ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2014

 


"PISARZ CHWYTAJĄCY ŻYCIE" CZYLI SPOTKANIE Z PISARZEM KONTRWOWERSYJNYM
20.10.2014 r.  

Tak określiła młodzież świebodzickiego liceum ogólnokształcącego w Świebodzicach Zbigniewa Masternaka, z którym spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach odbyło się 25.09.14 r. Tradycyjnie już biblioteka wypełniła się do ostatniego miejsca. Tym razem nie tylko Seniorzy, ale młodzież i pokolenie "środka" znaleźli się w gronie Przybyłych.

| więcej ... |


KONIE W LITERATURZE I W ŻYCIU
07.10.2014 r.  

4 października 2014 r. biblioteka dziecięca zorganizowała wycieczkę na Ciernie do Hodowli Koni „ Namlikowo”. W wycieczce uczestniczyli uczniowie kl. Vb ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach wraz z opiekunem Agnieszką Kiryczuk. Panie bibliotekarki zaprosiły uczniów na wspólny wyjazd do stadniny koni. Wycieczka miała charakter poznawczy i rekreacyjny.

| więcej ... |


KAPELUSZE, KAPELUSZE KAPELUSZE...
CZYLI SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKA PUBLICZNĄ NA DNIACH SENIORA - WROCŁAW 2014 
30.09.2014 r.  

Wrocławskie "Dni Seniora- Wrocław 2014 " trwające od 19. 09 do 30.09. 14 były bogate w wiele atrakcyjnych, ciekawych i widowiskowych imprez kulturalnych, oświatowych, sportowych i plenerowo-rozrywkowych.Jedną z nich był MARSZ KAPELUSZY impreza, która już na stałe zagościła we Wrocławiu. W tym roku Seniorzy postanowili pobić rekord Guinnessa w ilości osób w kapeluszach, zebranych w jednym miejscu. Dotychczasowy należał do Irlandczyków.

| więcej ... |


Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim biblioteka dziecięca wzmożyła swoją działalność. Proponujemy dzieciom i młodzieży różne formy pracy.

W krainie książki – jest to edukacja czytelnicza dla najmłodszych, która już na stałe została wpisana do kalendarza imprez bibliotecznych Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Raz w miesiącu panie bibliotekarki odwiedzają przedszkola i czytają dzieciom różne bajki. Jeśli jest ładna pogoda to dzieci odwiedzają bibliotekę. Akcja ta trwa od 2007 roku, dzięki niej znacznie wzrosła liczba czytelników. Biorą w niej udział wszystkie świebodzickie przedszkola.

| więcej ... |


SENIORZY I 4 SOKOŁOWSKO FESTIWAL HOMMAGEA' KIEŚLOWSKI.
18.09.2014 r.  

Od 2011 roku w Sokołowsku, w malowniczej uzdrowiskowej miejscowości położonej wśród gór kilka kilometrów od Wałbrzycha odbywa się rokrocznie festiwal filmowy pod nazwą SOKOŁOWSKO FESTIWAL FILMOWY HOMMAGEA' A KIEŚLOWSKI. Powstał on z myślą o Krzysztofie Kieślowskim światowej sławy reżyserze polskim twórcy takich filmów jak: cykl Dekalog, Amator, Spokój, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory: Niebieski, Trzy kolory: Biały i Trzy kolory: Czerwony.

| więcej ... |


NARODOWE CZYTANIE
POD ZNAKIEM TRYLOGII HENRYKA SIENKIEWICZA
17.09.2014 r.  

Już po raz trzeci odbyło się Narodowe Czytanie- akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.W tym roku w dniu 06.09. 2014 r wspólnie czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

| więcej ... |


CZWARTKOWE SPOTKANIE Z ARTYSTAMI CZYLI FESTIWAL "ENSEMBLE" W BIBLIOTECE
17.09.2014 r.  

Światowej sławy muzycy, którzy zagościli na Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki "Ensemble" im. Księżnej Daisy odwiedzili również naszą Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach. Nie bez znaczenia był fakt, że Seniorzy za każdym razem stanowili sporą grupę widzów na wydarzeniach poprzedzającym festiwal, a także to, że czytelnicy MBP w Świebodzicach nie pozostali obojętni na apel organizatorów dokonując wpłat pieniężnych na projekt "WSPIERAM KULTURĘ."

| więcej ... |


SENIORZY I SIERPIEŃ POD ZNAKIEM MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KAMERALISTYKI „ENSEMBLE” IM. KSIĘŻNEJ DAISY W KSIĄŻU 
16.09.2014 r.  

Od 24.08.2014 r do 31.08. 2014 r w Zamku Książ odbywał się Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Ensemble” im. Księżnej Daisy. Była to imprez przygotowana z wielkim rozmachem. Seniorzy skupieni przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz czytelnicy i sympatycy uczestniczyli w niej po raz drugi.

| więcej ... |


"BĘDZIE SIĘ DZIAŁO" CZYLI KULTURALNE PLANY SENIORÓW 
13.08.2014 r.  

II Festiwal Dolnośląskich Tajemnic w Zamku Książ, XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy, a także 4. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieslowski i Dni Seniora we Wrocławiu były tematem roboczego spotkania w dn. 07.08.2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

| więcej ... |


SENIORZY Z MIEJSKĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ NA LETNIEJ AKCJI KULTURALNEJ W ZAMKU KSIĄŻ 
28.07.2014 r.  

Lato w pełni, a w okolicy sporo imprez kulturalnych. Świebodzicka biblioteka stara się zwrócić uwagę swoich czytelników, na te najbardziej atrakcyjne, a co ważne bezpłatne. W lipcowe weekendy w pobliskim Zamku Książ wystartowała IV edycja LETNIEJ AKCJI  KULTURALNEJ  pod patronatem senatora RP Wiesława Kiljana oraz Mecenasa LAK Banku Zachodniego WBK.

| więcej ... |


PÓŁKOLONIA W BIBLIOTECE
25.07.2014 r.  

Dnia 24 lipca 2014 roku bibliotekę dziecięcą odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach . Przybyły one na zajęcia do naszej placówki wraz ze swoimi opiekunami. Pani bibliotekarka krótko i treściwie opowiedziała im o tym co można robić w bibliotece , jakie są formy pracy, co się w niej dzieje, zapoznała z księgozbiorem biblioteki i katalogami. 

| więcej ... |


PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE
21.07.2014 r.  

Przedszkolaki często odwiedzają bibliotekę dziecięcą. Stanowią najmłodszą i najliczniejszą grupę czytelników. Przychodzą do nas na wycieczki , spotkania autorskie, uczestniczą w konkursach plastycznych, ale przede wszystkim wypożyczają książki. Od kilku lat biblioteka współpracuje ze świebodzickimi przedszkolami. Wspólnie prowadzimy edukacje czytelniczą - W Krainie Książki. 

| więcej ... |


WAKACYJNE ZAJĘCIA W BIBLIOTECE
16.07.2014 r.  

Pierwszego tygodnia wakacji, w czwartek 3 lipca, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odwiedziła półkolonia z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych z Cierni. 
Była to niecodzienna okazja zobaczenia biblioteki, nie tylko jako miejsca wypożyczania książek, lecz także miejsca gdzie można się bawić i wspaniale spędzać czas.

| więcej ... |


Przygody Mrówki Podkówki i inne niespodzianki 
10.07.2014 r.   

W słoneczny wtorek, 24 czerwca 2014 roku, Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odwiedziły dzieci z przedszkola „Chatka Puchatka”. Agnieszka Konieczna, Anna Sędziak oraz Agnieszka Okarmus przygotowały dla przedszkolaków trzy niespodzianki. Pierwszą z nich był teatrzyk przedstawiający przygody Mrówki Podkówki i Biedronki Fionki, na podstawie książki Marzenia mrówki Podkówki Bénédicte Carboneill, Elen Lescoat. Dzieci z zapartym tchem słuchały i przyglądały się Mrówce Podkówce, która bardzo chciała latać.  

| więcej ... |


SENIORZY W TEATRZE
CZYLI "KTO TY JESTEŚ?" 
09.07.2014 r.  

Nie zabrakło Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w dn. 12.06.14 r., gdzie byliśmy świadkami ostatniego wydarzenia poprzedzającego XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensamble im. Księżnej Daisy. Tym razem obejrzeliśmy sztukę teatralną w wykonaniu Matyldy Damięckiej, Agaty Bondarowicz oraz Jarosława Sacharskiego. Spektakl ten był prezentowany podczas IX edycji Festiwalu w 2012 r., gdzie opiekę artystyczną nad (wtedy jeszcze) adeptami sztuki aktorskiej sprawowała Beata Fudalej, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

| więcej ... |


Relacja z III Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej w Świebodzicach
24.06.2014 r.  

Nietypowy dla Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej czas, sprawił że 3. edycja tej akcji wyglądała odmiennie niż zazwyczaj. Z powodu zaplanowanych dużo wcześniej wydarzeń kulturalnych, w których uczestniczyli członkowie DKK, do udziału w dyskusji zaproszona została młodzież z koła historycznego Liceum Ogólnokształcącego, z opiekunem tego koła, historykiem Mariuszem Motakiem. Przedmiotem dyskusji była książka Jana Karskiego Tajne państwo, która ukazała się w Polsce równo 70 lat po jej pierwszym wydaniu w Stanach Zjednoczonych.

| więcej ... |


XI DOLNOŚLĄSKIE SPOTKANIE PISARZY Z MŁODYM CZYTELNIKIEM Z KSIĄŻKA NA WALIZKACH 2014 
NASTĘPCY MAKUSZYŃSKIEGO DZIECIOM

11.06.2014 r.  

6 czerwca 2014 roku w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach gościła autorka książek dla dzieci Barbara Gawryluk, która przyjechała na zaproszenie biblioteki dziecięcej. Pisarka jest absolwentką filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. 

| więcej ... |


DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ MŁODYCH RECENZENTÓW
KORNELA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

11.06.2014 r.  

Konkurs został ogłoszony przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Oleśnicy. Adresowany był on do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Miał na celu zachęcenie dzieci i młodzież do czytania, kształtowanie kultury literackiej uczniów oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej młodych twórców. Należało przygotować pracę w jednej z dwóch kategorii: literackiej lub plastycznej. Biblioteka dziecięca wzięła udział w konkursie. Wpłynęły 32 prace plastyczne indywidualne i jedna zbiorowa.. Komisja składająca się z bibliotekarek wybrała 16 prac, które zostały wysłane do Oleśnicy. Pozostałe można podziwiać na wystawce w bibliotece.

| więcej ... |


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ŚWIEBODZICACH
NA 7. FESTIWAL REŻYSERII FILMOWEJ W ŚWIDNICY.

10.06.2014 r.  

Po raz drugi grupa Seniorów oraz pozostałych użytkowników i sympatyków MBP w Świebodzicach wzięła udział w święcie promującym twórczośc reżyserską na 7. Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy, który odbył się w dniach 01.06-06.06.14. Główną ideą festiwalu było wprowadzenie widza w świat sztuki reżyserskiej, a także edukacja filmowa młodzieży (stąd „stare” filmy w repertuarze).

| więcej ... |


III Ogólnopolska Dyskusja Literacka
04.06.2014 r.  

Już po raz trzeci odbywa się Ogólnopolska Dyskusja Literacka, na którą zaprasza również Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach. W tym roku dyskusja dotyczyć będzie książki Tajne państwo Jana Karskiego. Z okazji stulecia urodzin Jana Karskiego Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. Tajne państwo Jana Karskiego to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących II wojny światowej. Książka, posiadająca elementy powieści szpiegowskiej, jest przede wszystkim dokumentem zdającym relację z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady. 

| więcej ... |


DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE
03.06.2014 r.  

Z okazji zbliżającego się święta dzieci biblioteka dziecięca nie zapomniała o swoich najmłodszych czytelnikach. 30 maja w piątek dzieci wzięły udział w grach i zabawach ruchowych , konkursach kolorowały obrazki oraz grały w gry planszowe. Inicjatorkami imprezy były panie Agnieszka Konieczna i Anna Sędziak. Były one uczestniczkami szkolenia pt. „Animator zabaw dla dzieci” we Wrocławiu. 

| więcej ... |


EUROPEJSKA NOC MUZEÓW
CZYLI MBP W ŚWIEBODZICACH ŁĄCZY POKOLENIA.

27.05.2014 r.  

17.05.14 obchodzono EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW. W tym dniu muzea udostępniane są zwiedzającym w późnych godzinach wieczornych, a dodatkowo, co jest niewątpliwą atrakcją- bezpłatnie. 
W okolicach Świebodzic można było odwiedzić Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu (ul. 1 Maja), Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Gross- Rosen w Rogoźnicy.

| więcej ... |


SENIORZY POLECAJĄ SENIOROM CZYLI SPOTKANIE W DYSKUSYJNYM KLUBIE SENIORA
19.05.2014 r.  

W czwartkowe popołudnie 15.05.14 r. w naszej bibliotece spotkali się Seniorzy, aby porozmawiać o książkach, polecić te, które utkwiły w pamięci i są godne przeczytania. To było bardzo ciekawe i interesujące popołudnie. Rekomendowane publikacje miały różnorodną tematykę, a więc dla każdego z Seniorów na pewno znalazła się książka warta umieszczenia na listę pozycji do przeczytania.

| więcej ... |


,,A MUZYKA W SERCU GRA'' – czyli emocje jakie wywołuje muzyka 
13.05.2014 r.  

Po raz kolejny Seniorzy skupieni przy MBP gościli na koncercie zapowiadającym XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im.księżnej Daisy. Tym razem wybraliśmy się do Filharmonii Sudeckiej na koncert zespołu SILLAGE QUINTET, w składzie:KORNELIA GRĄDZKA-skrzypce, DANUTA KULISZ-skrzypce, WADIM ZARYCH -altówka, DOBRAWA CZOCHER- wiolonczela, NATALIA CZEKAŁA-fortepian.

| więcej ... |


Następcy Makuszyńskiego Dzieciom
Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH Po Dolnym Śląsku

12.05.2014 r.  

Jedenaste spotkanie pisarzy z młodym czytelnikiem
Dnia 6 czerwca 2014 r. o godz. 10:45 w Miejskim Domu Kultury na
ul. Wolności 13 odbędzie się spotkanie z Barbarą Gawryluk autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie zapraszamy.

| więcej ... |


„KRIOTERAPIA. TO WATRO WIDZIEĆ.”- SPOTKANIE AUTORSKIE ZE ZBIGNIEWEM KOŁBĄ.
30.04.2014 r.  

Gościem MBP w Świebodzicach w dniu 10.04.2014 r. był Zbigniew Kołba, autor książki „Krioterapia. To warto wiedzieć.” Książka powstała pod wpływem praktyki, albowiem Zbigniew Kołba, z pochodzący z Olkusza, z wykształcenia magister rekreacji ruchowej, tam prowadzi gabinet krioterapi.

| więcej ... |


ENERGETYCZNIE I OPTYMISTYCZNIE W ALCHEMII TEATRALNEJ CZYLI SPOTKANIE Z KINGĄ PREIS
30.04.2014 r.  

Nie mogło zabraknąć Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach na niecodziennym wydarzeniu, jakie miało miejsce w świdnickim teatrze, gdzie w ramach projektu Alchemii Teatralnej w dniu 4.04.2014 r. gościem była Kinga Preis. Ta znakomita aktorka, znana szerokiej publiczności z takich seriali jak „Ojciec Mateusz” i „Ja to mam szczęście”, a tak naprawdę królowa drugiego planu wystąpiła w wielu filmach: „Farba”, „Poniedziałek”, „To ja złodziej”, „Wtorek”, „Cisza”, „Komornik”, „Samotność w sieci”, „Domie złym”, „Róży”, „Sali Samobójców”, „W ciemości” czy „Pod Mocnym Aniołem.

| więcej ... |


SMAK "ENSAMBLE"
CZYLI SENIORZY NA I- SZYM KONCERTCIE ZAPOWIADAJĄCY XI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KAMERALISTYKI IM. KSIĘŻNEJ DAISY W KSIĄŻU. 

11.04.2014 r.  

03.2014 r. rozpoczął się cykl promujący XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Ensamble" im. Księżnej Daisy, w którym nie zabrakło Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach.
Pierwszy z koncertów odbył się w przepięknej sali Witrażowej Ratusza Miejskiego w Wałbrzychu. Publiczność przywitał Marcin Markowicz, dobrze znany Seniorom koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej, współtwórca "Ensemble" oraz dyrektor artystyczny przedsięwzięcia. Wprowadził nas w klimat festiwalu, zapowiadając jaka duchowa uczta została przygotowana dla wiernej publiczności na przełomie sierpnia i września w Zamku Książ.

| więcej ... |


DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE CZYLI O BEZPIECZEŃSTWIE I KRADZIEŻY "NA WYRWĘ"
08.04.2014 r.  

Z okazji Święta Kobiet w dniu 06.03.14 w bibliotece odbyło się spotkanie Seniorów. Czas ten przeznaczono nie tylko na pogaduchy i powspominanie jak 8 marca obchodzono przed laty, ale była to również okazja do wysłuchania przygotowanej pogadanki na temat kradzieży na "wyrwę", przez zaprzyjaźnionego od lat z naszą biblioteką czytelnika, a w chwili obecnej policjanta, pana Dariusza Kubiszewskiego.

| więcej ... |


"NORMALNOŚĆ JEST WZGLĘDNA" CZYLI TRUDNE ROZMOWY O ŻYCIU
05.03.2014 r.  

W dniu 20.02.14 r. odbyło się spotkanie Seniorów pod hasłem "Normalnośc jest względna", poruszająca temat tolerancji i akceptacji, a taże życia rodzin, gdzie jeden z członków jest niepełnosprawny. Przyczynkiem do dyskusji były wybrane obrazy z australijskiego filmu: "Czarny balonik" .

| więcej ... |


PLEBISCYT KSIĄŻKA 2013 ROKU
06.02.2014 r.  

Dnia 4.02.2014 r. w bibliotece dziecięcej odbyło się rozwiązanie plebiscytu na książkę roku 2013. Ogłoszono go w listopadzie ubiegłego roku. Wzięło w nim udział 60 osób, w tym dzieci i młodzież. Do specjalnie przygotowanego pudełka wrzucano karteczki z tytułem ulubionej książki . Następnie pani bibliotekarka wyciągnęła wszystkie kartki, wypisała tytuły książek i podliczyła głosy. Wśród najmłodszych czytelników jednogłośnie zwyciężyła „Martynka”. 

| więcej ... |


SENIORZY I I SPOTKANIA OPEROWE NA PODUCHACH 
05.02.2014 r.  

W niedzielne popołudnie grupa Seniorów skupionych przy MBP w Świebodzicach swój azymut skierowała do zamku Książ, gdzie 2.02.14 r. rozpoczął się cykl edukacyjny pod nazwą SPOTKANIA OPEROWE NA PODUCHACH.

| więcej ... |


UCZYMY SIĘ KORZYSTAĆ ZE SŁOWNIKÓW I ENCYKLOPEDII 
28.01.2014 r.  

Lekcje biblioteczne są jedną z wielu form pracy biblioteki ze swoimi użytkownikami. Najczęściej adresowane są do dzieci szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich, a przeprowadzane po to, aby pozyskać nowych czytelników, a także sprawić, by użytkownicy biblioteki odnaleźli się wśród tysięcy książek, by potrafili z nich korzystać i nie czuli lęku i niepewności przed przekroczeniem progu placówki kulturalnej.

| więcej ... |


„WIELKA SŁAWA TO ŻART” CZYLI
KARNAWAŁOWA STRAUSS GALA I INAUGURACYJNE SPOTKANIE SENIORÓW MBP W ŚWIEBODZICACH.

28.01.2014 r.  

Z uwagi na prace remontowe w bibliotece przy ul. Świdnickiej 15, rok 2014 będzie bardzo trudnym okresem dla prowadzenia działalności edukacyjno- kulturalnej w takim zakresie jak to było dotychczas, a większość z zajęć musi na ten czas zmienić nieco formę. Nie chcąc jednak rezygnować z naszych spotkań i oferty skierowanej dla najstarszych czytelników, pierwsze spotkanie Seniorów odbyło się poza terenem placówki.

| więcej ... |


 

  •   strona główna  •  do góry  •