ARCHIWUM WIADOMOŚCI - 2008

 


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
03.12.2008 r.

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”
(H. Bechlerowa)

Wszystkie dzieci wiedzą, że 25 listopada jest wyjątkowy dzień - Światowy Dzień Pluszowego Misia - powiernika dziecięcych smutków i radości, przytulanki, która pomaga spokojnie zasnąć i obudzić się z uśmiechem. Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej już po raz czwarty włączył się w obchody tego miłego święta. Z tej okazji 25, 27 i 28 listopada 2008 roku do biblioteki zaproszone zostały przedszkolaki z Przedszkola Nr 2 oraz klasa O z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych, które przyszły ze swoimi pluszowymi misiami. Ogółem w spotkaniach wzięło udział 144 dzieci.

| więcej ... |


Pisarz czy Uwodziciel czyli wieczór autorski Jerzego Seippa
03.11.2008 r.

Gościem pierwszego po wakacjach spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki był pisarz, poeta i reżyser filmowy Jerzy Seipp. Można o nim powiedzieć "człowiek renesansu". Obdarzony wieloma talentami: świetnym piórem, gawędziarstwem, człowiek uroczy i dowcipny, umiejący przekazać potężny ładunek emocji, jaki w nim drzemie.

| więcej ... |


FINAŁ DOLNOŚLĄSKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI RELIGIJNEJ W Jaworzynie Śląskiej
27.10.2008 r.
Odbywający się 22.10.2008 r. i 23.10.2008 r. w Jaworzynie Śląskiej - Finał Dolnośląski Konkursu Recytatorskiego poezji Religijnej podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również zakończył się sukcesem uczennic ze Świebodzic. Z radością informujemy, że I miejsce zajęła Dominika Sikorska uczennica kl.II Gimnazjum Nr 2, którą przygotowała pani Halina Serafin. Wyróżnienie zdobyła Karolina Dziakowicz uczennica kl.VI Szk. Nr 3, której opiekunem jest pani Agnieszka Pelc.

| więcej ... |


OTO MY - BIEDRONECZKI SĄ W KROPECZKI
21.10.2008 r.
17 października 2008 roku do Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Nr 2 „Motylki”(wychowawca Grażyna Szczurek) i „Jagódki”(wychowawca Elżbieta Raszewska), aby obejrzeć występ wychowanków Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach. Zespół „OTO MY”prowadzony przez Panią Izabelę Bobik, Joannę Walicką i Martę Białek przedstawił mini spektakl pt. „Biedroneczki są w kropeczki”. 

| więcej ... |


KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ
14.10.2008 r.
Dnia 9 października 2008 roku w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Świebodzicach odbyły się eliminacje gminne do XIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej organizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej w ramach XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

| więcej ... |


PODSUMOWANIE EDUKACJI CZYTELNICZEJ - „W KRAINIE KSIĄŻKI”
(październik 2007 – czerwiec 2008)

24.09.2008 r.
Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z Przedszkolem Nr 2 od października 2007 roku do czerwca 2008 roku z powodzeniem realizował program edukacji czytelniczej „W KRAINIE KSIĄŻKI”. Pomysł zaczerpnięty przez panią Jadwigę Ilczuk z doświadczeń bibliotek angielskich, doskonale przyjął się na naszym świebodzickim gruncie. Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom bliskiego kontaktu z książką oraz włączenie ich do grona czytelników biblioteki miejskiej.

| więcej ... |


ZLOT LUDZI KSIĄŻKI
19.09.2008 r.
W dniu 15 września odbył się w Warszawie pierwszy Zlot Ludzi Książki. Było to wydarzenie literackie podsumowujące ponad roczną działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. W tej zorganizowanej przez Instytut Książki dużej, ogólnopolskiej imprezie literackiej, oprócz bibliotekarzy uczestniczyli również klubowicze DKK. Uroczystość odbyła się w pięknych wnętrzach Teatru Narodowego i była prawdziwą intelektualną przygodą.

| więcej ... |


KONKURS RECYTATORSKI POEZJI RELIGIJNEJ 2008
17.09.2008 r.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach już po raz piąty zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich do udziału w XIII Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej. Konkurs organizuje Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w ramach XIX Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

| więcej ... |


Marek Michalak Rzecznikiem Praw Dziecka
08.08.2008 r.

W dniu 23 lipca 2008 roku Pan Marek Michalak został wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na Rzecznika Praw Dziecka. Z wykształcenia Pan Marek Michalak jest pedagogiem. Założył i od wielu lat prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. Pracą społeczną na rzecz dzieci i młodzieży zajmuje się również w Ogólnopolskim Forum na Rzecz Praw Dziecka.
W roku 1994 został najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu a od roku 2007 jest Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. 

| więcej ... |


WAKACYJNE WĘDRÓWKI Z KSIĄŻKĄ 2008
08.08.2008 r.

Wakacje to piękny czas odpoczynku, słońca, wycieczek, wesołej zabawy, piaszczystych plaż i górskich szczytów. Wakacje to piękny czas, w którym można zaprzyjaźnić się z książką i biblioteką. Bibliotekarkom pracującym w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicji Głąb i Ewie Tadeuszak bardzo zależy na tym, aby jak najwięcej dzieci odkryło radość obcowania z książką, dlatego postanowiły zaprosić dzieci uczestniczące w zajęciach wakacyjnych w Miejskim Domu Kultury na czwartkowe spotkania z ciekawą książką.

| więcej ... |


Gustav Becker - śląski zegarmistrz
06.08.2008 r.

Mocno zaawansowane są prace związane z przygotowaniami do Wystawy Zegarów Gustava Beckera, która odbędzie się w dniach od 9 do 12 października 2008 roku. Organizatorem tej wystawy jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic a honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

| więcej ... |


KRÓLOWIE W KOTLINIE JELENIOGÓRSKIEJ CZYLI O NOWEJ KSIĄŻCE ROMUALDA M. ŁUCZYŃSKIEGO
18.06.2008 r.

Tematem spotkania autorskiego z dr. Romualdem M. Łuczyńskim była nowa książka tego pisarza - regionalisty Rezydencje magnackie w Kotlinie Jeleniogórskiej w XIX wieku. Większość osób zainteresowanych tematyką regionalną, oczekiwało raczej książki Zamki, dwory i pałace w Sudetach zapowiadanej przez autora w lutym 2007 roku, kiedy był on gościem biblioteki. 
Jednakże z powodu pewnych kłopotów, z drukarni wyszła najpierw książka poświęcona rezydencjom Kotliny Jeleniogórskiej. Kotlina Jeleniogórska ze wszech miar godna jest uwagi gdyż zamków i pałaców na terenie Dolnego Śląska jest wiele, ale niewiele z nich było własnością królewską.

| więcej ... |


SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH
14.06.2008 r.

4 czerwca 2008 roku Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła na spotkanie autorkę książek dla dzieci panią Joannę Olech. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury i uczestniczyło w nim około 100 dzieci ze świebodzickich szkół podstawowych oraz ze szkoły podstawowej w Mokrzeszowie.

| więcej ... |


Imprezy partnerskie
02.06.2008 r.

W roku 2007 w Świebodzicach powstało Partnerstwo Lokalne na Rzecz Mieszkańców gminy Świebodzice. Jest to porozumienie zawarte pomiędzy instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami, którego celem jest zintegrowanie działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. Partnerzy spotykają się raz w miesiącu na roboczych posiedzeniach, uczestniczą w zajęciach warsztatowych, wzajemnie inspirują i szukają pomysłów. W tym tygodniu odbędą się imprezy realizowane we współpracy partnerskiej.

| więcej ... |


ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI – ŚWIĘTO LUDZI SERDECZNYCH
13.05.2008 r.

W maju 2008 roku Biblioteka Dziecięca już po raz trzeci włączyła się do Ogólnopolskiego Święta Niezapominajki, które tradycyjnie obchodzone jest 15 maja, chociaż tak naprawdę może być obchodzone przez cały rok.  
Aby uczcić to sympatyczne święto do Biblioteki zaproszone zostały dzieci z Przedszkola Nr 3 Niezapominajki, Smerfy i Gawronki wraz z wychowawczyniami panią Danutą Podstawką, Anną Rychlik i Małgorzatą Oczkowską. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obejrzały spektakl teatralny pt.” Kwiat paproci” w wykonaniu pani Bożeny Oleszkiewicz - aktorki z Wałbrzyskiego Teatru Lalek.

| więcej ... |


Miłość i nienawiść czyli spotkanie ze Stanisławem Srokowskim
13.05.2008 r.

W dniu 24.04.2008r w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach był Stanisław Srokowski, autor m.in.takich powieści : "Przyjść aby wołać", "Lęk","Repatrianci","Gry milosne","Samotność" i "Nienawiść". 

| więcej ... |


Spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim
18.04.2008 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim, poetą, prozaikiem, dramaturgiem, krytykiem literackim, tłumaczem.  Stanisław Srokowski jest autorem wielu książek, w tym także wstrząsających opowiadań "Nienawiść", które najbardziej powinny zainteresować Kresowian. 

Na spotkanie z pisarzem zapraszamy 24 kwietnia o godzinie 17.00 do Biblioteki przy ul. Świdnickiej 15.

 Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy
UM w Świebodzicach


SPACERKIEM WOKÓŁ ŚWIEBODZIC
18.04.2008 r.

W dniu 03 kwietnia 2008 roku, w ramach działalności Towarzystwa Miłośników Świebodzic, przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej (wszystkie instytucje działają w Partnerstwie Lokalnym) odbyło się spotkanie z Panem Tadeuszem Kalickim, przewodnikiem sudeckim i pilotem wycieczek. Tematem spotkania była ocena walorów turystycznych, krajoznawczych i przyrodniczych okolic Świebodzic z uwzględnieniem Książańskiego Parku Krajobrazowego.

| więcej ... |


ŚREDNIOWIECZNE SKARBY
31.03.2008 r.

Gościem spotkania autorskiego w marcu był archeolog dr hab. Krzysztof Jaworski, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Zakład Archeologii Średniowiecza). Mówiąc o spotkaniach autorskich zwykle mamy na myśli spotkanie z autorem książek beletrystycznych. Trudno jednak nie uznać za autora naukowca, w którego bogatym dorobku naukowym znajdują się dwie książki, współautorstwo dalszych kilkunastu i przeszło setka artykułów naukowych.

| więcej ... |


EKOLOGIA
SKRZYDLATE ZWIASTUNY WIOSNY

27.03.2008 r.

Ekologia na stałe wpisana została do rozkładu imprez odbywających się w Bibliotece Dziecięcej w Świebodzicach, w której od lat gromadzone są czasopisma i książki mające na celu edukację ekologiczną młodych czytelników oraz uwrażliwienie ich na piękno przyrody. Wszystkie materiały wykorzystane zostały do przygotowania lekcji bibliotecznej pt. „SKRZYDLATE ZWIASTUNY WIOSNY”,w których biorą udział dzieci z klas 1-3 ze szkół podstawowych.

| więcej ... |


FERIE W BIBLIOTECE DZIECIĘCEJ 2008
27.03.2008 r.

Podczas ferii zimowych w lutym 2008 roku bibliotekarki Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicja Głąb i Ewa Tadeuszak tradycyjnie przygotowały ciekawe zajęcia dla dzieci z zimowiska. Dwa spotkania (5.02.2008 i 8.02.2008 roku) przebiegały pod hasłem „Z biblioteką na ty” Chociaż większość uczestników spotkania należy już do grona czytelników, to jednak informacje dotyczące biblioteki w podane w lekkiej, zabawnej formie bardzo się dzieciom podobały i w przyszłości na pewno ułatwią im korzystanie z księgozbioru. Dla dzieci przygotowane zostały zagadki dotyczące książki i biblioteki oraz znanych postaci literackich.

| więcej ... |


Spotkanie z Panem Tadeuszem Kalickim
27.03.2008 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach oraz Towarzystwo Miłośników Świebodzic zapraszają na spotkanie z Panem Tadeuszem Kalickim - sudeckim przewodnikiem górskim oraz pilotem wycieczek. 

Pan Tadeusz Kalicki wygłosi wykład o walorach krajoznawczych okolic Świebodzic ze szczególnym podkreśleniem atrakcji turystyczno - poznawczych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Tematem spotkania będzie również ogólna ocena wartości krajoznawczych południowo-zachodniej części powiatu świdnickiego, północnych obszarów powiatu wałbrzyskiego jak i samego Wałbrzycha, omówienie walorów przyrodniczych i zabytkowych, przedstawienie form zwiedzania terenów wyżej wspomnianych z wykorzystaniem szlaków turystycznych.
Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia 2008 roku o godz. 18.30 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, ul. Wolności 13 /sala kominkowa/.


W KRAINIE KSIĄŻKI - edukacja czytelnicza
20.03.2008 r.

Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach od lat współpracuje z różnymi instytucjami głównie szkołami i przedszkolami. Dzieci wraz z nauczycielami zapraszane są na różnego rodzaju imprezy biblioteczne: lekcje, wycieczki, teatrzyki, konkursy literackie i plastyczne.Toteż propozycja pani Jadwigi Ilczuk z PRZEDSZKOLA Nr 2 spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

| więcej ... |


Spotkanie z archeologiem
06.03.2008 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Jaworskim, archeologiem, specjalistą od wczesnego średniowiecza. Dr Krzysztof Jaworski jest jednym ze współautorów monografii Świebodzic, autorem książki Grody w Sudetach (VIII-X w.) oraz redaktorem naukowym książki "Gromnik. Z dziejów zasiedlenia i zagospodarowania szczytu".

Tematem spotkania będzie oczywiście dorobek naukowy dr. Jaworskiego ale również dyskusja na temat zagospodarowaniu murów miejskich Świebodzic, jako że jest to zabytek średniowieczny a więc pozostający w kręgu naukowego zainteresowania dr. Jaworskiego. A poza tym dr Jaworski jest mieszkańcem Świebodzic i cała sprawa interesuje go również z tego punktu widzenia. Spotkanie odbędzie się 6 marca 2008 roku o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, ul. Świdnicka 15.

Agnieszka Bielawska-Pękala
Rzecznik prasowy
UM w Świebodzicach


Ranking najchętniej czytanych książek dla dorosłych w lutym 2008 roku:
05.03.2008 r.

Literatura polska:
1. Jan Tomasz Gross - Strach,
2. Katarzyna Leżeńska - Sądy i osądy,
3. Roma Ligocka - Znajoma z lustra,
4. Małgorzata Kalicińska - Powroty nad rozlewiskiem,
5. Monika Szwaja - Klub mało używanych dziewic,

Literatura obca:
1. Paulo Coelho - Być jak płynąca rzeka,
2. Lian Hearn - Krzyk czapli, Na posłaniu z traw,
3. Nicholas Sparks - Pamiętnik, Ślub,
4. Maurice Cotterell - Tajny kod Cesarskiej Armii,
5. Patricia Cornwell - Wyspa psów,


 

  •   strona główna  •  do góry  •