ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2009

 


Wytnij sobie kwiatek czyli jak ozdobić stół - spotkanie autorskie z Panem Rajmundem Królikiem 
16.12.2009 r.
Gościem ostatniego w 2009 roku spotkania autorskiego był Pan Rajmund Królik. Rodowity Świebodziczanin i mieszkaniec naszego miasta. W tym roku wydał dwie książki poświęcone carvingowi. Carving to dekorowanie stołu i potraw wycinanymi czy wręcz rzeźbionymi warzywami i owocami. Fantazyjnie powycinane dodają niezwykłej wręcz atrakcyjności potrawom jak i samemu stołowi. Sztuka carvingu wywodzi się z Tajlandii i jest bardzo stara a jej powstanie wiąże się z tajskim świętem nazwanym Loi Kratong. 

| więcej ... |


Jadą, jadą, misie …
16.12.2009 r.
W listopadowy ranek ulicami miasta dziarskim krokiem szły do szkoły dzieci. W tym dniu oprócz tornistrów niosły także swoje ulubione misie. 25 listopada jest Święto Pluszowego Misia, dlatego pluszowe przytulanki zawitały w progi przedszkoli, szkół i oczywiście biblioteki.
Już kolejny rok Biblioteka Dziecięca obchodzi Święto Misia – nie tylko ulubionej dziecięcej przytulanki, ale również bohatera wielu bajek, opowiadań, wierszyków i piosenek. Wszystkie dzieci znają Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, czy Paddingtona. Jest jeszcze wiele innych książkowych niedźwiadków, które warto poznać. Zapraszamy zatem naszych małych i dużych czytelników do biblioteki.

| więcej ... |


Spotkanie autorskie z Panem Rajmundem Królikiem
07.12.2009 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Panem Rajmundem Królikiem autorem książek Carving i Księga carvingu. Carving to dekorowanie potraw oraz stołu owocami i warzywami. Częścią spotkania będzie pokaz w wykonaniu autora i mistrza tej sztuki.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia 2009 roku (czwartek) o godz. 12.00 
w bibliotece przy ul. Świdnickiej 15.

| więcej ... |


KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ – FINAŁ DOLNOŚLĄSKI
02.11.2009 r.
Etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej odbył się w dniach 21-22-23 października 2009 roku w Jaworzynie Śląskiej. W I kategorii wiekowej wyróżnienia otrzymały : Aleksandra Mazurkiewicz (Opiekun Małgorzata Krzan) i Julia Byra (Opiekun Justyna Gąsior). W II kategorii wiekowej I miejsce zajęła Beata Mitura (Opiekun Elwira Kirklo-Rusek) a wyróżnienia otrzymali: Dominika Sikorska i Piotr Ciołek (Opiekun Halina Serafin). W III kategorii wiekowej wyróżniona została Julita Kuriata (Opiekun Irena Horbaczewska).

| więcej ... |


XIV KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2009
12.10.2009 r.

ELIMINACJE GMINNE

Dnia 08 października 2009 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Wolności 23 w Świebodzicach już po raz szósty odbyły się eliminacje gminne do XIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej organizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej.

| więcej ... |


Spotkania czwartkowe
06.10.2009 r.

Dnia 24 września 2009 roku w nowej siedzibie Oddziału Dziecięcego Biblioteki przy ulicy Wolności 23 odbyło się spotkanie świebodzickiej kadry oświatowej - dyrektorów szkół, przedszkoli, nauczycieli-bibliotekarzy oraz władz samorządowych w osobach: Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Elżbiety Horodeckiej, Burmistrza Miasta Pana. Bogdana Kożuchowicza, Zastępcy Burmistrza Pana Zbigniewa Opalińskiego oraz Naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Pani Zofii Choińskiej. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie świebodzickiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

| więcej ... |


KAŻDY MA ULUBIONE KSIĄŻKI SWOJEGO DZIECIŃSTWA -
SPOTKANIE Z PISARZEM I WYDAWCĄ WOJCIECHEM KARWACKIM

15.09.2009 r.
Dnia 07 września 2009 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w swoim nowym lokalu przy ul. Wolności 23 (budynek Szkoły Podstawowej Nr 3) gościł pisarza i wydawcę pana Wojciecha Karwackiego. W spotkaniu z zaproszonym gościem uczestniczyło 86 uczniów klas III ze świebodzickich Szkół Podstawowych Nr 2, 3, 4 oraz ze Szkoły Integracyjnej z Cierni.

| więcej ... |


KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2009
20.08.2009 r.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz szósty zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich do udziału w XIV Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej. Konkurs organizuje Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

| więcej ... |


NOWY LOKAL
04.08.2009 r.
Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zaprasza czytelników do nowego lokalu mieszczącego się przy ulicy Wolności 23, w budynku Szkoły Nr 3 ( obok targowiska). W czasie wakacji biblioteka czynna jest od godz.9.00 do godz 15.00 oprócz czwartków, sobót i niedziel.

| więcej ... |


PODSUMOWANIE EDUKACJI CZYTELNICZEJ "W KRAINIE KSIĄŻKI"
(wrzesień 2008 - czerwiec 2009)

04.08.2009 r.
Realizowana w latach 2007-2008 edukacja czytelnicza "W Krainie Książki" spotkała się z dużym zainteresowaniem oraz bardzo życzliwym przyjęciem zarówno Pań Wychowawczyń z Przedszkoli jak i samych przedszkolaków, a co najważniejsze przyniosła wymierne efekty w postaci większej liczby nowych czytelników. Od września 2008 roku bibliotekarki Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak ponownie zaprosiły świebodzickie Przedszkola do współpracy.

| więcej ... |


KARZĄCE RAMIĘ SPRAWIEDLIWOŚCI CZYLI O URZĘDZIE KATA W ŚWIEBODZICACH
12.06.2009 r.
Gościem ostatniego przed wakacjami spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej był Pan Daniel Wojtucki, historyk-archiwista, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujący się zabytkami prawa karnego na Śląsku. Jest współautorem książki Pomniki dawnego prawa karnego na pograniczu polsko-czeskim ale nie o niej była mowa. Pan Daniel Wojtucki na przykładzie Świebodzic omówił jeden z "zawodów", który nieodłącznie wiązał się z prawodawstwem przez całe wieki. Ten zawód to kat i jego właśnie działalność była przedmiotem czerwcowego spotkania.

| więcej ... |


Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie
03.06.2009 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie autorskie z Danielem Wojtuckim, historykiem-archiwistą, doktorantem Uniwersytetu Wrocławskiego (Instytut Historyczny), współautorem książki Pomniki dawnego prawa karnego na pograniczu polsko-czeskim. Temat spotkania: Kat i jego warsztat pracy na przykładzie Świebodzic 
od XVII do połowy XIX wieku.  

| więcej ... |


Pisarz z gitarą - Spotkanie z Kazimierzem Szymeczką
11.05.2009 r.
 

Dnia 07 maja 2009 roku Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach zaprosił na spotkanie autora książek dla dzieci i młodzieży pana Kazimierza Szymeczkę. Impreza z uwagi na liczną grupę biorących w nim udział dzieci (około 100 uczniów klas IV, V i VI ze świebodzickich szkół podstawowych) odbyła się w Miejskim Domu Kultury.

| więcej ... |


O ŚWIEBODZICACH - NAUKOWO
30.04.2009 r.

W ramach obchodów jubileuszu 730 - lecia Świebodzic odbyła się w dniu 18 kwietnia 2009 roku sesja popularnonaukowa. Przypadło to w sobotę aby jak największa liczba zainteresowanych mogła w tym ważnym intelektualnym wydarzeniu wziąć udział. Otwarcia sesji dokonała Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Elżbieta Horodecka, która witając gości mówiła , że duszę miasta stanowią jego mieszkańcy. Kontynuując niejako ten wątek, prowadząca Małgorzata Grudzińska podkreśliła lokalny potencjał naukowy pozwalający na zorganizowanie takiej konferencji.

| więcej ... |


BIBLIOTEKA DLA SENIORÓW
04.04.2009 r.
Miejska Biblioteka Publiczna oferuje nowe usługi biblioteczne skierowane do seniorów.
Ich realizacja przebiegać będzie trójtorowo z wykorzystaniem zarówno tradycyjnego nośnika słowa pisanego jakim jest książka w formie kodeksowej jak i nowoczesnych nośników informacji jak film i internet. Mamy nadzieję, że projekt ten zostanie z dużym zadowoleniem przyjęty przez naszych czytelników i użytkowników.

| więcej ... |


Stare kobiety są solą ziemi, czyli wieczór autorski Jolanty Wiechy
03.04.2009 r.

Gościem marcowego Dyskusyjnego Klubu Książki była autorka debiutanckiej książki Przebierz się za Niemkę. Urodzona i wychowana we Wrocławiu Jolanta Wiecha, ku miłemu zaskoczeniu świebodzickich bibliotekarek, okazała się naszą koleżanką po fachu. Niestety, krótki dwugodzinny czas spotkania autorskiego nie tylko nie pozwolił na wymianę doświadczeń zawodowych, ale z trudem wystarczył na omówienie i dyskusję nad książką. Tym bardziej, że tym razem spotkanie wzbogaciły aktorskie popisy Anny Golonki (aktorka teatralna), w wykonaniu której usłyszeliśmy monologi Frau D.

| więcej ... |


 Spotkanie z Jolantą Wiechą, 
 
autorką książki Przebierz się za Niemkę

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z Jolantą Wiechą, autorką książki Przebierz się za Niemkę. Debiutancka książka Jolanty Wiechy to pogodna, zaprawiona humorem ale i miejscami gorzka opowieść o trudnej relacji dwóch kobiet - schorowanej, starszej Niemki i opiekującej się nią polskiej gastarbaiterki. Autorka, pisząc o Frau D. nie zamierzała odegrać się za doznane przykrości (trzeba tutaj dodać, że historia jest prawdziwa). Wręcz przeciwnie - nieco górnolotnie chce nawet, by książka była jej prywatnym wkładem w porozumienie między narodami. 
Dialogi z tej książki zaprezentuje wrocławska aktorka Anna Golonka.

Spotkanie odbędzie się dnia 26 marca 2009 roku o godz. 17.00 
w Bibliotece przy ul. Świdnickiej 15.


KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI CZYLI OWOCOWE SPOTKANIE Z IZABELĄ SOWĄ
04.03.2009 r.

Gościem lutowego spotkania była młoda - ale o sporym dorobku pisarskim autorka - Izabela Sowa. W ramach akcji Autor na żądanie Izabela Sowa odwiedziła biblioteki na Dolnym Śląsku, w tym także świebodzicką.  Autorka mówiła o swoim dzieciństwie w Stalowej Woli, z której pochodzi. Mój dom był bardzo demokratyczny - wspomina pisarka. Mama wychowywała mnie trochę po hippisowsku ale z pdkreśleniem ogromnego szacunku dla innych. Tolerancja to jest właśnie kapitał, który Izabela Sowa otrzymała na dalsze życie. Temat wywiązał się przy okazji dyskusji nad książką Ścianka działowa.

| więcej ... |


SPOTKANIE Z BARTŁOMIEJEM RANOWICZEM
18.02.2009 r.

W kilkuletniej już tradycji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach styczniowe spotkania są zwykle bardziej związane z regionalizmem niż pozostałe organizowane w trakcie roku. Bądź to przez osobę twórcy związanego z regionem bądź ze względu na tematykę spotkania.

| więcej ... |


Spotkanie z Mariuszem Urbankiem
04.02.2009 r.

W drugim tygodniu ferii zimowych najmłodsi czytelnicy naszej biblioteki mieli okazję spotkać się z Panem Mariuszem Urbankiem - dziennikarzem, felietonistą i pisarzem. Ponadto miłośnikiem Wrocławia i Dolnego Śląska, w którym zakochał się po przyjeździe do stolicy regionu na studia z rodzinnych Krapkowic pod Opolem.

| więcej ... |


BAŚNIOWE FERIE 2009
04.02.2009 r.

Podczas tegorocznych „Baśniowych ferii” w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach tradycyjnie już przygotowane zostały ciekawe zajęcia z książką, a ściślej mówiąc z baśnią. Baśnie zawsze były bardzo wdzięcznym i bogatym w treść tematem, toteż i tym razem stały się źródłem inspiracji pomocnym przy organizowaniu spotkań dla dzieci z zimowiska.

| więcej ... |


 

  •   strona główna  •  do góry  •