ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2017

 


JEST TAKI DZIEŃ ...
29.12.2017 r.  

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. W ten szczególny, przedświąteczny czas do biblioteki zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach W półmroku jaśniała choinka, a my rozmawialiśmy o zwyczajach świątecznych w Polsce i w innych krajach. Później dzieci nakryły białym obrusem świąteczny stół, na którym nie mogło zabraknąć opłatka i talerza dla zamorskiego gościa. Mówiliśmy również o potrawach wigilijnych. Jest to zazwyczaj barszcz z uszkami, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, ryba i kompot z suszonych owoców. W niektórych domach przyrządza się jeszcze kluski z makiem, kapustę z grochem i kutię. Wśród ciast królują makowce i pierniczki.

| więcej ... |


Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu literackiego "Trzy strony" 
06.12.2017 r.

Instytut Książki wspólnie z Fundacją Nowoczesna Polska zorganizowali konkurs literacki Trzy strony, w którym udział wzięli uczestnicy Dyskusyjnych Klubów dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Opowiadania miały być zainspirowane cytatem z Jądra ciemności Josepha Conrada "Znałem go o tyle, o ile człowiek może poznać drugiego człowieka".

| więcej ... |


"PACZKA LITERACKA" w  Dyskusyjnym Klubie Książki
28.11.2017 r.  

Ostatnie w tym roku spotkanie w Bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w dniu 23.11.2017r., było wyjątkowo różnorodne. Zaczęło się od dyskusji związanej z uczestnictwem w takich wydarzeniach jak: "Festiwal Aktorstwa Filmowego", czy "Spektrum Festiwal". Rezultatem tej dyskusji było zachęcenie do przeczytania książki Jana Nowickiego "Między niebem a ziemią". Następnym miłym akcentem była wiadomość, że jedna z naszych klubowiczek, Róża Stolarczyk, została nominowana przez organizację FORUM KOBIET ze Świdnicy do wyróżnienia w kategorii- Kobieta w Kulturze i Sztuce. Wszystkie panie złożyły serdeczne gratulacje i obiecały pojechać na rozstrzygnięcie konkursu.

| więcej ... |


PIĘKNO PEREŁ BYWA ZDRADLIWE. Możemy się o tym przekonać czytając "Baśń o perle" Anny Gibasiewicz
28.11.2017 r.  

Kiedy człowiek dorasta w obecności książek pierwszym gatunkiem literackim z jakim ma kontakt jest baśń. Wiele osób, na pytanie jakie są twoje ulubione baśnie odpowiada: baśnie Andersena. To chyba najbardziej znany autor baśni na świecie (może oprócz braci Grimm). Dzień jego urodzin - 2 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

| więcej ... |


XIII KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 
28.11.2017 r.  

Dnia 23 listopada 2017 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej już po raz trzynasty rozbrzmiewały pełne refleksji strofy poezji religijnej. Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez bibliotecznych, wzbogaciła poezja śpiewana. Celem konkursu jest popularyzacja poezji i prozy o treściach religijnych autorów duchowych i świeckich.

| więcej ... |


FESTIWAL SPEKTRUM i Seniorzy 
20.11.2017 r.  

Jeszcze nie ostygły emocje po 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbyła się między innymi w Świebodzicach, a już zaprzyjaźnieni z Biblioteką Seniorzy po raz kolejny uczestniczyli w 3. Festiwalu Filmowym SPEKTRUM, odbywającym się w Świdnicy w dniach 9-12 listopada 2017r. 
Filmem otwierającym Festiwal był "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
Ten animowany film jest pierwszą pełnometrażową animacją malarską na świecie: malowany klatka po klatce przez przeszło 120 artystów z całego świata, techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha.

| więcej ... |


SPOTKANIA Z KUBUSIEM PUCHATKIEM
14.11.2017 r.  

W październiku biblioteka dziecięca zaprosiła dzieci na zajęcia pt. "Urodziny Kubusia Puchatka". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas II ze świebodzickich szkół. 
14 października 1926 r. powstała pierwsza książka o przygodach misia o bardzo małym rozumku. Jej autorem jest A. A. Milne, który napisał ją dla swojego syna. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen.

| więcej ... |


6. FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO – POFESTIWALOWE REFLEKSJE 
18.10.2017 r.  

Za nami 6. Festiwal Aktorstwa Filmowego, którego tegoroczna edycja odbywała się we Wrocławiu, a także w Bystrzycy Kłodzkiej i w Świebodzicach. Bez fałszywej skromności można stwierdzić, że wybór Świebodzic był pokłosiem aktywności kulturalnej użytkowników świebodzickiej Biblioteki i kilkuletniej obecności na wielu filmowych wydarzeniach, w szczególności na Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, którego dyrektorem był Pan Stanisław Dzierniejko. Witając świebodzicką publiczność, przyznał, że był to jeden z powodów, dla których Świebodzice zostały wybrane jako współorganizator tego Festiwalu.

| więcej ... |


Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach została przyjęta do akcji "Paczka Literacka". Już niedługo do rąk naszych Czytelników trafią książki przekazane nieodpłatnie przez Wydawnictwo Agora - we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

| więcej ... |


SPOTKANIE Z BAJKAMI
04.10.2017 r.  

Dnia 29 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka dziecięca przygotowała w tym dniu imprezę czytelniczą dla przedszkolaków. Uczestniczyły w niej dzieci z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 wraz ze swoją panią Józefą Sadulak. Nasza placówka od wielu lat współpracuje z tym przedszkolem.

 

| więcej ... |


Kolejną edycję Narodowego Czytania przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. Wzorem lat ubiegłych do wspólnego czytania zgłosiło swój udział wiele osób - władze samorządowe, dyrektorzy świebodzickich instytucji i czytelnicy Biblioteki. Honorowym gościem tego wydarzenia była - podobnie jak w roku ubiegłym - Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Wśród czytających byli także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ireneusz Zyska, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, radni miejscy Teresa Małecka i Dariusz Skalny oraz dyrektorzy miejskich placówek oświatowych, nauczyciele, czytelnicy Biblioteki i bibliotekarki.

| więcej ... |


MUZYKA i ZAMEK KSIĄŻ – czyli SENIORZY na XIV Festiwalu (Ensemble)
28.08.2017 r.  

Już po raz piąty Seniorzy zaprzyjaźnieni z biblioteką uczestniczyli w XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Księżnej Daisy, odbywającym się w dniach 18 .o8.2017 – 27.08.2017 w Zamku Książ. Festiwal jest miejscem wspólnych występów uznanych artystów z młodymi studentami szkół artystycznych. Tym razem braliśmy udział w dwóch wydarzeniach artystycznych: 22 sierpnia wysłuchaliśmy utworów Ludwiga van Beethowena, Jozepha Haydna, Dymitra Szostakowicza oraz premierowego utworu specjalnie napisanego na festiwal „The Black Loge”, autorstwa Mikołaja Majkusiaka.

| więcej ... |


Dwa bratanki, czyli dyskusja o nowej literaturze węgierskiej
02.08.2017 r.  

Nie ma sezonu ogórkowego w Dyskusyjnym Klubie Książki przy świebodzickiej Bibliotece, gdzie ostatnio odbyła się dyskusja na temat literatury węgierskiej. Związki między Polską a Węgrami są długie, a szczególną relację łączącą oba kraje najlepiej charakteryzuje powiedzenie „Polak – Węgier – dwa bratanki i do szabli, i do szklanki”.

| więcej ... |


WAKACJE Z TEATRZYKIEM 
28.07.2017 r.  

27 lipca biblioteka dziecięca, już po raz piąty, gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach wakacji dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Wyobraźnia czeka, ukryta w bibliotekach". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Teatrzyk obejrzały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Chatka Puchatka". Wyobraźnia kreuje magiczny świat, ale należy ją trenować. Od najmłodszych lat dzieci powinny jak najwięcej czytać. Dużą rolę w rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych odgrywa biblioteka.

| więcej ... |


JEŻYCJADA
26.07.2017 r.  

W czerwcu Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Literackie spotkania z Borejkami", ogłoszonej przez wydawnictwo Akapit Press. Wydawnictwo to od wielu lat wydaje książki Małgorzaty Musierowicz. Wspólnie z bibliotekami, które włączyły się do akcji, postanowiło zapoznać młodych czytelników z twórczością pisarki, a przede wszystkim rozbudzić w nich zainteresowania czytelnicze.

| więcej ... |


"ŻEBY ROZMOWA BYŁA MOŻLIWA, POMIMO ODMIENNYCH POGLADÓW…" - CZYLI REFLEKSJE PO ŻYWEJ BIBLIOTECE. 
10.07.2017 r.  

Pierwszy czwartek lipca na życzenie Użytkowników, którzy wzięli udział w Żywej Bibliotece miesiąc temu, poświęcony był temu przedsięwzięciu. Świadczy to, o tym że była to impreza potrzebna i pozostawiająca trwały ślad w pamięci świebodziczan. Do spotkania doszło z inicjatywy czytelników biblioteki, którzy chcieli podzielić się refleksjami, a także poznać odczucia innych na temat Żywych Książek.

| więcej ... |


"ZAOLZIE-POLACY W CZECHACH" I UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU W ŚWIEBODZICACH? 
26.06.2017 r.  

Mimo, iż był to ponury deszczowy wieczór 06 czerwca 2017 r., to w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta dr Łukasza Kwadransa miało miejsce niezwykle interesujące spotkanie z współtwórcą i prezesem Uniwersytetu III Wieku w Cieszynie dr Tadeuszem Kanią. Tematem wykładu było "Zaolzie- Polacy w Czechach"- historia i współczesność Polaków na Śląsku Cieszyńskim oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świebodzicach?"

| więcej ... |


A TO HISTORIA !
GRAŻYNA BĄKIEWICZ Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH
XIV DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIA Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI 

16.06.2017 r.  

Dnia 8 czerwca 2017 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, gościł autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, panią Grażynę Bąkiewicz. Przyjechała ona do nas w ramach akcji "Z książką na walizkach", która w tym roku przebiegała pod hasłem "A to historia!". To już XIV edycja tej wspaniałej, zorganizowanej z wielkim rozmachem imprezy, której celem jest zainteresowanie młodych czytelników polską, współczesną literaturą oraz umożliwienie kontaktu z jej autorami.

| więcej ... |


W KRAINIE KSIĄŻKI - TO JUŻ 10 LAT ! 
13.06.2017 r.  

Dnia 6 czerwca 2017 roku Biblioteka Dziecięca w Świebodzicach, miała swój mały jubileusz. Otóż świętowaliśmy 10 lecie powstania programu edukacji czytelniczej „ W Krainie Książki”. Pomysł, który powstał w 2007 roku, zaczerpnięty został przez ówczesną dyrektor Przedszkola Nr 2, panią Jadwigę Ilczuk z doświadczeń bibliotek angielskich i doskonale przyjął się na naszym świebodzickim gruncie. Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką oraz włączenie ich do grona czytelników biblioteki miejskiej.

| więcej ... |


DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE 
09.06.2017 r.  

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka, biblioteka w tym dniu nie zapomniała o swoich czytelnikach. Na spotkanie zaprosiła 38 osobową grupę uczniów z klas I-III z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie.
Uczestniczyli oni w zajęciach literackich, plastycznych, były gry i zabawy ruchowe, tańce i pląsy do znanych melodii, zabawy z chustą oraz gry planszowe, czyli dla każdego coś innego. Na wstępie panie bibliotekarki złożyły dzieciom życzenia z okazji ich święta.

| więcej ... |


CZY ŚWIEBODZICOM POTRZEBNA BYŁA ŻYWA BIBLIOTEKA? 
06.06.2017 r.  

O co chodzi w Żywej Bibliotece” pisaliśmy w poprzednich numerach „GŚ” (nr 270, 271), a jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o tym projekcie, zapraszamy na stronę internetową biblioteki www.biblioteka.swiebodzice.pl  do zakładki ŻYWA BIBLIOTEKA. 
Wzorem lat ubiegłych w czerwcu zaprosiliśmy świebodziczan do Bookcrosisingu, czyli akcji Uwalniania Książek, ale kluczową imprezą tym razem była Żywa Biblioteka czyli spotkanie z przedstawicielami grup, które społeczeństwo postrzega w sposób stereotypowy, a w związku z tym narażone są na co dzień z uprzedzeniami, brakiem akceptacji i tolerancji.

| więcej ... |


ILUSTRACJE DO WIERSZY POLSKICH POETÓW 
23.05.2017 r.  

18 maja 2017 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Ilustracje do wierszy polskich poetów". Dla nagrodzonych w konkursie dzieci przygotowana została miła niespodzianka - teatrzyk pt. "Alladyn", w wykonaniu uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Małych aktorów przygotowała nauczycielka, pani Eulalia Jennings. Zarówno piękne, pomysłowe stroje, jak i talent aktorski dzieci, wzbudziły zachwyt zaproszonych gości.

| więcej ... |


"BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!" 
16.05.2017 r.  

Za nami Tydzień Bibliotek czyli coroczne święto bibliotek i bibliotekarzy, które trwało w dniach 08.05-15.05. 2017 r. Świebodzicka placówka również i tym razem przeżyła je ze swoimi użytkownikami proponując moc atrakcji. Chcąc być postrzeganą jako instytucja wpisująca się w pejzaż kulturowy miasta, naturalnym stało się, że zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek<<BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!>> przygotujemy bogatą i różnorodną ofertę dla zaspokojenia gustów i potrzeb użytkowników.

| więcej ... |


Dawnych legend czar… 
16.05.2017 r.  

6 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z uczniami Gimnazjum Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. W czasie spotkania dowiedzieli się oni jak działają wyszukiwarki w bazach danych książek, jakie są rodzaje katalogów i w jaki sposób odnaleźć książkę jeśli nie pamiętamy tytułu lub autora oraz jak ją zamówić .

| więcej ... |


Krystyna Czubówna czyta noblistkę 
09.05.2017 r.  

Krystyna Czubówna, lektorka, prezenterka programów informacyjnych, dziennikarka, była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy w dniu 21.04.2017 roku,gdzie podczas spotkania z publicznością czytała wybrane fragmenty reportaży Swietłany Aleksiejewicz, białoruskiej noblistki z 2015 roku. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów takich książek jak: " Wojna nie ma sobie nic z kobiety"," Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", "Ostatni świadkowie." Utwory solowe na głos dziecięcy"," Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".

| więcej ... |


URODZINY ULUBIONYCH BOHATERÓW LITERACKICH 
25.04.2017 r.  

Dnia 22 kwietnia 2017 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyła się impreza czytelnicza Urodziny Ulubionych Bohaterów Literackich. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w ubiegłym roku biblioteka dziecięca zorganizowała " Przyjęcie dla Królowej Książki". Obie imprezy były inicjatywą Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Tym wydarzeniem wspólnie i hucznie pożegnaliśmy Światową Stolicę Książki UNESCO.

| więcej ... |


Sekretne życie księżnej Daisy czyli o kulisach spotkania autorskiego ze Zbigniewem Niedźwieckim Raviczem 
24.04.2017 r.  

Niebezpiecznie wyemancypowana – tak o księżnej Daisy mówił na spotkaniu autorskim Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, autor książki „Błękitna tożsamość”, której poświęcona była rozmowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.
Jeszcze zanim doszło do spotkania z czytelnikami, miała miejsce zabawna sytuacja, kiedy autor zapytał prowadzącą spotkanie Małgorzatę Grudzińską, kto przedstawi postać bohaterki, Daisy von Pless. Czytelnikom świebodzickiej biblioteki taka prezentacja nie była potrzebna, gdyż doskonale znają osobę Daisy – ostatniej właścicielki zamku Książ i jej dobroczynną działalność, jak i zasługi w sprawie chociażby skanalizowania Pełcznicy. 

| więcej ... |


POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH CZYLI
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI 

31.03.2017 r.  

Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej Bibliotece liczy już niemal 10 lat. To miejsce dla osób lubiących czytać, ale i dzielić się wrażeniami, jakie przeżywają w czasie obcowania z książką, a także dla tych, którzy po prostu potrzebują rozmowy, kiedy ujrzą ostatnie słowa powieści z napisem <<koniec>>.

 

| więcej ... |


Kolekcjonerka słów
20.03.2017 r.

Był czas, kiedy kolekcjonowałam rzeczy materialne. Od kiedy piszę, kolekcjonuję słowa, na przykład nagłówki z tabloidów. Ostatnio moim hobby stały się memy – obrazkowe formy komentujące rzeczywistość mówiła na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy Joanna Bator. Na to spotkanie wybrała się duża grupa czytelników biblioteki świebodzickiej, którym zarówno twórczość, jak i osoba pisarki nie są obce. Biblioteka posiada wszystkie książki z dorobku pisarskiego Joanny Bator, a pisarka odwiedziła bibliotekę w Świebodzicach w listopadzie 2012 roku, kiedy promowała książkę Ciemno prawie noc, za którą w następnym roku otrzymała literacką Nagrodę Nike.

| więcej ... |


RADOSNE RYMY UKŁADAJĄ SIĘ SAME 
SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM

13.02.2017 r.  

9 marca 2017 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz drugi odwiedził pan Wiesław Drabik, autor pięknych rymowanych wierszyków. Nasz gość jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas studiów malował olejne obrazy i publikował rysunki satyryczne. Obecnie pracuje jako grafik komputerowy w firmie komputerowej Grafix, której jest współwłaścicielem. 

| więcej ... |


POETYCKO I ARTYSTYCZNIE - czyli Dzień Kobiet w Bibliotece 
13.03.2017 r.  

"Wszystko jest poezją…" te słowa wybitnego polskiego poety Edwarda Stachury były tematem przewodnim spotkania z SENIORAMI ,które odbyło się 9.03.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W miłej atmosferze ,przy poczęstunku, kawie i znakomitej szarlotce panie zapoznały nas z własną twórczością poetycką. Była to znakomita przeprawa ,nieraz bardzo osobista przez własne doznania i doświadczenia, którą dopełniły wiersze innych znakomitych poetów.

| więcej ... |


Żydzi z prowincji – promocja książki 
13.03.2017 r.  

Gościem spotkania autorskiego w świebodzickiej Bibliotece, promującego książkę Żydzi z prowincji. Świdnicki i Wałbrzyski Okręg Synagogalny 1812-1945, była jej autorka – dr Anna Grużlewska. Dla mieszkańców naszego miasta z pewnością szczególnie ciekawe będą fragmenty dotyczące Świebodzic, choć społeczność żydowska w Świebodzicach była niewielka, to jednak jej istnienie zostało udokumentowane w literaturze przedmiotu.

| więcej ... |


TEATRZYK 
24.02.2017 r.

23 lutego biblioteka dziecięca już po raz czwarty gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. " W księdze się mieści świat opowieści". Jest to bajka promująca czytelnictwo. Spektakl pokazuje bibliotekę. Jest to miejsce, które już od dawna kryje skarbnicę wiedzy i dostarcza nam wiele wspaniałych przygód. Tam na regałach, spoczywają bowiem tysiące zapisanych kart, bajecznych opowieści i barwnych okładek. Warto zatrzymać się na chwilę, otworzyć książkę i … przenieść się do miejsca prawdziwie magicznego.

| więcej ... |


FERIE W BIBLIOTECE
22.02.2017 r.  

Walentynki to międzynarodowe Święto Zakochanych. W tym dniu wysyłamy kartki z życzeniami, wiersze, dajemy sobie prezenty. Symbolem jest czerwone serce oraz Kupidyn (Amor). 14 lutego odwiedziła bibliotekę grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z paniami D. Czarnecką i A. Faworyk. Dla uczczenia Dnia Zakochanych, nasi goście otrzymali od nas kolorowe serduszka. Dzieci zostały zaproszone na zajęcia. Na wstępie porozmawialiśmy o książkach i bibliotece.

| więcej ... |


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
22.02.2017 r.  

16 lutego bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa dzieci z Państwowego Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z paniami J. Bieniasz i A. Rantfl-Liwo. Szkoła ta jest z nami zaprzyjaźniona i często uczestniczy w różnych imprezach bibliotecznych. Spotkaliśmy się, aby miło spędzić czas, połączyć naukę z zabawą. Książka uczy, bawi i wychowuje.

| więcej ... |


POKŁOSIE "SPEKTRUM" CZYLI SPOTKANIE W BIBLIOTECE 
20.02.2017 r.  

Wynikiem uczestnictwa użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w 2. edycji "Spektrum" festiwalu filmowego, który odbył się ubiegłorocznej jesieni w Świdnicy było spotkanie w dniu 16.02.2017 r. w siedzibie placówki. Podzieliliśmy się wrażeniami z tej imprezy i ku naszej satysfakcji stwierdzono, że instytucja proponuje udział w wyjątkowo prestiżowych wydarzeniach.

| więcej ... |


Cyfrowy Świat Seniora… 
13.02.2017 r.

Dnia 9 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach zakończył się kolejny kurs podstaw obsługi komputera dla seniorów. Kursy komputerowe prowadzone są już od 2009 r. i cieszą się tak dużą popularnością, iż chętne osoby czekają na swoją kolej od kilku do kilkunastu miesięcy.

| więcej ... |


Styczeń w bibliotece dziecięcej 
01.02.2017 r.  

Z nowym rokiem biblioteka dziecięca rozpoczęła swoją działalność poprzez różnorodne formy pracy z czytelnikiem. Aby zachęcić dzieci do czytania staramy się dostosować naszą działalność do potrzeb środowiska. Dla przedszkolaków prowadzimy akcję "W krainie książki". W tym roku mija już dziesięć lat. Pomysłodawcą tej akcji była pani Jadwiga Ilczuk oraz Alicja Głąb. Panie bibliotekarki raz w miesiącu chodzą do przedszkola i czytają dzieciom bajki. W akcji uczestniczą wszystkie świebodzickie przedszkola. 

| więcej ... |


CHIDUSZ - magazyn żydowski
18.01.2017 r.  

Magazyn żydowski "Chidusz", to czasopismo o kulturze, historii i tradycji żydowskiej wydawane we Wrocławiu od 2013 roku. 
"Chidusz" dostępny jest dla naszych czytelników dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.

| więcej ... |


Zakup nowości wydawniczych 
18.01.2017 r.  

W roku 2016 Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach otrzymała dofinansowanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - Priorytet 1".
Wydatki na zakup nowości wydawniczych z dofinansowania Biblioteki Narodowej to 14 300 zł. Dzięki otrzymanej dotacji zakupiono 603 wol. książkowe, z czego 265 wol. to książki dla dzieci i młodzieży.

| więcej ... |


Przystanek „Biblioteka” 
17.01.2017 r.  

Choć w dniu 15 stycznia 2017 roku nie było trzaskających mrozów, wolontariusze kwestujący w ramach 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chętnie odwiedzali Bibliotekę, gdzie mogli zagrzać się herbatą z sokiem malinowym i odpocząć przy ciasteczkach i innych słodyczach, zanim wyruszyli na kolejną zbiórkę pieniędzy, która jak wiemy zakończyła się rekordowym wynikiem ponad 78 tysięcy złotych zebranych w Świebodzicach.

| więcej ... |


Bezpłatny dostęp do ponad 16 000 woluminów 
17.01.2017 r.  

 Czytelnicy korzystający z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach od stycznia 2017 roku zyskali dostęp do 16 000 e-booków – bestsellerów, nowości, ale również klasyki – beletrystyki, literatury faktu, reportaży i innych popularnych kategorii, za pośrednictwem portalu Legimi.com, do którego licencję wykupiła świebodzicka biblioteka.

| więcej ... |


HISTORIA JEDNEGO FOTELA c. d. 
17.01.2017 r.  

Po raz kolejny gośćmi świebodzickiej biblioteki byli właściciele Galerii POLITURA Design – Michał Szarko i Przybyrad Paszyn, którzy odkrywają historię jednego z najpopularniejszych foteli okresu PRL-u oraz biografię jego autora Henryka Lisa. Te informacje wzbogacą projekt IKONY POLSKIEGO DESIGNU, który realizują Michał Szarko i Przybyrad Paszyn oraz posłużą do stworzenia strony internetowej zawierającej informacje o projektantach z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. 

| więcej ... |


HISTORIA JEDNEGO FOTELA 
11.01.2017 r.  

Do łask wracają stare meble. I to wcale nie te sprzed stu lat, bo moda na nie trwa nieustannie, ale te z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jakimi jeszcze całkiem niedawno urządzona była większość naszych mieszkań.
Świebodzicką bibliotekę odwiedził Michał Szarko, jeden z właścicieli galerii POLITURA Design z siedzibą w Berlinie i Poznaniu. Przybyrad Paszyn i Michał Szarko nie tylko produkują meble według oryginalnych projektów, ale rozsławiają w świecie polskie wzornictwo lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, prezentując je w założonych przez siebie galeriach w Niemczech i Polsce.

| więcej ... |


 

  •   strona główna  •  do góry  •