ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2012

 


W kręgu zła na spotkaniu autorskim Joanny Bator
27.11.2012 r.  

Zło jest takie łatwe, nie wymaga wysiłku, a dobro… dobro jest trudne, wymaga codziennego starania, zmagania się ze światem i własnym umysłem mówiła Joanna Bator na spotkaniu z czytelnikami w świebodzickiej Bibliotece.

                Te słowa pojawiły się przy okazji rozmowy o najnowszej książce pisarki Ciemno, prawie noc, której akcja dzieje się w Wałbrzychu. Jednak rozmowa o twórczości Joanny Bator rozpoczęła się od jej pierwszej książki Kobieta, którą autorka uważa za wprawkę do swojego późniejszego pisarstwa. Ta książka powstała w okresie poszukiwań i pytań o dalszą drogę życiową, jakie stawiała sobie wtedy autorka. Nie ucieka ona od młodzieńczych fascynacji, która pojawia się na kartach książki w osobie Lou Andreas Salome jak również literackich i filmowych inspiracji jak Bridget Jones czy bohaterki Seksu w wielkim mieście.

| więcej ... |


KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2012
14.11.2012 r.  

Przez szesnaście lat organizatorem Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej był Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, a Oddział Dziecięcy w Świebodzicach uczestniczył w nim już przez osiem lat. Toteż wielki był nasz żal, gdy okazało się , że Jaworzyna zrezygnowała z organizowania konkursu. 

| więcej ... |


"Czas jest wszystkim"
Napoleon Bonaparte

 
KLEPSYDRA
-
fot. Joanna Czogała
" Człowiek od dawna posiada świadomość upływu czasu. Wszystko, czym obdarzyła nas natura, jest związane z ruchem, który odbywa się w czasie i przestrzeni.(...)Każdy z nas na co dzień doświadcza upływu czasu. Wynika to ze zmian, które obserwujemy w nas samych i w otaczającym nas świecie.(...)Nasuwa się cały szereg pytań. Ile jest czasów i który z nich jest najważniejszy? Czy czas astronomiczny, wyznaczany przez położenia ciał niebieskich, jest doświadczany w taki sam sposób jak czas biologiczny, wyznaczany na przykład przez tempo procesu ewolucji lub rozwoju organizmów żywych? A czas psychologiczny? Czy czas nudy i czas intensywnych doznań to ten sam czas? W życiu codziennym doświadczamy "rozwlekłości" czasu w oczekiwaniu i "kurczenia" się go w przyrodzie, ale w naszej pamięci z reguły nie zachowuje się czas nudy i monotonii, a "rozbudowany", bo zapełniony szczegółami wydaje się we wspomnieniach czas przeżywanych intensywnych zmian.(...) 

| więcej ... |


20 tys. zł dla biblioteki
30.10.2012 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach otrzymała dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy zł na zakup komputerów i urządzenia wielofunkcyjnego. Dotacja została przyznana przez Instytut Książki, w ramach programu Kraszewski.

 

| więcej ... |


Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Bator
29.10.2012 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Joanną Bator, pisarką i publicystką. Joanna Bator jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i doktorem filozofii. Szerokiej publiczności znana jako autorka powieści Piaskowa Góra, Chmurdalia, Kobieta oraz zbioru reportaży Japoński wachlarz, powroty.

 

| więcej ... |


KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO FUNENGLISH TYLKO W BIBLIOTECE
16.10.2012 r.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat na bezpłatny, komputerowy kurs języka angielskiego FunEnglish. Kurs łączy naukę z zabawą, zawiera sporą ilość multimediów, takich jak gry edukacyjne, filmy, piosenki, fotolekcje, czy obrazkowy słownik. Wszystko to sprawia, że nauka z FunEnglish to zabawa i przyjemność.

| więcej ... |


TO JUŻ TYSIĄC KLUBÓW…
10.09.2012 r.

W tym roku mija 5 lat od rozpoczęcia działalności Dyskusyjnych Klubów Książki. Właśnie niedawno został zarejestrowany tysięczny Klub w Polsce i z tej okazji Instytut Książki, który koordynuje program poprosił Klubowiczów o garść refleksji (w formie ankiety) związanych z działalnością Klubów, z dyskusjami o książkach i innymi ważnymi dla tej działalności informacjami. Temu właśnie poświęcone było sierpniowe spotkanie świebodzickiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

| więcej ... |


„… MYŚMY SĄ WOJSKO…”
21.08.2012 r.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego odbyła się w Oddziale Dziecięcym Biblioteki uroczystość mianowania na stopnie podoficerskie. Awanse otrzymali:  st. sierż. Zdzisław Komarnicki, st. sierż. Zygmunt Szlosek, st. sierż. Zbigniew Zaniewski, st. kpr. Władysław Bielak. Akty mianowania wręczał w imieniu Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku mjr Marek Tomaszewski.  

| więcej ... |


mojestypendium.pl - zapraszamy
26.07.2012 r.

Jesteś uczniem, studentem lub doktorantem? Pasjonujesz się sportem? Masz artystyczną duszę? Sprawdź możliwości finansowania swojego dalszego rozwoju! W bazie serwisu mojestypendium.pl czeka ponad 4000 informacji dotyczących stypendiów, grantów i konkursów! W ubiegłym roku odwiedzający serwis mogli ubiegać się o stypendia o łącznej wartości 111 mln zł.

Odwiedź serwis www.mojestypendium.pl

| więcej ... |


Rozstrzygnięcie konkursu
30.06.2012 r.

Rzęsisty deszcz nie przeszkodził w spotkaniu laureatek konkursu " Na najlepszą książkę w bibliotece", ogłoszonego na początku maja, a rozstrzygniętego na koniec miesiąca. Zaproszone Panie (bo plebiscyt tym razem wygrały kobiety) na spotkaniu 21 czerwca 2012 roku zjawiły się w komplecie.

| więcej ... |


Millennium znów na czele
13.06.2012 r.

Nie było zaskoczenia wynikami konkursu czytelniczego ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach, w miesiącu maju. Najwięcej głosów otrzymała trylogia kryminalna Millennium Stiega Larssona (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął). Wydana już po śmierci Larssona trylogia, której każdy z tomów liczy ponad siedemset stron, od kilku już lat utrzymuje się w czołówce bestsellerów czytelniczych, co świadczy o tym, że inteligentna intryga kryminalna, wyrazista para bohaterów oraz dobrze opowiedziana fabuła to sprawdzone sposoby na czytelniczy hit.

| więcej ... |


JOANNA OLECH Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH 2012 W DOLNOŚLĄSKICH OGRODACH SZTUKI
06.06.2012 r.

31 maja 2012 roku w przeddzień Dnia Dziecka, Świebodzice odwiedziła autorka poczytnych książek dla dzieci Pani Joanna Olech. Przyjechała do nas w ramach akcji „Z Książką na walizkach”, które w tym roku przebiegało pod hasłem „W Dolnośląskich ogrodach sztuki.” Było to już 9 spotkanie pisarzy z młodymi czytelnikami. Tym razem z walizką i swoimi książkami po Dolnym Śląsku podróżowało 8 pisarzy i ilustratorów. 

| więcej ... |


Rozgrzewka czyli spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem.
29.05.2012 r.

W ramach rozgrzewki przed Euro 2012 odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach spotkanie poświęcone piłce nożnej. Gośćmi tego spotkania byli Dariusz Rekosz i nadkom. Robert Topolski. Pierwszy jest pisarzem i autorem słuchowisk radiowych. Z zawodu informatyk, książki pisze od 2005 roku. Twórczość Dariusza Rekosza to kryminały, książki dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniu Dariusz Rekosz mówił o swojej ostatniej książce Piłka Nożna. O co w tym wszystkim chodzi ? Wydanie tej książki świetnie wpisało się w gorączkowe przygotowania do Euro 2012. Dla tych, którzy na piłce nożnej się znają była to raczej powtórka wiadomości – dla tych, którzy niekoniecznie pilnie śledzą rozgrywki piłkarskie, wiele cennych uwag dotyczących zasad gry w futbol: rozgrywania meczu, ubrań zawodników i sędziego, obuwia, gestów jakimi posługują się sędziowie i kilka innych ciekawostek.

| więcej ... |


UWAGA DŁUŻNICY KSIĄŻEK!!!
30.04.2012 r.

INFORMUJEMY WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW MIEJSKIEJ BIBLIUOTEKI PUBLICZNEJ W ŚWIEBODZICACH, KTÓRZY ZALEGAJĄ ZE ZWROTEM KSIĄŻEK, ŻE W MIESIĄCU MAJU MOŻNA ODDAĆ KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI BEZ PONOSZENIE OPŁAT ZA NIETERMINOWY ZWROT. 

ROZGRZEWKA PRZED EURO 2012
15.05.2012 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem, autorem książek i słuchowisk radiowych poświęconych piłce nożnej (Piłka Nożna. O co w tym wszystkim chodzi ?) i sędzią piłkarskim.
Gościem spotkania będzie również nadkom. Robert Topolski (specjalista ds. prewencji kryminalnej) z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, który opowie o bezpieczeństwie na stadionach podczas Mistrzostw Europy 2012.

Spotkanie odbędzie się 24 maja 2012 roku, o godz. 17.00 w Oddziale Dziecięcym Biblioteki przy ul. Wolności 23 (mały budynek dydaktyczny SP nr 3).

Z A P R A S Z A M YBEZPIECZNY INTERNET
22.05.2012 r.

W cyklu "Bezpieczny internet" młodzież z Gimnazjum nr 2 uczestniczyła w kolejnym spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Świebodzicach, tym razem zatytułowanej "Internet, a przyjaźń, znajomości wirtualne, bezpieczne czy nie?"

Celem spotkania było:

 • ukazanie możliwości zawierania przyjaźni przy pomocy internetu
 • uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z korzystania z internetu

| więcej ... |


UWAGA KONKURS!!!
07.05.2012 r.

Miejska Biblioteka w Świebodzicach ogłasza PLEBISCYT ZA NAJLEPSZĄ KSIĄŻKĘ W BIBLIOTECE. Chętni mogą brać udział w zabawie do 30.05.2012 r. Dla czytelników, którzy wezmą udział w konkurskie rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

| więcej ... |


BEZPIECZNY INTERNET
24.04.2012 r.

Internet jest miejscem gdzie można znaleźć różne formy twórczego działania, takie jak: fotografie, grafiki, muzykę, filmy czy treści ujęte w artykuły, blogi i wpisy na forum. Warto wiedzieć w jaki sposób można z nich korzystać nie naruszając praw autorskich, ponieważ każdemu z tych dzieł przysługuje ochrona prawna. 

 

| więcej ... |


SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM KLASEM
30.03.2012 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach przygotowała szczególnie bogatą ofertę na marzec 2012 roku. Ósmego marca odbyła się uroczystość przekazania bibliotece obrazów Hanny Krzewskiej-Lis, przez jej córkę i wnuczkę Klary i Antoniego Lisów, piętnastego marca odbyło się spotkanie autorskie, a 22  marca projekcja filmu Lejdis (reż. Tomasz Konecki).  

| więcej ... |


I OKP "O Trzos Króla Eryka" - do 23.04.2012
22.03.2012 r.

 
Regulamin I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Trzos Króla Eryka"

 1. Darłowski Ośrodek Kultury ogłasza I Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Trzos Króla Eryka"
 2. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział twórcy, piszący w języku polskim, którzy ukończyli 16 lat.
 3. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie 3 wierszy własnego autorstwa, o dowolnej tematyce /oraz, nieobowiązkowo, 1 wiersza o tematyce morskiej / w 4 egzemplarzach, w formie wydruku na papierze, w formacie A4 - do dnia 23.04.2012 na adres:

| więcej ... |


Spotkanie autorskie z Wojciechem Klasem
06.03.2012 r.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Klasem, współautorem książki Kościelscy ród, fundacja, nagroda, które odbędzie się dnia 15 marca 2012 roku w Oddziale Dziecięcym Biblioteki o godzinie 17.00. Na spotkaniu będzie można kupić książkę z autografem autora w cenie 30 zł.

| więcej ... |


KONKURSY
05.03.2012 r.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego organizuje konkurs poetycki dla twórców z Dolnego Śląska oraz konkurs dla dolnośląskich seniorów na wspomnienia.
Poniżej szczegółowe informacje dla naszych Czytelników i osób zainteresowanych.
 • Moja pierwsza praca zawodowa - wspomnienia dolnośląskich seniorów
  Zapraszamy wszystkich seniorów (osoby wieku 50 lat i więcej) do wzięcia udziału w konkursie na wspomnienia pt. "Moja pierwsza praca zawodowa - wspomnienia dolnośląskich seniorów" - pomóżcie nam poznać Dolny Śląsk w minionych dekadach widziany Waszymi oczami.
   
 • Konkurs "Młody Poeta Dolnego Śląska" - II edycja
  Zapraszamy wszystkich twórców młodych wiekiem i duchem do udziału w konkursie na wiersz, organizowany przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną w ramach corocznych targów książki regionalnej SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy.

| więcej ... |


"TYDZIEŃ E-KSIĄŻKI 2012" - ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI
06.03.2012 r.

PLIKI DO POBRANIA:


MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA ODDZIAŁ DZIECIĘCY
23.02.2012 r.

Serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do biblioteki , której siedziba mieści się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 na ul.Wolności 23(koło targowiska).

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek,Wtorek,Środa, Piątek : od 10:00 do 18:00
 • Czwartek , sobota biblioteka nieczynna.

Wakacje:

 • Poniedziałek, Środa : od 10:00 do 18:00
 • Wtorek, Piątek : od 9:00 do 15:00
 • Czwartek , sobota biblioteka nieczynna.

ADRES:
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA ODDZIAŁ DZIECIĘCY
58-160 Świebodzice, ul.Wolności 23 
tel. 0-74 666-95-76

PROSIMY DŁUŻNIKÓW O ZWROT KSIĄŻEK!


KRAJOWA WYSTAWA LITERATURY FILATELISTYCZNEJ
„ŚWIEBODZICE 2011”

13.01.2012 r.

60 rocznica powstania Sekcji Młodzieżowej Polskiego Związku Filatelistów
w Świebodzicach stała się doskonałą okazją do zorganizowania Krajowej Wystawy Literatury Filatelistycznej „Świebodzice 2011”. Tego zadania podjął się Polski Związek Filatelistów aktyw Koła Nr 1 im. Pionierów Świebodzickiej Filatelistyki.

| więcej ... |


XVI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2011
13.01.2012 r.

Dnia 13 października 2011 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz ósmy zorganizował eliminacje gminne do XVI Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, którego organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

| więcej ... |


  KOPA LAT - czyli 60 lecie Miejskiej Biblioteki w Świebodzicach 

część 1

część 2


 

  •   strona główna  •  do góry  •