SPACERKIEM WOKÓŁ ŚWIEBODZIC
18.03.2008 r.

W dniu 03 kwietnia 2008 roku, w ramach działalności Towarzystwa Miłośników Świebodzic, przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej (wszystkie instytucje działają w Partnerstwie Lokalnym) odbyło się spotkanie z Panem Tadeuszem Kalickim, przewodnikiem sudeckim i pilotem wycieczek. Tematem spotkania była ocena walorów turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych okolic Świebodzic z uwzględnieniem Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Pan Tadeusz Kalicki przeprowadził z uczestnikami spotkania wirtualną niejako wycieczkę wokół Świebodzic opowiadając co można zobaczyć w najbliższej okolicy. Mowa była o ciekawym położeniu naszego miasta na skraju Sudeckiego Uskoku Brzeżnego, którego krawędź biegnie na linii obwodnicy Wałbrzych - Świdnica. Różnica poziomów w tym miejscu wynosi jakieś 80 do 100 metrów dzieląc Równinę Świdnicką od Pogórza Sudeckiego. Miejsce gdzie leżą Świebodzice nazywane jest w geografii depresją Świebodzic.

Wspaniałym miejscem np. niedzielnego spaceru mogą być oczywiście Ciernie, łańcuchowa wieś położona po obu stronach Pełcznicy. Położona, co podkreślał Pan Kalicki - malowniczo i najeżona średniowiecznymi i nie tylko, zabytkami.
Gdybyśmy wybrali się na rowerową wycieczkę w okolice Świebodzic, to - kierując się z Cierni na wschód dojedziemy do Milikowic. Znajdują się tam ruiny dwóch pałaców. W tym jeden okolony pięknym parkiem z ciekawą roślinnością gdzie można chwilę odpocząć.

MILIKOWICE NA STAREJ POCZTÓWCE, ZE ZBIORÓW PANA WALDEMARA KRYNICKIEGO.

Równie ciekawą miejscowością jest Mokrzeszów, który posiada ciekawe zabytki architektoniczne warte obejrzenia oraz dwa - odnalezione w ostatnich latach krzyże pojednania zwane dawniej pokutnymi. Te zabytki to pałac w Mokrzeszowie, w którym mieści się do dziś zespół szkół rolniczych zwany dawniej Schloss Kunzendorf oraz szpital zakonu kawalerów maltańskich, widoczny z drogi okazały obiekt, który często jest brany za mokrzeszowski pałac. Nic bardziej mylnego. Budynek ten nigdy nie był pałacem. Został zbudowany jako szpital i taką rolę pełnił, chociaż nie przez cały czas swojego istnienia. Niektóre opracowania sugerują, że w czasie drugiej wojny światowej znajdował się tam prawdopodobnie "Lebensborn" - tzw. Dom Matek, w którym fanatyczne zwolenniczki faszyzmu (oczywiście o odpowiednim "aryjskim" wyglądzie) rodziły dzieci dla Hitlera.

Niedaleko Mokrzeszowa znajduje się malowniczo położone Jeziorko Daisy, nieczynny kamieniołom wapienia, którego eksploatacja zakończyła się pod koniec XIX wieku a następnie wykorzystywana była jako cel wycieczek ostatniej właścicielki Książa, której imię miejsce to nosi do dnia dzisiejszego. Znajdują się tam ruiny wapienników, z których jeden Daisy kazała przerobić na myśliwską basztę. Jeziorko to pozostałość po eksploatacji dewońskich wapieni koralowych gdzie do dzisiaj można znaleźć skamieniałości korali i liliowców, będące przedmiotem zainteresowania mineralogów i geologów. Jak mówił pan Tadeusz Kalicki warto odwiedzić to miejsce szczególnie wiosną ze względu na ogromne wręcz połacie kwitnących wiosennych kwiatów: śnieżyczek i zawilców a w późniejszym okresie konwalii. A stamtąd zupełnie już niedaleko do Książańskiego Parku Krajobrazowego.

O walorach tego niezwykłego miejsca nie trzeba przekonywać ani mieszkańców Wałbrzycha ani Świebodzic. Fantastycznie położony wokół wąwozu Szczawnika i Pełcznicy, Książański Park Krajobrazowy posiada wiele ciekawych zabytków sięgających czasów średniowiecznych. Zamek Książ, Stary Książ, Stadnina koni, mauzoleum Hochbergów. A poza tym wspaniałą przyrodę wśród której znajduje się wiele pomników przyrody oraz wielość tras spacerowych, turystycznyh o różnym poziomie trudności. Pan Tadeusz Kalicki przywiózł na spotkania płytkę ze zdjęciami z okolic Jeziorka Daisy oraz Książańskiego parku Krajobrazowego, które z przyjemnością prezentujemy wszystkim zaglądającym na biblioteczną stronę.
Małgorzata Grudzińska

KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY W OBIEKTYWIE TADEUSZA KALICKIEGO