ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2015

 


NIECH NOC BĘDZIE Z WAMI! czyli co można robić nocą w bibliotece 
17.12.2015 r.

Dyskusyjny Klub Fantasy działa dopiero od marca b.r., jednak ma na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw. W kwietniu przygotowaliśmy przedstawienie "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena, w ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena, odbyły się również warsztaty komiksu i ilustracji, We wrześniu przygotowaliśmy Biblioteczne Pogotowie Książkowe, natomiast w październiku wzięliśmy udział w IV Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Oprócz wspomnianych inicjatyw, spotykamy co najmniej raz w miesiącu. Podczas spotkań wymieniamy się pomysłami, dyskutujemy o literaturze, filmach i grach komputerowych. Myślę, że stworzyliśmy zgraną grupę.

| więcej ... |


Piękne umysły… 
08.12.2015 r.  

Takim tematem zaczęliśmy już kolejne spotkanie z uczniami Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach, w czwartek 26.11.2015.Piękny umysł, autorstwa Sylvi Nasar to biografia genialnego matematyka i noblisty z dziedziny ekonomii, Joha Nasha. Nash jeszcze nie wie o tym, że choruje na schizofrenię paranoidalną gdy w 1947 r. zaczyna studia podyplomowe. Pewnego wieczoru, przebywając w pubie, doznaje olśnienia, w wyniku którego powstaje praca na temat teorii gier, za którą w przyszłości otrzyma Nagrodę Nobla.

| więcej ... |


MIKOŁAJKI 
08.12.2015 r.  

4 grudnia biblioteka dziecięca zorganizowała dla dzieci Mikołajki. Podczas przerw panie bibliotekarki czytały fragmenty książki autorstwa Sempe i Goscinny pt. „ Mikołajek”. W swoich zbiorach biblioteka posiada różne części tej powieści. 

| więcej ... |


SENIORZY I „SPEKTRUM” ŚWIDNICKI FESTIWAL FILMOWY 
07.12.2015 r.  

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami to atrakcje, których można było doświadczyć w ramach 1. Edycji „Spektrum” Świdnickiego Festiwalu Filmowego w dniach 11.11-15.11. 2015 r. Impreza ta miała być wypełnieniem luki po Festiwalu Reżyserii Filmowej, który przez 7 lat odbywał się w Świdnicy. W 2015 r. festiwal został przeniesiony do Jeleniej Góry i tam również nie zabrakło Seniorów MBP w Świebodzicach, którzy podążyli, by wziąć udział w jego 8 odsłonie.

| więcej ... |


PAPUSZA,- „POETKA PRZEKLĘTA” W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH 
07.12.2015 r.  

„Papusza” Angeliki Kuźniak była tematem spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach miało swoją odsłonę 26.11.2015 r. Pomimo tego, że dość długo czekała na swój dzień w naszym klubie, to okazała się „wisienką na torcie” wszystkich tegorocznych posiedzeń.

| więcej ... |


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 
26.11.2015 r.  

" Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś" (H. Bechlerowa)

25 listopada obchodzony jest "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Biblioteka dziecięca jak co roku postanowiła uczcić to święto. Z tej okazji na zajęcia do biblioteki zaproszeni zostali na zajęcia uczniowie klasy I a i I b wraz ze swoimi paniami J. Bobowską i J. Dybał. 

| więcej ... |


ŚWIĘTO POSTACI BAJKOWYCH 
05.11.2015 r.  

Dnia 5 listopada z okazji Święta Postaci Bajkowych biblioteka dziecięca wspólnie ze Szkołą Podstawową Nr 3 postanowiła uczcić to święto. W spotkaniu uczestniczyło 70 osób. Były to maluchy z Niepublicznego Przedszkola Językowego "Chatka Puchatka" oraz Publicznego Przedszkola Niezapominajka wraz ze swoimi nauczycielkami. Miłymi gośćmi okazali się podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame z panią Dorotą Prymą. 

| więcej ... |


STAN WEEKANDOWEGO RELAKSU CZYLI O SPOTKANIE Z AGATĄ BIZUK 
30.10.2015 r.  

„Dziś mija dokładnie 9 lat mojej emigracji. We Wrocławiu był upał, świeciło piękne słońce, a lot nawet tanimi liniami, był wydarzeniem. W Irlandii deszcz padał poziomo, wiało, a oczekiwania z zetknięciu z rzeczywistością nasuwały jedyną myśl: << ja chcę do domu>>. Od tego czasu zmieniło się wiele, choć czasami odnoszę wrażenie, że nic się nie zmienia. Jedyną stałą okazała się pogoda- tak samo parszywa jak 9 lat temu. 

| więcej ... |


Rozstrzygnięcie konkursu "Młodzi twórcy, nowe ścieżki. Krótkie opowiadanie fantasy"
27.10.2015 r.  

W lipcu 2015 roku, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach ogłosił konkurs na krótkie opowiadanie fantasy. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych - kat. I uczniowie kl. V-VI, kat. II uczniowie gimnazjum. Każda praca konkursowa była opatrzona godłem (wybranym słowem) i kategorią. Godło służyło anonimowości autora w procesie decyzyjnym jury konkursowego. Dane uczestników znajdowały się w zaklejonych kopertach, oznaczonych takim samym godłem jak praca konkursowa.

| więcej ... |


Być młodym i przetrwać… 
15.10.2015 r.  

do takiego wniosku sprowadziła się IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka, która w tym roku poświęcona była książce 7 dni Eve Ainsworth. Tematyka tej książki jest zdecydowanie młodzieżowa i dotyczy przemocy w szkole, dręczenia i upokarzania młodych ludzi przez ich rówieśników. Choć zapewne uważny dorosły czytelnik znalazłby tam wątki zasługujące na refleksję, przez pryzmat własnych doświadczeń wychowawczych.

| więcej ... |


Dar rzeki Fly - najważniejsza jest miłość. Teatrzyk z Mokrzeszowa 
09.10.2015 r.  

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie od dawna są zaprzyjaźnieni z Oddziałem Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Tym razem przyjechali do nas z teatrzykiem pt. "Dar Rzeki Fly". Przedstawienie przygotowały nauczycielki panie Beata Sosnowska i Eulalia Jennings. Występ, który odbył się 8 października 2015 roku, obejrzało około 100 dzieci, uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy pięknej Dandai, najurodziwszej dziewczyny na wyspie. Dandai poślubiła chłopca o imieniu Maikassi. Mieli sześcioro dzieci, ale przy życiu zachował się tylko jeden, najmłodszy Leituuk. Dandai i Leituuk bardzo się kochali, mieli tylko siebie. Mijał czas, z dawnej urody Dandai nic nie pozostało.

| więcej ... |


TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE
- POZNAJEMY ZAWODY 

07.10.2015 r.  

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach organizuje różnorodne imprezy czytelnicze. Ich głównym celem jest zachęcenie dzieci do czytania. Pomysłowe panie bibliotekarki podjęły kolejną inicjatywę organizując Tydzień Głośnego Czytania, który trwał od 28 września do 5 października. Wzięli w nim udział uczniowie z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz grupa przedszkolaków, z panią Józefą Sadulak, z Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1. Do biblioteki dziecięcej zaproszono przedstawicieli różnych zawodów, którzy opowiadali o swojej pracy i czytali dzieciom bajki. Wśród zaproszonych gości byli: Teresa Kożuchowicz (zegarmistrz), Aleksandra Królikowska (fryzjerka), Agnieszka Ziętkowska (fotograf), Ewa Dworzyńska (listonosz), Dariusz Kubiszewski (policjant), Dorota Izdebska (pielęgniarka).

| więcej ... |


BIBLIOTECZNE POGOTOWIE KSIĄŻKOWE 
28.09.2015 r.  

26 września w naszym mieście odbyło się "Rodzinne Święto Ziemniaka". Wzięły w nim udział świebodzickie szkoły oraz przedszkola. Do tej inicjatywy włączył się również Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Panie bibliotekarki, wraz z uczestnikami Dyskusyjnego Klubu Fantasy, przygotowały "Biblioteczne Pogotowie Książkowe". Pomysłodawczynią akcji była Agnieszka Okarmus, moderator Dyskusyjnego Klubu Fantasy, działającego w Oddziale Dziecięcym. Jest to kolejne przedsięwzięcie przygotowane wspólnie z młodzieżą, która angażuje się w inicjatywy podejmowane przez Oddział Dziecięcy.

| więcej ... |


IV Ogólnopolska Dyskusja Literacka 
17.09.2015 r.  

Dyskusyjny Klub Fantasy, działający w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, zaprasza na IV Ogólnopolską Dyskusję Literacką, a pierwszą wśród młodzieżowych klubów. Spotkanie odbędzie się 8 października 2015 roku o godz. 17.00.
Organizatorami akcji są Instytut Książki oraz Wydawnictwo Zielona Sowa S p o.o., które nadesłało do świebodzickiego klubu 5 egz. książki 7 dni Eve Ainsworth.

| więcej ... |


SPOTKANIE LITERACKO-MUZYCZNE Z FLETNIĄ PANA W TLE
16.09.2015 r.    

14 września 2015 roku gościem Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach był OLEG DOVGAL, znakomity artysta, wirtuoz gry na fletni Pana. Spotkanie prowadził przyjaciel muzyka, znany pisarz i podróżnik ROMAN PANKIEWICZ, który na wstępie przedstawił nam miłego gościa. Oleg Dovgal - z wykształcenia muzyk, występuje w Filharmonii Lwowskiej oraz wykłada w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. Jest również kompozytorem. Inspiracją jest dla niego muzyka ludowa z rejonu gór Karpat. Znany jest nie tylko w swoim kraju - Ukrainie, ale również we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii i oczywiście Polsce.

| więcej ... |


SOKOŁOWSKO W HOŁDZIE KRZYSZTOFOWI KIEŚLOWSKIEMU CZYLI SENIORZY MBP W ŚWIEBODZICACH NA 5. EDYCJI SOKOŁOWSKO FESTIWAL FILMOWY HOMMAGE A' KIEŚLOWSKI 
11.09.2015 r.  

To już 5 edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a' Kieślowski. Nie zabrakło na niej reprezentantów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach w postaci zaprzyjaźnionych Seniorów.
Poświęcony reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu festiwal trwał cały weekend w dniach 04.09.15- 06.09.16, my gościliśmy tam w dniu ostatnim. Obejrzeliśmy "Fotografa" w reż. Waldemara Krzystka (ucznia Kieślowskiego). 

| więcej ... |


NARODOWE CZYTANIE CZYLI "LALKA" BOLESŁAWA PRUSA "KU PAMIĘCI" JERZEGO KAMASA I MAŁGORZATY BRAUNEK 
09.09.2015 r.  

Zainicjowane w 2012 r. przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie w dniu 05.09.2015 r. miało odsłonę już po raz czwarty. Po Adamie Mickiewiczu, Aleksandrze Fredrze, Henryku Sienkiewiczu nadszedł czas na "Lalkę" Bolesława Prusa.

| więcej ... |


TRZECIA PRZYGODA SENIORÓW MBP Z "ENSEMBLE" CZYLI XII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI IM. KSIĘŻNEJ DAISY W KSIĄŻU 
09.09.2015 r.  

Już po raz trzeci w Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki im. Księżnej Daisy udział wzięli Seniorzy skupieni przy świebodzickiej bibliotece.
W tym roku "Ensemble" poświęcono muzyce klasycznej, jaka powstała w Paryżu na przestrzeni wieków, a ponieważ 09.04.2014 r. minęła 10 rocznica śmierci Jerzego Grzegorzewskiego - patrona warsztatów aktorskich, nadarzyła się okazja do wspomnień tego niezwykłego pedagoga i reżysera.

| więcej ... |


LETNIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH 
08.09.2015 r.  

W czwartkowe przedpołudnie 20.08.15 spotkali się klubowicze DKK w MBP w Świebodzicach. Tym razem pojawiło mniej osób niż zwykle, co najpewniej spowodowane było wakacyjną porą. Nie chcieliśmy jednak czekać do września, ponieważ otrzymaliśmy nowe książki z Dolnośląskiego DKK, będące niezwykle ciekawą i różnorodna ofertą dla czytelników. 

| więcej ... |


TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH
27.08.2015 r.  

26 sierpnia 2015 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się "Turniej gier planszowych". Gry mają charakter edukacyjny, nie tylko bawią, ale również uczą. Dzięki nim można zdobywać wiedzę, nauczyć się cierpliwości, współpracy w grupie i szlachetnej rywalizacji. 

| więcej ... |


FAMILIJNE SPOTKANIE POD LIPĄ RAZ JESZCZE 
14.08.2015 r.  

Poprzednia impreza zorganizowana pod hasłem "Gościu siądź pod mym liściem a odpoczni sobie..." przeprowadzona na wolnym powietrzu, w cieniu naszych pięknych lip, wszystkim bardzo się podobała. Postanowiłyśmy zatem 13 sierpnia 2015 roku zaprosić dzieci do wspólnej zabawy pod lipą raz jeszcze.

| więcej ... |


Wakacyjna podróż z bohaterami bajek 
04.08.2015 r.  

Pewnego lipcowego dnia bibliotekę dziecięcą odwiedziła grupa z zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola Koniczynka 1 wraz z panią Józefą Sadulak. Przedszkolaki te często odwiedzają naszą placówkę i wypożyczają mnóstwo książek, które czytają w przedszkolu. Poza tym uczestniczą w różnych imprezach organizowanych przez bibliotekę. Tym razem panie bibliotekarki zaprosiły dzieci w podróż z bohaterami ulubionych bajek. Bawiliśmy się w rytm piosenki pt. „Wakacyjny pociąg”.

| więcej ... |


Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem
04.08.2015 r.  

W czasie wakacji bibliotekę odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Chatka Puchatka. Uczestniczyły one w zajęciach zorganizowanych przez panie bibliotekarki oraz wolontariuszki. Bardzo lubi słodki miód. Zawsze czuje w brzuszku głód. Znają z książek go dzieciaki. Najsłynniejszym jest misiakiem. Mowa oczywiście o Kubusiu Puchatku, który był głównym bohaterem naszego spotkania.

| więcej ... |


„POECI SWOJE WIERSZE CZYTAJĄ PROSTO. 
04.08.2015 r.  

Letni sezon w pełni, a Miejska Biblioteka Publiczna nie zwalnia tempa. Nietypowo, bo we wtorkowy wieczór 28.07.15 gościliśmy Waldemara Kostrzębskiego, poetę i prozaika, który na stałe mieszka w Xanten. Jego ulubionym gatunkiem literackim jest poezja i tej tworzy najwięcej. Pod jego piórem powstają przejmujące wiersze o tematyce osobistej, o relacjach międzyludzkich, starości, a także przepiękne erotyki.

| więcej ... |


Wakacyjne Spotkanie pod Lipą 
03.08.2015 r.  

Spotkanie pod hasłem "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie…" odbędzie się 13 sierpnia, o godz. 10.00, przed Oddziałem Dziecięcym Miejskiej Biblioteki publicznej ul. Wolności 23. 
Podobnie jak Jan Kochanowski we fraszce "Na lipę" zapraszamy do chłodnego cienia tego szlachetnego drzewa i miłego odpoczynku z książką. Proponujemy wspólne czytanie oraz familijne gry i zabawy.

| więcej ... |


Familijne spotkanie pod lipą
17.07.2015 r.  

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie… Pod takim hasłem w dniu 16.07.2015 odbyło się spotkanie zorganizowane przez Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Zaprosiliśmy dzieci do chłodnego cienia i miłego odpoczynku z książką. Na spotkanie przyszły dzieci (niektóre w wózeczkach), mamy i babcie. Wszyscy brali udział w familijnych zabawach przygotowanych przez bibliotekarki i wolontariuszki.

| więcej ... |


Od tabliczek glinianych po wynalazek druku 
15.07.2015 r.  

14 lipca 2015 r., gośćmi Oddziału Dziecięcego były dzieci z półkolonii zorganizowanej przez Miejski Dom Kultury. Prawie czterdziesto osobowa grupa dzieci, podzielona na grupy, tworzyła pismo wykorzystując różne techniki.
Tabliczki gliniane to jedne z najstarszych zabytków pisma. Dzieci tworzyły własne znaki, które miały określone znaczenie. Trudno jednak było zrozumieć te znaki pozostałym uczestnikom spotkania. A dlaczego? 

| więcej ... |


Wakacyjnie z Biblioteką
13.07.2015 r.  

W Bibliotece Dziecięcej podczas wakacji można się bardzo dobrze bawić. Przekonały się o tym dzieci, które 9 lipca 2015 r. uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarki i wolontariuszki. 
Część zajęć przeprowadzona została na wolnym powietrzu. Zabawy z chustą Klanzą są bardzo inspirujące. Pobudzają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają lepiej się poznać i zintegrować. Dzieci poznały takie zabawy jak: "Kogo brakuje", "Przebieganie pod chustą", "Bilard", "Sztorm" i wiele innych.

| więcej ... |


Wakacyjne Spotkanie pod Lipą
07.07.2015 r.  

Spotkanie pod hasłem "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie…" odbędzie się 16 lipca, o godz. 10.00, przed Oddziałem Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Wolności 23.
Podobnie jak Jan Kochanowski we fraszce "Na lipę" zapraszamy do chłodnego cienia tego szlachetnego drzewa i miłego odpoczynku z książką. Proponujemy wspólne czytanie oraz familijne gry i zabawy.

| więcej ... |


ŚWIEBODZICZANIE LUBIĄ KSIĄŻKI CZYLI OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ 
W ŚWIEBODZICACH.

24.06.2015 r.  

Bookcrossing czyli „uwolnij książkę” to akcja, która w dniu 18.06.15 r. przyciągnęła do biblioteki mnóstwo miłośników literatury. Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 r., a na grunt polski w 2003 r. przenieśli ją uczniowie XXX LO im. Bolesława Prusa w Łodzi mając na celu propagowanie czytelnictwa.  Rolę koordynatora do dnia obecnego pełni nauczyciel-bibliotekarz Jolanta Niwińska.

| więcej ... |


AŁBENA GRABOWSKA-GRZYB "Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH" 
17.06.2015 r.  

W roku 2015 akcja "Z książką na walizkach" zorganizowana była już po raz dwunasty. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku." Główną ideą projektu jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek. Do jej realizacji zaproszonych zostało 10 twórców - znanych i popularnych pisarzy i ilustratorów.

| więcej ... |


WIELKIE ŚWIĘTO REŻYSERÓW FILMOWYCH CZYLI 8 FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ W JELENIEJ GÓRZE 
16.06.2015 r.  

8 Festiwal Reżyserii Filmowej za nami. Pokazy filmowe i spotkania z twórcami, reżyserami, znanymi postaciami świata filmu trwało od 06.06.15 do 11.06.15 r. Dotychczasowe siedem edycji odbywało się w pobliskiej Świebodzicom, Świdnicy. W tym roku po raz pierwszy FRF zawitał do Jeleniej Góry.

| więcej ... |


A TO HISTORIA! 
15.06.2015 r.  

Jest to konkurs plastyczno-literacki zorganizowany przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Akapit Press z okazji XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”.

| więcej ... |


Dzień Dziecka w Bibliotece 
03.06.2015 r.  

Z okazji obchodzonego 1 czerwca Dnia Dziecka biblioteka również postanowiła włączyć się w to święto. W zajęciach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 : kl Ia K. Nasiadka, Ic J. Hołojda i kl. IIb M. Adamska oraz inne dzieci, które zaciekawiły nasze niespodzianki.

| więcej ... |


Historia drukarstwa w jednym "mopie" 
03.06.2015 r.  

Współczesna technika sprawia, że często zapominamy o najprostszych rzeczach. Komputery, tablety i inne urządzenia zdominowały społeczeństwo, dlatego też postanowiłyśmy przypomnieć młodemu pokoleniu, jak kiedyś tworzono książki i jakie miały one formy.
W zajęciach, które odbyły się 28 maja 2015 r. w Oddziale Dziecięcym, udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Wraz z opiekunem, Dorotą Gaboń-Bochenek, zostali zaproszeni na spotkanie, które było związane z Dniem Działacza Kultury i Drukarza. 

| więcej ... |


WYBIERAM BIBLIOTEKĘ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH
08.05-15.05.2015 R. 

29.05.2015 r.  

Maj już tradycyjnie poświęcony jest książkom, bibliotekarzom, bibliotece oraz jej użytkownikom. W tym roku świebodzicka placówka postanowiła uczcić w sposób szczególny Tydzień Bibliotek obchodzony pod hasłem: <<WYBIERAM BIBLIOTEKĘ>>. 
14.05.15 r. po raz pierwszy w naszej placówce obchodziliśmy „Noc w Bibliotece”. Oczywiście była to umowna nazwa, bowiem znana była tylko godzina rozpoczęcia spotkania (17.00), nikt jednak nie wiedział, kiedy nastąpi jego koniec.

| więcej ... |


NOC MUZEÓW W CENTRUM NAUKI I SZTUKI STARA KOPALNIA Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W ŚWIEBODZICACH. 
29.05.2015 r.  

Istnieją takie noce, kiedy szkoda spać, bowiem wtedy dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest NOC MUZEÓW, kiedy to bezpłatnie można zwiedzać wytypowaną instytucję kultury. Po raz pierwszy muzea otworzyły swoje drzwi nocą w Berlinie w 1997, stając się wzorem dla pozostałych placówek. Obecnie święto obchodzone jest w ponad 120 miastach Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Poznaniu w Muzeum Narodowym w 2003 r. Za jego przykładem bezpłatnie zaczęły udostępniać raz w roku swoje zbiory inne miasta.

| więcej ... |


JAK PRZEŻYĆ W DŻUNGLI MIASTA 
29.05.2015 r.  

Świat jest pełen niebezpieczeństw. Spotykają nas one, także ze strony innych ludzi. Gdy ktoś nas napadnie mamy dwa wyjścia: uciec lub się bronić. Ucieczka nie zawsze jest możliwa, a konieczność obrony niejednokrotnie wywołuje panikę. I właśnie na temat obrony i jej sposobów, 7 maja 2015 r., w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyło się szkolenie Krav Maga. Nasi instruktorzy - Marek Janowski i Dariusz Kubiszewski, wraz z asystentką Moniką Brajer, przedstawili nam kilka sposobów skutecznej obrony.

| więcej ... |


IX Dolnośląski Turniej Młodych Recenzentów- Finał 
27.05.2015 r.  

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach przedstawia laureatów konkursu literacko-plastycznego pt. „ Przygoda, tajemnica, sensacja w książce”, który został ogłoszony przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach w ramach akcji : „ Z książką na walizkach po Dolnym Śląsku”. 

| więcej ... |


SENIORZY I MAJOWY KONCERT W ŚWIDNICKIEJ CERKWII POD WEZWZNIEM ŚW. MIKOŁAJA 
27.05.2015 r.  

Przepiękna malutka Cerkiew św. Mikołaja położona przy ul. Waleriana Łukasińskiego w Świdnicy była miejscem Wielkanocnego koncertu z udziałem Chóru Duchowieństwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej w dniu 03.05.2015 r. Nie zabrakło na nim grupy najaktywniejszych Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach, którym instytucja umożliwiła obecność na tym kulturalnym wydarzeniu organizując transport.

| więcej ... |


NOWA OFERTA BIBLIOTEKI 
- SPOTKANIA Z DARIUSZEM PAWLICKIM CIĄG DALSZY
 
25.05.2015 r.  

Kolejne spotkanie z Dariuszem Pawlickim, poetą, prozaikiem, autorem wierszy, esejów i szkiców oraz prozy poetyckiej miało miejsce w MBP w Świebodzicach w dniach 19.03.15 r. i 09.04.15 r. Wysłuchaliśmy wykładu zatytułowanego: „Powrót w naturę- kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie po 1945 r.” Spotkania zgromadziły sporo zainteresowanych osób genezą ukształtowania twórczego środowiska w Karkonoszach.

| więcej ... |


Młodzież i trudne tematy
12.05.2015 r.  

Tradycyjnie w czwartek 7 maja już po raz kolejny spotkaliśmy się w Bibliotece z młodzieżą gimnazjalną z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych oraz Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Tematem naszego spotkania była śmierć przedstawiona z punktu widzenia osób ciężko chorych. Rozmowa była poparta książką J. Greena "Gwiazd naszych wina" oraz fragmentami filmu o tym samym tytule. Młodzi bohaterowie, Hazel i Gus, są chorzy i mają raczej znikome szanse na długie i szczęśliwe życie, ale połączyła ich wielka miłość i niechęć do tego co przeciętne i banalne.

| więcej ... |


Warsztaty komiksu i ilustracji 
27.04.2015 r.  

23 kwietnia 2015 roku, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach, odbyły się warsztaty komiksu i ilustracji, w których uczestniczyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Fantasy, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Warsztaty poprowadził Szymon Teluk - malarz, rysownik, ilustrator, karykaturzysta. Spotkanie zostało sfinansowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki ze środków finansowych Instytutu Książki.

| więcej ... |


„OPOWIADACZKA FILMÓW” W DKK W MBP W ŚWIEBODZICACH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
27.04.2015 r.  

Dzień 23 kwietnia to data narodzin i śmierci Williama Szekspira, a także przyjście bądź odejście znakomitych pisarzy: Miguela de Cervantesa, Inci de la Vegi, Maurica Druona czy Vladimira Nabokova. Nie było bardziej magicznego dnia, który mógłby stać się Światowym Dniem Książki. Jako pierwsi pod koniec lat dwudziestych święto ogłosili Katalończycy, a następnie obchody rozciągnęły się na całą Hiszpanię.

| więcej ... |


SENIORZY I MŁODZIEŻ WE WROCŁAWSKIEJ MEDIATECE 
27.04.2015 r.  

To był od dawna wyczekiwany dzień zarówno przez Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach, jak i młodzież PZSI w Świebodzicach i Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków. Pogoda w sam raz jak na wyprawę autokarowa i wycieczkę- dopisała z czego byliśmy niezmiernie zadowoleni.

| więcej ... |


IX DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ RECENZENTÓW
„ Przygoda, tajemnica, sensacja w książce” 

22.04.2015 r.  

Dnia 16.04.2015 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Został on ogłoszony przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach. 
Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy przygotowali pracę w jednej z dwóch kategorii: 

| więcej ... |


Zamek Książ to nie tylko jeden z największych i najpiękniejszych obiektów architektury, ale również potężny ośrodek życia kulturalnego. To tutaj odbywają się różnego rodzaju wystawy, koncerty, projekcje filmowe, seminaria, widowiska teatralne, pikniki, turnieje, warsztaty tematyczne i jarmarki okolicznościowe. 

| więcej ... |


W świecie tolkienowskiej magii 
31.03.2015 r.  

Mocnym akcentem rozpoczął inaugurację Dyskusyjny Klub Fantasy, który powstał przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, w lutym 2015 roku. Założony przez Agnieszkę Okarmus - bibliotekarkę i moderatora Klubu, skupia młodzież ze świebodzickich szkół, będącą wiernymi czytelnikami literatury fantasy.

 

| więcej ... |


RADOŚĆ I WOLA ŻYCIA, A CHOROBY I ŚMIERĆ CZYLI SENIORZY NIE BOJĄ SIĘ TRUDNYCH ROZMÓW
31.03.2015 r.  

Człowiek, rodzina, społeczeństwo w obliczu nieuleczalnej choroby jaką najczęściej jest nowotwór była tematem czwartkowego spotkania 26.03.2015 wśród grona Seniorów.
Tego dnia dla zobrazowania tematu biblioteka zaproponowała książkę Johna Green’a „Gwiazd naszych wina” oraz fragmenty filmu pod tym samym tytułem. 

| więcej ... |


KONKURS PLASTYCZNY DLA PRZEDSZKOLAKÓW 
27.03.2015 r.  

19 marca 2015 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „ Bohaterowie bajek dla dzieci” . Wzięły w nim udział dzieci ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Na konkurs wpłynęło 90 prac . Przedstawiają one takie postacie jak: Krecik, Bolek i Lolek, Pszczółka Maja, Reksio, Smerfy, Koziołek Matołek , czy Makowa Panienka.

| więcej ... |


Dyskusyjny Klub Fantasy 
17.03.2015 r.  

Dyskusyjne Kluby Książki działają na terenie całego kraju. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach działa już DKK skupiający czytelników dorosłych, a w tym roku, w Oddziale Dziecięcym, powstał kolejny klub - Dyskusyjny Klub Fantasy.

| więcej ... |


Sobotnie spotkanie w bibliotece 
17.03.2015 r.  

Internet to bardzo powszechne medium, z którego korzystają osoby w każdym wieku. Jak wiemy, wiąże się z nim wiele korzyści, ale także i niebezpieczeństw. Podczas sobotnich "Bajek poczytajek", które odbyły się 7 marca, postanowiono sprawdzić, jaką wiedzę na ten temat mają uczestnicy spotkań.

| więcej ... |


ORGANIZACYJNIE I EDUKACYJNIE CZYLI PIERWSZE SPOTKANIE Z SENIORAMI
09.03.2015 r.  

Pierwsze spotkanie Seniorów po bardzo długiej, bo ponad półrocznej przerwie zgromadziło rekordową ilość osób w czwartkowe popołudnie w dniu 05. O3. 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

| więcej ... |


Warsztaty i wykłady – nowa oferta biblioteki: Piszę bo chcę, Andrzej Strumiłło – artysta życia znad rzeki 
04.03.2015 r.  

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl warsztatów i wykładów z Panem Dariuszem Pawlickim, poetą, prozaikiem, autorem wierszy, esejów, szkiców, prozy poetyckiej; członkiem Związku Literatów Polskich. Człowiek o wielkiej wrażliwości na słowo i sztukę był gościem świebodzickiej biblioteki w dniu 19 lutego 2015 r. Spotkanie to zapoczątkowało cykl warsztatów dla osób piszących „Piszę bo chcę” oraz wykładów poświęconych zarówno sztukom plastycznym jak i literaturze.

| więcej ... |


PROFESJONALNA POMOC W PISANIU CV.
04.03.2015 r.  

Miejska Biblioteka Publiczna oferuje profesjonalną pomoc w pisaniu CV, selekcji informacji do CV oraz pomoc w pisaniu listów motywacyjnych. 
Dobre CV i list motywacyjny są pierwszym krokiem do uzyskania wymarzonego lub w danej chwili odpowiedniego zatrudnienia.
Pomożemy Ci napisać CV tak, aby zwróciło uwagę potencjalnego pracodawcy właśnie na Ciebie.


OSCAR DLA „IDY” CZYLI MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA I WSPOMNIENIA Z 7 FESTIWALU REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY. 
25.02.2015 r.  

W nocy z niedzieli na poniedziałek w dniu 22.02/ 23.02.2015 r. znakomita wiadomość dotarła do Polski. Po raz pierwszy Najlepszym Nieanglojęzycznym Filmem Amerykańska Akademia Filmowa wybrała „Idę” w reż. Pawła Pawlikowskiego, przyznając statuetkę Oscara!

| więcej ... |


BAJKI POCZYTAJKI 
23.02.2015 r.  

21 lutego w bibliotece dziecięcej odbyło się kolejne spotkanie z przedszkolakami. Uczestniczyło w nim 20 dzieci z różnych świebodzickich przedszkoli. Zajęcia prowadziły panie bibliotekarki, którym pomagały nauczycielki z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 , panie : Sylwia Jasińska i Aleksandra Szymecka. 

| więcej ... |


WYSTAWKA
19.02.2015 r.  

W bibliotece dziecięcej od wielu lat można podziwiać piękne wystawki. Są to przede wszystkim prace uczniów ze świebodzickich szkół i przedszkoli, ale również wystawki książkowe oraz okolicznościowe. Celem ich jest wyeksponowanie nowości książkowych, zaakcentowanie rocznic historycznych, bieżących wydarzeń krajowych, zjawisk przyrodniczych , czy prezentacja prac konkursowych. 

| więcej ... |


FERIE W BIBLIOTECE
05.02.2015 r.  

Biblioteka to miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale można tu także miło spędzić czas. Przekonały się o tym dzieci, które uczestniczyły w feriach zorganizowanych przez bibliotekę dziecięcą. Codziennie przez dwie godziny odbywały się różne zajęcia przygotowane przez panie bibliotekarki, w których uczestniczyło około 20 dzieci. 

| więcej ... |


TEATRZYK 
03.02.2015 r.  

29 stycznia biblioteka dziecięca gościła Teatr Edukacji i Profilaktyki „ MASKA” z Krakowa. W ramach ferii dzieci obejrzały przedstawienie pt. „ Franio Niejadek” . Jest to bajka promująca zdrowy tryb życia oraz dbałość o higienę. 

 

| więcej ... |


SPOTKANIE BIBLIOTEKAREK
22.01.2015 r.  

15 .01.2015 r. w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się spotkanie bibliotekarek. Uczestniczyły w nim panie , które pracują w bibliotekach szkolnych oraz pracownicy naszej placówki:

 

| więcej ... |


BAJKI POCZYTAJKI 
22.01.2015 r.  

10 stycznia 2015 roku biblioteka dziecięca rozpoczęła cyk spotkań dla przedszkolaków pod nazwą „ Bajki poczytajki”. Raz w miesiącu w sobotę będą odbywały się spotkania dla dzieci. Celem ich jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych. Pierwsze spotkanie odbyło się w ramach Akademii Trójeczki, której pomysłodawcą jest Szkoła Podstawowa Nr 3. 

| więcej ... |


Zakup nowości wydawniczych 
09.01.2015 r.  

W roku 2014 Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach otrzymała dofinansowanie w ramach programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek - Priorytet 1".

| więcej ... |


Wspieramy WOŚP 
05.01.2015 r.  

Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach już po raz drugi wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której 23. Finał odbędzie się w niedzielę 11 stycznia 2015 r. W związku z tym Biblioteka dla dorosłych przy ul. Świdnickiej 15 czynna będzie w godz. od 9.00 – 17.00.

| więcej ... |


Zajęcia biblioteczne „Bajki – poczytajki” 
05.01.2015 r.  

W sobotę 10 stycznia 2015 roku zapraszamy najmłodszych czytelników biblioteki na zajęcia biblioteczne „Bajki – poczytajki” do Oddziału Dziecięcego Biblioteki, w godzinach od 10.00 do 12.00, przy ulicy Wolności 23.

| więcej ... |


XI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2014 
25.11.2014 r.  

20 listopada 2014 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej. Celem konkursu jest popularyzacja poezji i prozy o treściach religijnych autorów duchowych i świeckich.

| więcej ... |


AKADEMIA KULTURY - BIBLIOTECZNE INICJATYWY, BIBLIOTECZNE AKTYWNOŚCI (BIBA) NA BRUNO SCHULZ. FESTIWAL 2014 
04.11.2014 r.  

Akademia Kultury - BIBA na Bruno Schulz. Festiwal 2014 było wydarzeniem zamkniętym, w którym brali udział bibliotekarze wyłonieni w konkursie przeprowadzonym przez Instytut Książki i Wydawnictwo EMG. Nagrodą w konkursie były szkolenia, które odbywały się podczas festiwali literackich: Bruno Schulz. Festiwal 2014 (Wrocław 14-19 października), Festiwalu Conrada (Kraków 20-26 października) i festiwalu Puls Literatury (Łódź 28 listopada - 7 grudnia).

| więcej ... |


 

  •   strona główna  •  do góry  •