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały spektakl teatralny pt.” Kwiat paproci” w wykonaniu pani Bożeny Oleszkiewicz - aktorki z Wałbrzyskiego Teatru Lalek. Profesjonalna gra aktorki, piękna dekoracja, muzyka a przede wszystkim lalki – marionetki zrobiły na dzieciach bardzo duże wrażenie. Z zapartym tchem śledziły losy bohatera, który znalazł upragniony kwiat, dający mu dostatek i bogactwo, z którym jednak nie mógł się z nikim dzielić. Kwiat paproci nie przyniósł mu szczęścia, rodzina umarła z głodu przyjaciele go opuścili i Młodzieniec został sam. Jednak cała historia kończy się dobrze, bo Młodzieńcowi pomogła piękna i dobra dziewczyna Marysia oraz sympatyczne i bardzo zabawne Leśne Ludki. Morał z bajki pięknie oddaje ideę niezapominajkowego święta. Nie wolno zapominać o najbliższych, trzeba okazywać im dobrać, miłość i serdeczność. Tylko dzieląc się tym, co posiadamy uszczęśliwiamy innych i przez to sami czujemy się szczęśliwi.

Przedszkolaki żywo reagowały na to co działo się na scenie. Aktywnie uczestniczyły w zabawie, a na koniec gorącymi brawami i kwiatami nagrodziły aktorkę Bożenę Oleszkiewicz i jej bajkowych bohaterów. Na pamiątkę spotkania dzieci wykonały piękne niezapominajkowe laurki, które można obejrzeć na wystawie w Bibliotece. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem, które przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie przyrody, ale także o osobach, które kochany.

Pomysłodawcą imprezy jest Andrzej Zalewski, a patronuje jej Polskie Radio. Pan Andrzej mówi, że Holendrzy mają tulipany, Francuzi-konwalie, Anglicy hiacynty, a Polska jeszcze do niedawna
nie miała swojego kwiatowego symbolu. Postanowił to zmienić. Chce,żeby niezapominajka znaczyła wyższą kulturę ekologiczną, przyjaźń, miłość i serdeczność.

Niezapominajka, a więc nie zapominam o Tobie,nie zapominam o rodzicach, przyjaciołach, nie zapominam o polskim pięknym i bogatym krajobrazie.

Alicja Głąb
Oddział Dziecięcy MBP